Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

dargauda

La zidul de sprijin (din poza de sus)se va scoate tota unplutura de pamant sau restul ramane si linia autostrazi ia o curba mai mare?

hvm

"
Din ce s-a spus înainte o sa se scoată tot și apoi se stabilizează altul nou.

Traseul o sa fie pe linia dinspre national
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

paulmare

^ trebuie sa il scoata, alexv zicea ca o sa fie pamant armat, inseamna ca trebuie pus ceva geosintetic de armare, geogrila, geocompozit pentru drenarea apei, poate ii pun ceva "fata" (parament) sa arate cumva
Cum va fi calea de rulare - va puteti da seama de pe partea cealalta unde pun deja vegetal si dupa partea unde au pus dorosol

prd.marius

Am trecut in weekend prin nodul de la Sebes.

O singura observatie am, legata de breteaua Turda - Sibiu. Presemnalizarea ingustarii cred ca trebuia sa fie mai buna. Trebuiau mai din timp puse sageti "stanga".
Si indicatoare mai multe.

Iar pe Lotul 1, pe sensul Sebes - Turda, mi s-a parut ca este deja marcaj rezonant, cel putin pe mijloc si langa parapetele central.
Dar, au aparut o gramada de denivelari deja pe acest sens, parca cel Turda - Sebes e mai ok.

Oare cand se vor remedia? M-as fi asteptat sa remedieze inainte de a pune marcajul rezonant. Sau probabil n-au de gand sa mai reasfalteze.

BTW, Waze-ul inca nu stie de noile bretele.


danutzu_1069

#26120
^^ Ba stie, de unde ai dedus ca nu stie?
Pe aplicatia de mobil, apar bretelele si ruteaza, in browser, inca mai trebuie refersh la cache-uri...

prd.marius

danutzu_1069 Aseara la ora 19 am trecut prin nod si Waze-ul meu nu stia de ele..
Poate al tau stia deja.

xab80

#26122
Si eu am trecut duminica.
Intr-adevar, presemnalizarea de ingustare iti apare in ultimul moment si datorita configuratiei drumului, te trezesti cu banda disparand (exista un singur indicator de ingustare).
Eu am trecut in directia Turda-Sibiu si am observat ca la nodul AI Nord, la podul CF, banda spre Turda e prastie. S-au format valuri de asfalt (de la caldura, evident), si e intr-un hal in care nu se va putea da in folosinta pe un singur sens. (Sunt portiuni unde asfaltul s-a spart deja!) In consecinta: sa ne asteptam la o raschetare acolo, probabil inainte de predarea lotului...
Drumuri bune!

xab80

#26123
Acum merge, dar iti spun din prima mana ca duminica inca nu mergea. Oricum, cred ca am discutat mult prea mult despre acest topic ...  :)

NGC

#26124
Scriu doar aici ca am actualizat sinteza platilor. Modificarile vor fi vizibile probabil abia maine.

In luna Iulie a cam fost "seceta" la emiterea de ordine de plata pentru lucrari mari.

Sunt totusi trei fapte notabile in legatura cu A10.

1) AKTOR a emis o factura pentru putin peste 19 milioane RON cu TVA pentru ST2.

2) S-a emis un ordin de plata pentru TIRRENA SCAVI pentru 1,149,771.86 RON cu TVA pentru ST3. :lol: Ultima plata s-a facut in 2018.

3) PORR a emis o factura pentru aproape 208 milioane RON cu TVA pentru ST4 dupa decizia Curtii de Arbitraj. Sa vedem cat dureaza pana o achita CNAIR. ;)

florin74

Ai uitat si de factura de 20 mil Aktor... cred ca record... Au mai avut una de 28 mil, dar aia a fost de actualizare preturi

NGC

#26126
Multumesc pentru atentionare. Am adaugat acum mai sus.

alexV

Pentru ce a primit Porr 200 mil pe ST4?
Parca o suma similara au primit si cei cu rezilierea abuziva la 99%.


florin74

Nu... Aia urmeaza in vreo 2-3 ani...(LD3)
A fost o factura de aproape 300 mil pt Salini, pt LD2... - rezilierea din 2017, abuziva se pare.

500 mil care puteau fi alocati catre reparatii, intretinere drumuri si CF
Sa ne traiasca Ionita (Stefan), Scarlat, Cuc si cei care au mai semnat pe hartie...
Pentru mine e un mister de ce Stefan Ionita mai este sef la CESTRIN, in loc sa dea cu subsemnatul la DNA

NGC

^^

Sentinta Curtii de Arbitraj este de anul trecut si nu mai stiu exact ce era acolo. O sa rog vrabiutele sa ne mai dea inca o data detaliile.

Dar ce ar fi daca am vedea un execitiu de transparenta din partea celor care ne transmit altfel informatii prin FB? ;)