Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.



florinalba

#28352
^
Cred ca ne prinde toamana !!!!!!
Tulai!!!! ce-i la gura me, dar nu pot sa zic , ca-mi taie adminu' "macaroana". :lol:  :lol:  :lol:

ddfab

mda... tot apare cate ceva... pe lotul Aktorilor , iluminatul cand se aprinde, cand se stinge... cu ceva timp in urma mentionam ca iluminatul la podul peste Mures de la Radesti nu functiona... acolo s-a remediat, dar "a cazut"acuma la podul peste Mures de la Sancrai... plus de asta, jumatatea dinspre Alba a nodului rutier de la Teius este si ea in intuneric... deci treburile merg cat se poate de "bine".

ioji

Quote from: florinalba on February 22, 2023, 10:56:01 PM^
Cred ca ne prinde toamana !!!!!

Cred ca acum "platim factura" la deschiderea lotului in graba, din motive bine stiute...O sa apara si altele, putintica rabdare  >:(

bacovia

Is curios daca Pizza termina anu asta.

pbh

Quote from: ioji on February 23, 2023, 09:42:57 AMCred ca acum "platim factura" la deschiderea lotului in graba,
Asta este buna :lol:

hvm

^^^
Stiu ca e offtopic, dar eu am asa o impresie vaga ca daca nu se deschidea atunci, e posibil ca nici acum sa nu fi fost deschis lotul Pizza. Dar asta este doar parerea mea. Imi e groaza sa ma gandesc ca ar fi putut fi reziliata, ceea ce ar fi fost si mai rau, dar .... cred ca e mai bine asa decat fara pentru mai bine de 2 ani.
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

alecu26

@ioji lotul de pe Lugoj Deva a lui Comșa sta în picioare bine mersi! Zici ca în ciuda tuturor problemelor.
Este o contradicție logica între ce spui tu și faptul ca avem garanție.
Probleme tehnice exista și la chestiuni care se fac identic în mii și mii de bucăți în mediu perfect controlat (de exemplu televizoare sau masini).
O autostrada practic e un prototip. Sincer, eu ma mir ce puține și insignifiante sunt problemele în perioada de garanție considerând cât de mulți ani în România, Legea Achizițiilor publice încuraja prețul cel mai mic.
Tu de câte ori când îți cumperi ceva, orice, cumperi cel mai ieftin?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

ioji

Quote from: alecu26 on March 04, 2023, 08:13:13 AM@ioji lotul de pe Lugoj Deva a lui Comșa sta în picioare bine mersi!

Ala e un caz cu totul diferit fata de felia de pizza a pizzerilor...

Quote from: alecu26 on March 04, 2023, 08:13:13 AM@iojiLegea Achizițiilor publice încuraja prețul cel mai mic.

Da, cea mai idioata chestie  >:(

Quote from: alecu26 on March 04, 2023, 08:13:13 AM@iojiTu de câte ori când îți cumperi ceva, orice, cumperi cel mai ieftin?

Nu, sunt prea sarac sa imi iau un lucru ieftin  :p

mirceaeliade

@ioji Cate vieti crezi ca au fost salvate de pe DN-ul alaturat pt "deschiderea lotului in graba"?  Crezi ca acum cu juma de trafic deviat se consuma mai multa benzina decat s-ar fi consumat cu tot traficul deviat pe tot locul pentru nu-stiu-cate-luni-in-plus pana la deschidere? Si stii ce a facut Cucul pe A1 cu rezilieri la 99%?  Te doare asa mult ca un privat trebuie sa se reapuce de munca din buzunarul propriu?  E bine sa ai probleme de genul "am construit prea repede", de ca si cum lumea nu mai tine minte cum era cand se taraganeau santiere cu anii... degeaba.

gicu

Am trecut ieri pe zona in reparație de la Alba Iulia Nord. Oricât am "iubi" noi constructorul acestui lot, aici cred că a fost un caz de ghinion doar. Se vede în săpătură, ca și în poza de mai jos (captură filmare AlinC) cum între cele două zone de la capete cu argila albă, probabil de duritate mai mare, este o limbă de argilă nisipoasă care favorizează circulația apelor și duce inevitabil la alunecări de teren. Asemenea defecte locale sunt foarte greu de identificat în studiul geo, iar în șantier la săpare, dacă nu e un ochi avizat atunci și acolo să observe poate fi ușor trecut cu vederea.




Powered by API/PUM imgur uploader

AdrianRO

Stie cineva / anticipeaza solutia care va fi folosita pentru reparatii si evitarea pe viitor a unor noi alunecari?

ioji

Quote from: mirceaeliade on March 06, 2023, 01:51:19 PM@ioji Cate vieti crezi ca au fost salvate de pe DN-ul alaturat pt "deschiderea lotului in graba"?

M-ai inteles gresit, nu stiu cati sunt pe aici care au asteptat cu o mai mare nerabdare decat mine deschiderea lotului. Orice lot deschis indiferent cum, e mai bun decat unul inchis, sunt perfect de acord cu tine. Asta nu schimba cu nimic faptul ca acum apar problemele, mai ales ca este vorba de respectivul constructor. Daca ma gandesc bine si daca nu ii grabea nimeni, tot prost lucrau...

gicu

^^ La cum au săpat în trepte, probabil vor umple cu piatră spartă, poate la exterior sub formă de gabioane gen UMB.