[TM] Centura Timisoara

Started by radutm, January 21, 2013, 01:09:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Buraddo

Așa e cand alegi soluțiile cele mai ieftine. Ar fi culmea să facă pasaj la centură care e mai lată și trebuie să permită lățirea, cât timp poți face un pasaj îngust și șerpuit la drumul comunal

andreys

Actualul drum comunal are pista de biciclete si trotuar care vor fi intrerupte brutal de pasajul peste centura.
Aceasta pista de biciclete si trotuarul sunt folosite mult mai intens decat ar putea crede cineva si se poate verifica asta in orice zi insorita, nu doar in weekend.
Poate ca un biciclist va putea sa traverseze pasajul chiar daca pista de biciclete va fi intrerupta, dar cu pietonii ce se va intampla?
Iar pista de biciclete, trotuarul si drumul au fost realizate tot cu bani europeni, cum este posibil sa modifice lucrarea cand nici nu s-au implinit 5 ani de la inaugurarea ei?

Iar cea mai mare problema pe care mi se pare ca toata lumea o trece cu vederea este faptul ca in acel loc se va face doar un pasaj peste centura si nu un nod rutier.
De ce cei 20.000 de locuitori ai comunei Giroc sunt privati de accesul la centura?

In forma in care se realizeaza acum acest proiect locuitorii comunei au numai de pierdut: pista de biciclete si trotuarul se intrerup si nici macar nu vor avea un acces facil la aceasta cale de comunicatie.
Primaria, consiliul judetean, CNAIR ce fac? Macar de la API ma asteptam sa ridice aceasta problema.

elphax

exista nod ! dar nu pe drumul ala, ci pe DC152  spre Urseni, ca sa fie acces pt ambele localitati.

dincolo cred ca merg mai multi pietoni si biciclisti decat masini, deci sunt de acord ca au facut o tampenie

andreys

#693
^
Acel nod este in mijlocul campului deci practic nu exista nici pentru locuitorii comunei Giroc, nici pentru cei din Urseni.
Acel DC152 care recent a fost ridicat la rangul de DRUM JUDETEAN 595D este o poteca de pamant accesibila doar tractoarelor celor care au terenuri agricole in zona, in nici un caz unui autoturism normal.
Si daca oricum se face pasaj peste DC318, cat ar mai fi costat sa se faca niste bretele de acces pe centura?
In dreptul comunei Mosnita cred ca sunt 3 puncte de acces pe centura, cel mai nou fiind stabilit chiar acum o saptamana la intersectia cu DC149 (cunoscut si ca Drumul Boilor) printr-un sens giratoriu:
https://www.opiniatimisoarei.ro/a-fost-stabilita-solutia-pentru-conexiunea-centurii-sud-de-la-timisoara-cu-drumul-boilor-se-amenajeaza-un-sens-giratoriu/12/06/2020

Deci proiectul centurii nu este batut in cuie, s-a dovedit ca poate fi modificat in interesul locuitorilor din zona, dar cineva trebuie sa isi dea interesul.

LE: DJ 595D cred ca de fapt face legatura intre Giroc si DC152 care merge spre Urseni, dar ideea ramane aceeasi: NU EXISTA legatura directa intre comuna Giroc si centura.

Buraddo

Am studiat denumirea drumurilor recent, am să scriu aici teoria mea că văd că se fac confuzii, (nu ajută nici presa care uneori folosesc denumirile vechi, alteori cele noi) Nu sunt sigur dacă ăsta e adevărul, dar urmărind hărți și nomenclatoare din diferite perioade de timp am ajuns la următoarea concluzie:
Drumul agricol dintre Urseni și Giroc, împreună cu drumul Urseni, Moșnița Veche se numea DC152 și a fost relasificat prin proiectul cu centura alternativă drept DJ595D.
Calea Urseni se numea DC98 la un moment dat, și apare până și pe Google Maps astfel, dar și-a dat seama cineva că mai există un DC98 în județ (pe lângă Făget) și i-au dat următoarea denumire liberă și anume DC152 :)) deloc confuză treaba.

Să revenim la planul centurii, va fi pasaj și nod cu giratoriu pe Calea Buziașului (DJ592), pasaj pe deasupra Căii Urseni (DC152) fără nod, o intersecție la nivel cu actualul drum agricol DJ595D, apoi DC318 trece pe deasupra centurii.

Nu cred că s-a dorit legarea la centură a Girocului și Urseniului, dacă se considera DJ595D ceva mai mult decât un drum agricol atunci s-ar fi proiectat o intersecție mai calumea, nu cea în X de acuma.
Nu cred că e neaparat ceva rău că nu este legată centura la DC318, ar fi încurajat mult trafic din sudul Timișoarei să folosească Calea Martirilor și drumul principal din Giroc drept ieșire din Timișoara, deci adio comună liniștită.
Problemele acestea au mai fost discutate pe forum de când a apărut prima dată planul, dar ce vă face să credeți că se va schimba ceva dacă nici în timpul contestațiilor nu s-au rezolvat.

elphax

Problema e pt cei din Giroc și Chisoda. Centura va fi "departe" rău de ei. Mai ales până la Calea Buziasului adică Moșnița e mult de tot de mers.

andreys

#696
Da, chiar este departe pentru cei care fac naveta zilnic intre Giroc/Chisoda si locul de munca care ar putea fi pe oricare din platformele industriale din jurul Timisoarei: Parcul Industrial si Tehnologic de pe DN6/Calea Torontalului, platforma industriala de la Giarmata de pe DJ691, platforma industriala Giarmata-Vii de la aeroport sau chiar zona industriala din sudul Timisoarei de pe DN59/Calea Sagului.
Zecile de companii multinationale care activeaza pe aceste platforme industriale ar fi mult mai usor accesibile cu acces direct la centura.
Fara acest acces direct toti locuitorii din comuna Giroc vor traversa in continuare orasul in fiecare zi creand si mai multa aglomeratie si poluare in Timisoara si in celelalte comune care trebuie traversate.

Vlad94

Ar fi bine daca macar s-ar face nod cu DJ595D,dar pe harta API nu apare descarcarea. Legat de intersectia cu drumul Boilor, mi se pare ca giratoriul ala va bloca toata centura, fiind si treceri de pietoni.

Cuneo

Centura Timișoarei, mană cerească pentru arheologi: nu mai puțin de opt situri din epoci diferite ale omenirii, descoperite

Lucrările la varianta ocolitoare de sud a centurii Timișoarei au scos la iveală nu mai puțin de opt situri arheologice, din perioada neolitică și până în Evul Mediu. Au venit inclusiv specialiști din Alba Iulia și Satu Mare la descoperiri, iar bilanțul este de peste 2000 de complexe în opt situri, și peste 1000 de piese confecționate de cei care au locuit în Banat din cele mai străvechi timpuri.
În total sunt opt situri descoperite: Situl 1 la Ghiroda, cu obiecte din Epoca Bronzului, Epoca Romană și Epoca Medievală timpurie, Situl 2, la Moșnița Veche, cu obiecte din Epoca Medievală timpurie, Situl 3, la Giroc, cu o așezare din Epoca romană, Situl 4, la Chișoda, cu descoperire din Epoca Romană și Epoca Modernă, Situl 5, la Șag, cu obiecte din Epoca Bronzului și Epoca Medievală timpurie, Situl 6, la marginea Timișoarei, cu o necropolă din Epoca Neolitică, Epoca Eneolitică, Epoca Bronzului Târziu, Epoca Romană și Epoca Medievală, Situl 7, la Șag, necropolă din Epoca Bronzului Târziu și Epoca Romană, și Situl 8, tot pe teritoriul Timișoarei, la marginea Freidorfului, cu relicve din Epoca Medievală timpurie.

http://timisplus.ro/?p=52311&fbclid=IwAR0f9WXLYOv2DUvSBnjDU596F6abZjSQ9VmW4aKXeyDrn2qRCiMW3GTh0yc


Dominik

Condițiile meteo s-au îmbunătățit, iar utilajele antreprenorului de pe varianta de ocolire Timișoara Sud au reintrat pe șantier, pentru a continua lucrările. Enumerăm câteva tipuri de lucrări efectuate în această săptămână:
▶️ devieri la canale ale ANIF, cofrare și betonare la un podeț, demolarea construcțiilor de pe culoarul centurii, săpături și consolidări ale fundațiilor pentru două canale de irigații, situl arheologic 7 - în zona Utvin;
▶️ decopertări ale stratului vegetal între Chișoda și Giroc, relocări ale conductelor de irigații, a continuat forarea piloților culeelor pentru pasajul peste drumul existent spre Mănăstirea Șag și Poligonul din Chișoda;
▶️ lucrări la armarea culeei unui podeț, relocare rețea de telecomunicații, scarificări ale solului, umpluturi cu pământ, diverse lucrări pentru pilele viitorului pasaj peste DJ 592 – zona Moșnița Nouă;
▶️ decopertare strat vegetal și defrișare vegetație – zona Ghiroda.



















DRDP Timişoara
You're in Steelers Country

voicul

Nu e nici o drona in TM sa vedem si noi de sus progresul?

Quest

Centura Timisoara Sud, cap-coada, filmata pe parcursul ultimelor 2 saptamini din iunie (au fost si zile in sir de ploi...)

Common sense will get you far !

voicul

+1 API.

Vai cat mai este, aproape ca nu au inceput.  :D

djchris

inceputul e bun, sper speram ca vor continua cum trebuie, fiind campie tutusi e mai usor de construit drmumuri

Cozak

Super Quest!! Multumim pentru filmare, e ceva de munca dar nimic deosebit. :cheers: