Poduri, pasaje și viaducte

Started by davyl, October 13, 2011, 04:39:05 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

NGC

"Elaborare Proiect Tehnic, Proiect pentru autorizarea executării lucrărilor, Asistență Tehnică și Execuție lucrări ,,MODERNIZARE DN 2N KM 52+860 – KM 60+000 JITIA – BIȘOCA ȘI POD NOU PESTE RÂUL RÂMNICU SĂRAT LA KM 53+300", ETAPA I – Pod nou peste râul Râmnicu Sărat la km 53+300"

Castigatorul initial este asocierea condusa de LEMACONS, dar alti 2 ofertanti au contestat.

pasadia


Quote
Podul de la Vlădeni va intra în reparaţii


Pe perioada desfăşurării lucrărilor, experţii au recomandat devierea traficului

Consolidat în urmă cu 21 de ani, în 1999, podul de pe DN 1 de la Vlădeni va intra în reparaţii anul viitor, după ce experţii au considerat că este nevoie de astfel de intervenţii. Pentru realizarea documentaţiei tehnice şi execuţia lucrărilor, Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere, prin Direcţia Regională de Drumuri şi Poduri Braşov, a lansat o licitaţie cu o valoare estimată a contractului de 1.191.117 lei cu tot cu TVA, iar ofertele de la constructorii interesaţi sunt aşteptate până în data de 13 ianuarie.
Prin acest contract se vor realiza reparaţii la elementele de beton, precum şi modificarea trotuarelor.
În documentaţia aferentă licitaţiei se arată că în perioada desfăşurării lucrărilor circulaţia va fi deviată pe o variantă ocolitoare, respectiv DJ 112C (pe ruta Codlea – Dumbrăviţa - Vlădeni). De altfel, pe această arteră, traficul rutier a fost deviat şi la reparaţia anterioară, din anul 1999. Spre deosebire de 1999, când, pe unele porţiuni era drum de pământ, în prezent, drumul judeţean pe care va fi deviat traficul este asfaltat.

SURSA

Nu stiu daca traficul greu va putea folosi aceasta ruta ocolitoare. E posibil sa existe limitari de tonaj iar in Dumbravita razele de viraj sunt destul de mici in intersectii. Oricum ma astept la cozi considerabile.

stangabriel

Vorbim de podul peste calea ferata, nu ?  O trecere la nivel cu calea ferata, temporara, nu ar fi ajutat?

pasadia

#3453
Da, acel pod. M-am uitat pe Gmaps, e complicat. Dinspre Sibiu venind, din DN1 inainte de pod e o strada la dreapta care are un podet ingust limitat la 3,5 tone dar macar are asfalt pana in CF. Pe partea cealalta a CF-ului insa e o portiune lipsita de drum (dar si de constructii) si apoi un drum de pamant, si acesta ingust.  Deci imi e greu sa cred ca cineva isi va da interesul.

Mai degraba ma astept ca traficul de marfa sa fie deviat pe DN13 spre Hoghiz si apoi pe DN1S spre Sercaia, iar traficul auto sa se imparta functie de waze
- fie prin Codlea si Dumbravita pe DJ112J (cu 2 treceri la nivel cu CF)
- fie prin Halchiu si Dumbravita pe DJ112C (cu aglomeratia curenta din zona Hanul din Ardeal)
- fie prin Poiana Marului pe DN73A (mai ocolit, asfalt ceva mai prost, dar macar fara zone aglomerate)

paulmare

^stangabriel e foarte complicat ca orice tine de cfr, au ceva trafic pe M200, trebuie sa puna numaratoare de osii si bariere, pana s-ar misca cfr un constructor bun termina cu pasajul

survola

La podul de la Turda se avansează spre finalizare

Powered by API/PUM imgur uploader

hvm

^
Daca vad eu bine deja s-a asfaltat? Sau e doar hidroizolatia?
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

alin2pas

Poate vine moș Crăciun cu ceva de acolo...

bdragos1

@hvm au terminat de asfaltat prin 3 dec, acum lucreaza la parapeti/rosturi de dilatare si alte maruntisuri :D


survola

Cred că mai au de așezat tuburile acestea albastre, dar lucrarea va fi în afara părții carosabile.


Powered by API/PUM imgur uploader

Dominik

Pod peste râul Arieș DN1 - Turda 11.12.2021



By Raul Pristopan
You're in Steelers Country

danutzu_1069

#3462
Teava albastra care a mai ramas de montat pare sa fie ceva de apa... Oricum, se lucreaza in exteriorul podului...
Pare ca este gata.. I-au dat drumul azi? Sau maine pe 13 decembrie?

paulmare

^ este ceva comunicare oficiala preluata de presa si pusa pe topicul asta, teava albastra tine de regia de apa, si doar capetele le-au montat acuma, restul o sa pozeze compania de apa Aries Turda care e "propritara", cand va voi si va avea nevoie de lucrare, capetele ii tineau in loc pe constructorii podului

stangabriel

#3464
Inca nu e deschis podul peste Aries din Turda. Mai pun o data link-ul cu Live  sa fie mai aproape.



L.E. Pare ca a trecut echipa de verificare pe tot podul.