[CJ] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Cluj-Napoca

Started by Ionut, November 27, 2012, 05:04:30 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

zol21

#2460
Realitatea e ca a filmat un santier, nu un proiect finalizat.

qionescu1

Am pus niste poze cu iluminatul noaptea pe str. Kogălniceanu. Nu mi se pare rău dar parcă că a fost lăsat la o înălțime prea joasă. Într-o zonă cu monumente istorice coborârea iluminatului la acel nivel te face să nu le observi cum trebuie seara. Păcăt, abordarea asta nu pune în valoare arhitectură zonei.

alexV

Quote from: PU on January 13, 2024, 12:14:25 PMCablurile astea nu trebuiau îngropate când s-au pus dalele?

Am reclamat asta in noiembrie, pe My Cluj, si m-a sunat un domn de la Compartimentul Protecția monumentelor istorice sa confirme ca "retelele de comunicatii se vor indeparta de pe fatadele imobilelor de pe str. Universitatii la momentul finalizarii lucrarilor de migrare in canalizatia subterana". Cand va fi incheiat 100% santierul.

Mai grav e ca portalul cladirii din poza 1, Casa Piaristilor, din sec 18, e singurul element arhitectural al fatadei, si au gaurit piatra sa traga manunchiuri de cablu inauntru. Am reclamat si asta, zice omul din primarie ca va trebui sa identifice proprietarul si apoi sa ceara aducerea la stadiul initial.

RobertH

Zona Kogalniceanu-Universitatii - update lucrari .

Se pare ca a disparut copacul din fata bisericii. E nevoie de mai mult mobilier urban, are potential similar cu Piata Muzeului sa atraga multi oameni in zona.

ijwtsh

Quote from: zol21 on January 13, 2024, 09:03:20 PMRealitatea e ca a filmat un santier, nu un proiect finalizat.

Hai sa fim seriosi, o sa se taie diferit dalele, sa arate ingrijit? Ce e pus deja, e bun pus. Dupa cum zici n-ar mai trebui criticat nimic pana la receptia oricaror lucrari, abia apoi sa ne dam cu presupusul. Hai sa nu criticam nici cocoasa de la Focsani, poate la receptie ne vom da seama ca de fapt e drept traseul!

Voicu

Quote from: qionescu1 on January 10, 2024, 02:48:33 PMDe exemplu calea de rulare auto putea fi pavată cu piatră cubică pt a fi vizibilă, chiar dacă e destinată doar riveranilor. Vor intra a pe stradă în continuare mașini [...] Eu cred că e un minus important la proiect.

Subscriu. Iar mie îmi lipsește spațiul verde dintre Racoviță și Șincai și teii ăia mari... @StefanCelMare: chiar nu s-ar fi putut salva?
În fine, eu sunt mai bătrân și mai nostalgic. Altfel arată bine.

nicolaem

si mie imi placea scuarul ala mic verde pe centru cu cativa copaci pe el.
asa au renuntat la el si au dublat numarul de copaci pe margini.

per ansamblu proiectul arata mult mai bine decat ce se vede "pe net"
daca nu as sti zona si inainte si azi, si te-ai lua dupa net ai crede ca  e ceva dezastru acolo, dar zona va deveni una de mare interes.
a, si statuia aia la nivel, fara soclu pt mine arata perfect, mai prietenos cu trecatorul. Cu atat mai mult cu cat sunt carturari, nu voievozi/imparati care erau pusi intentionat mai presus de popor din alte motive.

doodoo

Quote from: zol21 on January 13, 2024, 09:03:20 PMRealitatea e ca a filmat un santier, nu un proiect finalizat.
Cu teza asta preluata din gura primariei nu sunt de acord !
Adica daca vezi ca au lucrat prost pe anumite portiuni nu poti sa zici nimic, pentru motivul ca e nefinalizat ?
Vrei sa zici ca la momentul finalizarii va fi perfect daca acum e departe de ceea ce trebuie sa fie ? Am indoieli. Eu vad ca tot asa de bine lucreaza si acum....
Dar cine stie , poate se vor apuca de scos o gramada de dale si le vor realinia sau fixa mai bine...

StefanCelMare

Dan Tarcea pe Facebook:

"Podul Nemților va fi reconstruit
Un nou pod pietonal va fi construit în centrul orașului. Este vorba despre Podul Nemților, un pod cu o însemnătate istorică pentru clujeni, care va lega străzile Barițiu de Dragalina.
Istoria acestui pod începe în 1735, după construirea fortificației imperiale austriece de pe Cetățuie, când s-a considerat necesar existența unui pod peste Someș care să fie destinat exclusiv uzului garnizoanei imperiale. Podul ridicat cu această ocazie, în zona actualei Case Tranzit, a fost un pod suspendat, o realizare tehnică deosebită pentru acea perioada, și a intrat în conștiința clujenilor sub numele Podul Nemților.
Fiind pietonal și păzit în permanență de soldații din garnizoana imperială, Podul Nemților a fost primul și singurul pod acoperit. Datorită uzurii a fost desființat la începutul secolului XX.
La aproape 100 ani readucem acest pod în istoria și harta turistică a orașului, pod ce va crește valoarea turistică a întregii zone, zonă care acum este în plină modernizare (amenajarea străzii Dragalina, precum și readucerea în spațiul verde a Canalului Morii)."





Powered by API/PUM imgur uploader

StefanCelMare

Încerc să nu fiu exagerat de critic cu soluția asta, dar pot să zic că mie nu îmi place.
Praf, mizerie, noroi când plouă.





Powered by API/PUM imgur uploader

nicolaem

pai eu tot zic de efectul de padure prin plantarea copacilor prea desi. inclusiv in poza ta.
acum cu noroi va fi exact padure. sa treaca 5 ani sa se dezvolta copacii aia doar.

RobertH

QuotePraf, mizerie, noroi când plouă.

Dar natural sau mai bine zis apropiat de ce a fost inainte sa fie pavat in interbelic. Biserica e de prin 1500. Banuiesc ca asta a fost ideea. Aici nu mai e beton si nici andezit.

 

balint

Da, arata ca un santier, cand pun pamant acolo temporar. Cred ca de aceea nu a ridicat nimeni vocea pana acum, ca crede ca asta e doar temporar si va fi terminat la un moment dat.
Eu zic ca in primavara/vara cand va fi terminata strada, vor apara si nemultumirile. Iar cum se incalzeste vremea, vin si ploile torentiale, sa vezi atunci noroi acolo.
Au reusit sa puna pamant fix intre doua scoli unde umbla sute de elevi in fiecare zi.
Vom vedea ce va fi, cum va fi.

Alex Bejan

^^Ceva similar găsești și în unele zone din Viena. Zona Hofburg de exemplu are așa ceva in anumite părți.
(long shot comparația cu Viena, dar mă gândesc că de acolo este inspirația)

StefanCelMare

Hai să zic, poate dacă blochează accesul auto complet pe zona cu pământ, și compactează iar pământul.
Așa cum e, au trecut mașini - posibil mai mari, de șantier - și au distrus compactarea.