Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 9 Guests are viewing this topic.

JohannDB

                      Am întrebat și eu, pe ici, pe colo, despre modul în care se împarte un sens al autostrăzii, în momentul în care se face închiderea unui sens și devierea traficului pe sensul "invers" , iar suprafața carosabilă se împarte la modul, la care direcția deviată cuprinde numai o bandă (cam 3,90m) iar sensul normal, nedeviat beneficiază de lățimea normală a benzii 1 plus lățimea benzii de urgență, ajungându-se astfel ca"sensul privilegiat" să aibă pe la 6 m lățime...... Ca în imaginea de mai sus, de la Oiejdea....
            Care ar fi motivul pentru care nu se împarte "frățește" lățimea carosabilă pe zona respectivă ?? Eu unul n-am primit răspunsuri. Rezistența la presiune a benzii de urgență e făcută, doar, la aceleași caracteristici ca restul platformei... Iar chestia cu defectarea cuiva (ar putea fi singurul motiv, poate), pe sensul mai îngust, e o problemă și duce la blocaj de durată; sensul mai larg, eventual la o defectare ar putea fi scutit de blocaj toatal, dacă cel defect nu rămâne-n mijloc și se mai poate "târâi" mai la margine !!
                     Încă ceva; un camion are constructiv la caroserie/benă 2,50/2,55 m lățime (izotermele/autobuzele 2,60 m), dar oglinzile de la cabină mai ies înafara acestei lățimi cu cca. 25-30  cm pe fiecare parte (idem la autobuze/izoterme)....

paulmare

sus la Oiejdea de ce mosmondesc atata ? au terminat cu grinda aia de coronament ? cred ca au luat bucatile preasamblate in hala de la Prebet Aiud - si in afara de grinda si terminat sistemul de drenaj ce mai trebuie sa faca sus pe deal ca sa scoata din umplutura pusa de "proptea" pe una din benzi ?
e destul de scary si ca tin forezele alea doua sus pe deal - asteapta sa vada daca mai e nevoie de piloti sau ce nu le duc de acolo ?

alexV

Exact, au indesit pilotii forati din mers, dupa cum raspundea dealul.
Este aviz pt deschidere la Oiejdea. Adica e sigur dealul.

Scria florin ca luna asta se incheie monitorizarea dealului, deci vor lua ultimele decizii daca mai indesesc pilotii sau sunt suficienti. Solutia tehnica in mare a ramas mereu aceeasi. Tot dupa incheierii monitorizarii se va lua si decizia scoaterii pamantului ramas de la baza zidului 1.

xab80

Quote from: danutzu_1069 on November 21, 2021, 01:13:03 PM
@xab80, daca te asepti ca sa vezi gardul din drona.... slabe sanse. Daca ai fost in teren si ai luat la pas tot santierul si nu ai vazut gard.... atunci este altceva....
Gard exista, din memorie "citez", in zona Sincrai....
In mod sigur exista gard in mai multe locuri nu doar Sancrai. Se vede si din drona in anumite portiuni. Legat de gard eu ziceam de lotul 1, acolo nu am vazut deloc! Repet, poate gresesc, dar am un 'feeling' ca restrictia de 100 poate fi si din acest motiv.

xab80

^^^
@alexV Nu ar trebui sa mai monitorizeze si dupa scoaterea pamantului de sprijin? Intreb, pentru ca acel morman a fost pus acolo tocmai pentru a stabiliza. Sau (daca am inteles bine din discutii) dealul se misca cu tot cu acel morman pana nu demult?

cris_ct

Pentru că deschiderea mult așteptată (chiar și din celălalt colt de țară ) a lotului 2 este aproape, le propun "piloților" consacrați ai forumului un sincron la deschiderea acestuia din cele 3 puncte (noduri), respectiv AB Nord, Teiuș  și Aiud. Pe lingă faptul că ar fi o premieră pentru forum, sigur va ieși un colaj interesant.
Bineînțeles,  totul în măsura posibilităților domniilor voastre!
PS: + un "infanterist" la Oiejdea

mishu77

@xab80 sigur sunt garduri si pe lotul 1. Daca o sa cauti filmarile de anul trecut dinainte de deschidere ale lui Z acolo se vad.

mihaihedes

@mishu77 tare faza cu filmările lui Z Daca nu am ști că este AlinC de la Ziarul Unirea mai că am zice că este Zorro.

Oricum @AlinC are locul asigurat in istoria infrastructurii din Romania cu probabil cel mai bine documentat și cel mai filmat tronson de autostradă din România de până acum (am văzut aproape live cum s-au făcut loturile 1&2). Cred că urmează în top @Adisan și @adrian sibiu pe A1.

Ar fi interesant sa ne spună AlinC câte filmări a făcut pe A10 până în prezent ( să știm cât este recordul).

TibiV

^
Sute, mai mult ca sigur, ca le-am vazut pe toate...

Cred ca nici AlinC nu mai stie cate zile a petrecut "aiborne"....  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ddfab

^ -5. sunt garduri pe lotul 1 si destul de multe montate si pe lotul 2. restrictiile pe lotul 1 sunt din cauza ca au ramas neterminate unele zone de pe autostrada si aici ma refer la:
1- parapeti nefinalizati, in special la jonctiunea intre cei de beton si cei metalici.
2- mai sunt si palete antiorbire de montat. pana acum sunt montate doar pe 2 segmente, in apropiere de spatiile de servicii de la Oarda si spre nodul Sebes, care insumeaza doar 3 km
3- spatiile de servicii nefinalizate, unde mai tot timpul erau prezente masini pe banda de urgenta, atat la intrarea in acele spatii, cat si la iesire.
4- s-a lucrat mult timp la marcajele definitive(rezonatoare), sub trafic si erau devieri temporare , cu blocarea uneia sau a altei benzi de pe un sens de circulatie, functie de unde lucrau la marcaje.

Daca la punctele 3 si 4 s-au apropiat de final, la 1 si 2 nu am vazut pana acuma nici o intentie de finalizare.

bacovia

S-a mai revizuit data deschiderii, sau ramane oficial miercuri 1 DEC?

paullie

Zicea Ionut aici ca poate dupa 1 Dec. Si altcineva a completat ca pe 1 n-avem taietori de "pamblici" sunt toti ocupati cu coaroane de flori.  :lol:

ioji

Quote from: mihaihedes on November 21, 2021, 11:27:09 PM
Oricum @AlinC are locul asigurat in istoria infrastructurii din Romania cu probabil cel mai bine documentat și cel mai filmat tronson de autostradă din România de până acum (am văzut aproape live cum s-au făcut loturile 1&2). Cred că urmează în top @Adisan și @adrian sibiu pe A1.

Sa nu uitam si de Roklee, portiunea de A1 de la Dealul Liliecilor nu s-ar fi construit fara "ajutorul" lui, nu avea el drona dar a scos untul din aparatul foto, parca era angajatul UMB  :D. Si mai sunt, Gruiaview, etc. Scuze de offtopic.

AkaManah

Legat de gardurile de protectie am o nelamurire: sunt dispuse la o distanta foarte mare de autostrada. Overall, am mai incapea inca o autostrada si jumatate in acel spatiu.

ddfab

^ pai in functie de cum este culoarul de expropriere. in unele locuri este mai mult spatiu, in altele mai restrans.