Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

lupualb

Lotul 1 si 2 sunt in judetul care la ultimile alegeri a ramas neinrosit. Platim consecintele...

TibiV

Atunci mai bine pe DN1....  >:(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

AdrianB1

Nu imi dati in cap inainte sa cititi. Povestea nu imi apartine, doar o relatez asa cum a fost discutata in spatiul public.

Pe lotul 1 era un plan sa deschida pentru 1 decembrie bucata de la giratoriu pana la nodul Alba Iulia nord. Din ce spuneau si unii si altii, ar cam fi posibil daca s-ar putea face legal deschiderea doar pe tronsonul ala, ramanand capetele in lucru pentru anul viitor.

Asta era planul discutat. Nu comentez cat e de realist sau nu, dar daca inca se tin de el atunci are sens ce se intampla: din ce vad se lucreaza pe bucata pe care teoretic vor sa o deschida si o lasa (foarte) moale pe restul. E cam nasol pentru ca nodul Sebes e o lucrare de durata, in partea de nord nu e nici o pierdere ca nu au cu cine sa se lege, lotul 2 fiind in aer.

Daca, si doar daca, chestia asta inca e in vigoare atunci fac bucata in discutie, apoi nodul Sebes si la sfarsit capatul de nord.

(sa curga minusurile, fara numar)

voicul

Eu vad putin invers mergand pe teoria asta:
Capatul de N urmatorul ca se conecteaza cu DN1 (dealul e in faza avansata si se lucreaza la el sustinut) dupa care nod Sebes ca dureaza mai mult si e cam 0 acum.

AlinC

#11689
@AdrianB1

E exact invers, partea de Nord e foarte importanta. Nodul rutier Alba Iulia Nord e chiar in capatul spre Turda al lotului 1. Deci, daca teoretic s-ar deschide lotul 2 fara lotul 1 nu ar exista un alt nod rutier pana la Teius, adica nu ai avea ce face cu o portiune importanta din ST2!

pbh

Nici un pericol ca ST2 sa fie muzeu. La ritmul actual va fi gata in 20 de ani- 3% pe an.

Daniel_I

#11691
Quote from: AdrianB1 on July 13, 2018, 01:58:48 AM
Pe lotul 1 era un plan sa deschida pentru 1 decembrie bucata de la giratoriu pana la nodul Alba Iulia nord. ...din ce vad se lucreaza pe bucata pe care teoretic vor sa o deschida si o lasa (foarte) moale pe restul
Nu ti-am dat dislike (minus) DAR nu vezi bine. Concentrarea Pizzaroti daca o putem numi asa, e pe capatul din Nord la excavarea dealului, terasamentul din capatul nord pana la podul raului Ampoi. Pe bucata Lancram - nod Alba Sud se lucreaza anemic. La podul Mures pe malul nordic au inghetat efectiv lucrarile de atata timp. Ridica o grinda pe saptamana in medie. Deci nu lucreaza serios la deschiderea partiala Lancram - Alba Sud pana la 1 Decembrie. Nici nu cred ca e posibila o deschidere partiala Lancram - Alba Nord, e imens de mult de lucru in doar 4 luni jumatate . Sa ne revenim.
On The Road

luc

Două macarale pe poziție la Nodul Alba Iulia Sud. Se pregătește ridicarea grinzilor?  Powered by API/PUM imgur uploader

Stefan01

Aproape de incheierea ultimului fotoreportaj de pe L1 spuneam ca in apropiere de paraul Iovului va fi un giratoriu temporar ca cel de langa Lancram. La final va fi unul permanent, conform proiect.





Astazi lucrau in aceasta zona. - vederi de pe DN1, pe sensul Turda - Sebes















Ionut

Nu e gata! Rugozitate, planeitate... vrei sa aluneci pe autostradă ca pe gresia din baie? Mai stăm, mai numărăm accidentele și răniții. Posibil și morții, mai vedem.

mihaionescu

Am si eu o teorie, insa sper sa nu fie adevarata. Eu cred ca cei de la CNAIR au primit ordin sa nu deschida aceste loturi pina la 1 decembrie. O taiere de panglica de 1 decembrie la o suta de ani de la unire nu strica la imagine. Totusi sper sa ma insel.

voicul

Si eu am avut teoria asta, dar am cam renuntat la ea, pentru ca au masurat cu rigla autostrada!

Nu ca nu ar fi capabili (de ceva si mai penibil), dar ce sa mai inventeze ca sa traga de timp?

carutasul

Să nu subestimăm funcționarul român :)  Eu însă rămân la teoria conspirației legată de vreo contestație de retras, claim de renunțat etc....

lupualb

#11699
^^^
Pana la ora 10 in respectiva zona au fost doua accidente. Cand am trecut pe la Dumbrava atunci incercau sa remorcheze masina grav avariata. In schimb la Inoc erau inca doua masini implicate intr-un accident. Atunci sosise politia. Nu cred ca au fost victime.
Sa vina cei cu rigla sa masoare mai ales coborarea dinspre Turda spre Stejeris. Acolo la viteze de 30-40 km/h simti cum masina sare in toate directiile.