Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

bacovia

Termina Aktor pana in 16 septembrie  :lol:

toma

Nu inteleg de ce trecerile peste autostrada nu urmaresc drumurile existente ci toate se fac in curbe accentuate si la oarecare distanta. Nu inteleg de ce trecerea efectiva trebuie sa fie perpendiculara pe aliniamentul autostrazii si nu si in unghi fata de aceasta.

Deutschländer

Nu stiu, am si eu putine dubii ca in 3 saptamani sa fie totul gata acolo...
Fapt e, zgomotul si prav de santier se duc de curand. E un pic abarant se incepi cu proceduri legale la sfarsitul luna iuliei.
Ce totusi e ciudat: Inca nu au rezolvat cu fac intrare in teren? Si asta nu ar fi treaba de proiectant? Asta e singurul punct pentru care as da si eu pe ei in judecata, e totul cam nasol cand cineva iti inchide acces la casa fara alternativa.

carutasul

impresia mea a fost mereu că în dreptul porţii se va face un pod/tunel (sau poate asta vor să obţină în final). Dar soluţia e conturată de vreun an de zile, credeam că s-au înţeles deja cumva...

NewBest

Nu vor amenaja un drum de acces intre zidul de sprijin si gardul proprietatii? Asa pare cel mai logic. Similar cu ce a facut pizza la casa de langa pasajul Alba Nord (si chiar si la Toskana). Nu cred ca au cum sa blocheze complet accesul in curtea oamenilor cu zidul ala...
Acum ca e praf si zgomot... nu vad ce s-ar putea face in privinta asta. Pana la urma, asa e santierul. Daca aveau un vecin care renova serios casa, il dadeau si pe el in judecata ca face praf si zgomot? Probabil o sa monteze si aktor niste panouri cum a facut pizza la Oarda, si o sa promita ca fac liniste...

ijwtsh

Daca s-a plans de zgomot la Aktor, va dati seama cum era daca avea casa langa santierul celor de la UMB?  :lol:

yetiman

^^^ In dreptul portii nu se poate face "tunel". Nu este gabarit suficient. Dar se face cativa metri mai incolo, inspre autostrada. Se vad in filmare pregatirile pentru armatura de fier.
Nu stiu insa cum va fi accesul de la proprietate la pasaj. Acolo e un teren ce pare a fi viran, dar intre poarta si zidul de beton e cam stramt spatiul.

Iar daca aktor nu tragea atata de timp, probabil nici propietarul casei nu ar fi ajuns la capatul rabdarii.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

hefaistos

Se muta gardul proprietatii, se despagubeste suplimentar, se face alt acces, paralel cu pasajul, pana ajunge la aceeasi cota de nivel. Asta ar fi trebuit sa ceara avocatii daca erau buni, nu oprirea lucrarilor pe motiv de zgomot si praf. Asa s-ar putea sa "ia praful de pe toba".
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

Deutschländer

M-am uitat acum la ultima filmare de la AlinC si adevarat se pare ca aceasta armatura.
Dar asta inseamna pentru mine ca accesul la teren este pregatit in proiect si ma intreb atunci ce pretentii au ei cand sa plang de acces?

elphax

normal era sa le faca la oameni gard nou, acces lateral in curte . ca pe poarta actuala nu vor putea decat sa intre cu masina mica. daca le vine o masina cu mobila nu poate vira sa intre in curte

Deutschländer

Asta zic ca trebuie sa mai asteptam, pana acum nu au facut nimic. Posibil o sa fac mutare de gard, dar foarte posibil ca o sa ramane cu poartea in fata.

toma

Cred ca fac un pasaj pe sub DJ aproape de trecerea peste autostrada cu intoarcere spre stanga si omul isi muta poarta inspre autostrada

adyneamtu

#26382
Dupa cum observ pe ANCPI, a fost deja expropriata o portiune din proprietati tocmai pentru realizarea unui drum de acces la proprietati pe langa DJ cu intoarcere pe sub rampa de la DJ.
Gardurile se vor muta(imaginea 2) asa cum s-au mutat si pe partea opusa (imaginea 3 si 4).
Acea familie trage inutil de timp, daca a primit decizia de expropriere. Pana acum trebuia deja sa-si fi mutat gardul asa cum au facut-o vecinii de vizavi.





(Aproximativ)Cu galben fostele limite de proprietati, cu albastru noile limite dupa exproprieri.


Dupa si inainte de mutarea gardului. Acel proprietar a ramas fara pomii din curte.


Later edit: Noroc cu filmarile lui @AlinC. Am gasit intr-o filmare din Aprilie momentul cand vecinii au mutat gardurile si se relocau utilitatile.
Ramane intrebarea de ce oare nu au mutat gardul in acceasi perioada si cei care au facut plangerea.
Mie nu-mi pare rau de familie. Pare ca asta au urmarit. Stiau ca sunt expropriati, dar au continuat sa-si amenajeze curtea cu flori si arbusti in jurul acelui car de lemn. Si acum cer daune morale.




Deutschländer

Asa se pare, au crezut ca daca opresc santierul complet nu mai o sa fie nevoie de luat terenul si ramane asa cum este.
Acum se vedem ce o sa intampla pana in 16.09. Mi-e totusi greu de crezut ca o sa termine Aktor cu acest pod. Speranta este sa fie pronuntarea amanata, asa cum merg lucrurile in mod normal aici...

pasadia

^^^^ (mult mai sus) se plange lumea de volumul de trafic dintre Alba si Aiud. Si imi permit sa va ofer doua explicatii:

Prima (si cea mai clara) - e luna AUGUST!!! Nu uitati ca asta inseamna in mod traditional un volum de trafic semnificativ mai mare decat in mod normal (nu stiu, eu estimez ca e cel putin dublu). Vedeti si voi relatari pe forum despre aglomeratia de pe BV-SB, Pitesti - B, Horezu sau valea Prahovei (ma rog, asta nu mai e mentionata). August e perioada de concedii atat pentru cei care locuiesc in RO (si strabat drumuri noi pentru ei, multi in Transilvania ce e prezentata ca atractie turistica) cat si pentru expatii nostri care revin si strabat tara (si in primul rand Transilvania) in drumurile lor spre casa sau prin tara.

Iar a doua, tine de obiceiurile de consum ale celor ce strabat zona calatorind intre NV-ul tarii (Cluj, Oradea, etc...) si SE-ul tarii (B, CT). Acestia prefera acum in mare proportie traseul prin Sibiu si valea Oltului in dauna traseului prin Brasov si Valea Prahovei. Asta o vad si o mentionez extrem de des prin valorile extrem de reduse de trafic de pe DN13. Practic Feldioara - Rupea - Vanatori e un drum pustiu comparativ cu altele din Ardeal, zilele trecute chiar am avut surpriza sa vad cum la Vanatori o parte mai mare de trafic o apuca spre Odorhei decât spre Brasov.