Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 11 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

Am trecut de CF, aici terasamentul e sus.



Am urcat pe terasament, si am luat-o inapoi inspre CF.


Podetul cu devierea DN1 in departare.

horatiu.cosma

Si am ajuns la primul pod peste Mures, unde diferentele fata de ultima vizita sunt vizibile.





Mures.

horatiu.cosma

In continuare, pe terasament spre al doilea pod peste Mures.

Privire inapoi.

Balast stabilizat.




Privire inapoi.

horatiu.cosma

Am ajuns la debleul de la Gambas. Pe aceasta prima parte, sunt la nivel cu escavatiile.



Am ajuns in zona unde debleul se lateste, aici vor fi 2 parcari, cate una pe fiecare sens.




Privire inapoi.



horatiu.cosma

Iesim din debleu, si ne apropiem de al doilea pod peste Mures.

Viaductul de circa 800 de metri care se termina cu trecerea Muresului.





Grinzile au ajuns la fata locului.




In fata, podul tehnologic peste Mures.

horatiu.cosma

Am trecut de Mures, si ne indreptam spre nodul de la Aiud.



Supratraversarea autostrazii in acest nod se continua printr-un viaduct care merge pana dupa calea ferata.

Breteaua de iesire de pe A10 pentru cei care vin dinspre Turda.

Privire inapoi spre Mures.


Viaductul ce merge spre CF si DN1.

Acelasi viaduct, ultima pila e chiar inainte de aliniamentul autostrazii.

In plan indepartat e A10 spre Alba Iulia.

horatiu.cosma

Am iesit din nod, si continuam spre capatul lotului.

DC 10 spre Aiud.

Pe drumul tehnologic, pe langa terasament(care e cam cu un metru sub nivel), spre capatul lotului.






horatiu.cosma

Culee pentru o subtraversare a autostrazii.

Culeea opusa.

Terasamentul incepe sa scada, ne apropiem de zona cu stalpii de tensiune de pe aliniament.



Podet in stare incipienta.

horatiu.cosma

In stanga drumului tehnologic se pot observa stalpii noi ce ii vor inlocui pe cei de pe aliniament.

Firele de tensiune au fost taiate, in cel mai scurt timp vor disparea si stalpii.

Alt podet.



horatiu.cosma

Ne apropiem de finalul lotului.






DJ 107E spre Aiud, in directia opusa spre Ciumbrud.

Final de lot...din pacate.

horatiu.cosma

Pe drumul de intoarcere, am mai facut cateva poze, nu cred ca mai e cazul de explicatii.










horatiu.cosma

Viaductul ce supratraverseaza CF in nodul Aiud.


Pe partea opusa caii ferate, mai trebuie forat pentru un pilon si o culee. Dar deocamdata CFR nu e de acord.

Pe drumul tehnologic spre sensul giratoriu din DN1.

The end :).

rocklee

felicitari horatiu cosma ...ma venit azidimineata de la servici si miai facut o frumoasa surpriza  ..multumim de foto reportaj si dedicare ..  :gj:.felicitari si mult succes ... pacat ca celelalte loturi sunt asa in urma ...prin aceasta ne aducem aminte ca traim in ROMANIA ....o zi buna iti doresc si succes  :) :cheers:

SI EU VREAU ....sigla cu PRO INFRASTRUCTURA....pe viitoarele mele poze ....SI EU VREAU ... :jumpy: :jumpy:
EUROCOPTER !!! O:-)

dorum

@ rocklee sigla o gasesti aici:

http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=359.0

se foloseste un soft simplu: uMark, care e simplu de utilizat... daca nu te descurci, ma contactezi pe privat...

@ Horatiu, multumim mult pt reportaj!!!!

danutzu_1069

Apropo de ultima poza, daca se intreaba cineva ce e cu "galma" aia mare si alba care apare in cadru, explicatia este urmatoarea:
Nu face parte din lucrarea de  pe A10, ci este o inchidere de groapa de gunoi. Materialul alb este un geotextil peste care se asterne pamant la o anumita grosime si peste care se mai asterne un strat vegetal care se va insamanta cu iarba.