Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

1. Sensul giratoriu e asfaltat complet cu 2 straturi, mai trebuie să vină doar cu uzura.
2. Podul peste calea ferată stă pe pile și culei de câteva săptămâni, azi e deja asfalt pe o cale a lui.
3. Rosturile durează 8 zile.
4. E stabilizat peste tot și de azi au început să închidă cu primul strat de asfalt.

În 7-10 zile va fi uzură pe autostradă cap-coadă, marcajele merg binișor, parapetele merge, la fel și gardurile exterioare. Nu e nicio problemă să întrebăm dacă nu știm ceva.

gdaniel

* Uzura cap-coada fara zona Oiejdea, pe sensul spre Alba Iulia, sa nu se inteleaga altceva..

Kimi

^
La Oiejdea ce asteapta? De ce nu se apuca de sensul spre Sebes?

pasa_andrei

Nu este gata. Ramane o deschidere cu half profile cel mai probabil pentru acest an.

cristi5

#26974
@kimi continua sa alunece acolo. Monitorizeaza alunecarea, evalueaza consolidarea etc

Se va deschide HP, sunt curios daca va fi separare fizica de sens sau cu o linie pe asfalt...

Adisan


Duta C

Multumim Adisan! Esti neobosit! Daca ar fi si politicul si constructorii ca tine ,ce bine ar fi! :)

Adisan


alexV

Quote from: cristi5 on October 20, 2021, 09:59:35 PM
sunt curios daca va fi separare fizica de sens sau cu o linie pe asfalt...

Ionita S. de la CESTRIN ce parere sa aiba?
Daca nu iese planeitatea in curba la Oiejdea, in loc sa deschida poate inchide la loc si lotu 3 

carutasul

nu mă pot abține: "nici nu s-a schimbat bine conducerea și au și îndreptat podul strâmb" :)

ddfab

la giratoriul sudic din nodul Alba nord, continua lucrarile in ritm destul de bun. ieri s-a turnat BSC pe jumatatea vestica a giratiei si pe breteaua de intrare in giratoriu dinspre  Teius( acea bretea care este acum inchisa). cu putina bunavointa si ajutor din partea vremii se poate finaliza si aici destul de repede.

StefanCelMare

Parcă nu vine destul de repede luna decembrie.
Știu că am răbdat 7 ani și ceva, dar mă jur că nu mai am răbdare.   :D
Am de mers spre Deva de la Cluj in 1 noiembrie de exemplu. Ultima tură de înjurături sper. Mai merg de Crăciun, atunci sper să mă bucur de ce bine a lucrat Aktor. (speranța moare ultima).
Fingers crossed pentru un lot cu cât mai puține trambuline. Terasamentele au avut ani să se taseze, asfalt nu s-a turnat la temperaturi ciudate, deci am speranțe de la lotul 2.

florin74

Consultanta a fost mult mai exigenta aici decat la lotul 1....
De aia l-am tot vazut pe mesterul Manolis in actiune asa de des...
In plus solutiile la podurile peste Mures, cu rosturile de dilatare doar in capete sper sa fie mult mai confortabile si durabile decat solutiile clasice gen acordeon...

xab80

Ma uit la ultima filmare de la Oiejdea si vrand nevrand compar lucrarea cu stabilizari similare facute de UMB pe A3. Oare nu ar fi fost mai oportun sa 'taie' mai mult din deal ca sa rezulte o panta mai lina? Instalarea de puzderie de stalpi suplimentari de stabilizare vor putea sustine greutatea in exces (adica ceea ce ar fi trebuit taiat)?

florin74

Pai acolo e limita de expropieri.
Mai sus implica noi exproprieri. Plus ca e si ceva magistrala de gaze imediat dupa limita actuala, ceea ce ar fi condus la relocare, noi expropieri, alte probleme.