Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 9 Guests are viewing this topic.

Quest

Stefan01 mie mi se pare indeajuns de clar ce-a zis Scarlat, anume ca materialul rezultat din excavarea acelei gropi va fi selectat, pamintul ramine pe amplasament, iar deseurile rezultate din selectia acestui material vor fi transportate la un depozit autorizat. Compania o face pe cheltuiala sa. Mai trebuia sa zica si cine va asigura selectia deseurilor, cit si orizontul de timp in care se va efectua procedura.
Common sense will get you far !

Stefan01

Quest Doresti sa spui ca va fi o incredintare directa ?

Tomcat1974

Quote from: codrut74 on February 03, 2020, 07:22:56 PM
totusi mi se pare ceva imposibil.
ce se intampla daca pretul lui aktor cu cnair pentru lucrarea e mai mic fata de pretul agreat intre aktor si retter?
Aia este problema Aktor .. Daca ii costa mai mult decat primesc ei de la CNAIR. Cineva din Aktor a semnar pentru contractul cu Retter la pretul agreeat in comun. De unde face rost Aktor de bani pentru plata conractorilor este problema lor, atata timp cat respecta calendarul lucrarii cu beneficiarul final.

Quest

Quote from: Stefan01 on February 05, 2020, 02:47:22 PM
Quest Doresti sa spui ca va fi o incredintare directa ?

N-am nici o problema cu incredintarile directe, atit timp cit e respectata legislatia in vigoare. Important e ca Statul sa aiba o preocupare continua de a-si rezolva restantele fata de Antreprenori, si in mod special fata de cei lunecosi precum Pizzarotti, care de abia asteapta sa aiba motive de-a intirzia lucrarile...
Common sense will get you far !


ciprebbe

Sunt 1.7 km intre cele 2 subtraversati de langa Radesti, despre ce terenuri se plang oamenii? Si acum s-au trezit dupa 5 ani?

LE: Banuiesc ca de zona fostei plantatii cu hamei e vorba iar ocolul nu e atat de mare.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

AkaManah

La Sancrai e o singura trecere spre terenuri. In curand se va intampla la fel si acolo.

survola

Probabil că vor să traverseze la picior, după cum au prins când erau tineri.

horatiu.cosma

Au ieșit la protest așa, încetuc, ardelenește. Dacă era UMB pe când ieșeau ei la protest era deja organizată și recepția finală. Dacă nu au primari care să le apere interesele în CL-uri când se discută avizarea autostrăzii, acuma nu prea mai au ce face. 1,5 km de ocol (maxim) nu o să fie chiar tragedie.

yetiman

Azi, Marcu Company cara la greu material (de terasament, banuiesc) de la Teius la autostrada (Lot 2).
Am intalnit o gramada de basculante atat dimineata cat si dupa-masa.

In zona a fost soare toata ziua, cu putin vant si temperaturi peste zero.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

AlinC

#16885

SILVIUFG

 :lol: :lol: :lol: :lol:

,,Deputatul PNL Claudiu Răcuci salută implicarea directă a Ministrului Transporturilor, Lucian Bode, în deblocarea lucrărilor la cele două loturi din Autostrada Sebeş-Turda şi spune că dacă lucrările vor continua să avanseze ca în ultimele 3 luni este posibil ca de la Sebeş la Alba să se circule pe autostradă, neîntrerupt, chiar de la finalul acestui an"

Ce s-a intamplat in ultimele 3 luni si noi nu stim? Cred ca Alin e de vina. O fi ,,umblat" la filmari sa avem noi impresia ca nu se lucreaza nimic. De fapt intre Sebes si Aiud e furnicar si de Pasti merem pe autostrada. Lasand gluma la o parte putem spune ca am scapat de dracu si am dat de tac'su.... Anul asta va circula Alin cu drona pe autostrada si baietii din Alba cu bicicletele pt poze de la sol.

:bash: :bash: :bash:

pbh

#16887
Producator de citate celebre acest domn, doar cateva enumerate scurt care spun multe:
"acum vedem că lucrările avansează într-un ritm care ne umple de optimism"
"totul s-a schimbat radical"
"putem să spunem cu certitudine că primul lot va fi cu siguranţă dat în circulaţie anul acesta."
"Eu sunt extrem de optimist, dar şi prudent în afirmaţii" - bine macar ca pe lot2 nu este plin de certitudini sigure ca pe lot 1

Sa le adaugam si pe acestea la lungul sir. In rest sa ne dea Dumnezeu sanatate si sa creasca speranta de viata in RO, ca numai asa avem si noi sansa sa vedem o autostrada finalizata cap-coada de la Pontus Euxin pana in stepa maghiara - adica "neitrerup" vorba distinsului.

horatiu.cosma



CV: bun organizator, abilități de comunicare (deci știe să vorbească) și management; distribuitor in compania de distributie etc. Noii profesioniști care să scoată transporturile din mocirlă  :lol:.

Stefan01

#16889
Edit: Scuze ! Nu am citit postarile anterioare. Pai tipul e in campanie electorala si declara orice pentru a castiga voturi.