[BV] Centura Fagaras

Started by tom_sawyer, January 17, 2020, 10:08:51 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dumbravaandrei

Am gasit o filmare pe yt cu cateva cadre de la organizarea de santier pentru centura Fagaras:

gruia88

Pare ca se asteapta sa fie gata in Septembrie 2024 .

,,Constructorul are termen de finalizare până la finalul acestui an la centura ocolitoare. Discutând cu constructorul, mi-a spus că până la finalul lunii septembrie aacestui an centura ocolitoare va fi finalizată. Banii sunt suficienți, încă nici nu am reușit să plătim lucrările efectuate până acum, întrucât nu s-a venit cu o situație de lucrări. Acei bani de care tot vorbeau consilierii sunt alocați de la bugetul de stat. Se lucrează și în acest moment la varianta ocolitoare. Sunt lucrări care se pot efectua și pe perioada sezonului rece. Sunt lucrări de degajare a pământului, săpături și alte lucrări care nu necesită temperaturi ridicate", a declarat primarul municipiului Făgăraș, Gheorghe Sucaciu.

http://salutfagaras.ro/pana-la-finalul-acestui-an-este-foarte-posibil-ca-centura-ocolitoare-a-municipiului-fagaras-sa-fie-gata/

PS : Nu am vazut o afisata pe harta de pe https://proinfrastructura.ro/.

pasadia

Este desenata dar e cu "status necunoscut". Trebuie modificata eticheta. @RobertH ?

user201

Astăzi am ajuns din întâmplare în zona centurii Făgăraș unde se și lucrează.
Din câte am văzut centura va fi între digul spre Olt și un canal colector. Aparent terasamentul este destul de lat acolo pentru un 1+1.





user201



Aici săpau și scoteau niște țevi și turnau beton în loc. Dacă trebuie făcut așa ceva de-a lungul întregii centuri, va fi o treabă migăloasă.


După cum se și vede în următoarele 2 poze avea astfel de dreptunghiuri turnate atât în digul propriu-zis cât și în drumul de centură. Mă gândesc că pot monitoriza ușoare alunecări.




Cea mai complexă lucrare pare a fi un pod peste acel canal colector, dar și aici pilonii forați erau deja aparent turnați.



Mă bucurasem că am văzut și grinzi, dar păreau mâncate de termite gigantice :lol: sau lovite la capete foarte rău, după cum se și vede , deci nu știu dacă pot fi folosite la ceva.


elphax

la intersectia din zona podului peste Olt se face giratoriu ?

voicul

Ai auzit vreodata sa scape CNAIR oportunitatea de a tranti un nou giratoriu?  :lol:

Sanse mai mari sunt de castig la loto, decat eliminarea unui giratoriu.

Bine acolo nici nu prea aveau ce sa faca si dupa ce se deschide A13 o sa fie ok cu giratoriu acolo.

Vlad94

#52
O filmare de pe traseu:

TibiV

Cred ca este prima filmare completa a traseului, cu lucrari in curs pe toata lungimea...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)