Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 28 Guests are viewing this topic.

dorinparau

Alin, mergea de minune melodia pe fundalul filmarii aeriene cu centura Sebesului ... :p

Felicitari baietilor de acolo ! Speram pentru binele lor si nu numa ca se va lucra fara intreruperi si pe bucata aceea.

alin_simeriaveche

Pe 3 Aprilie am scris pe procetatean@presidency.ro  despre situatia acelor loturi, pt ca nu li se atribuie odata un constructor. Ieri am vazut ca am primit raspuns pe email. Cred ca in urma email-ului meu s-au sesizat si s-au si conformat...dupa cum am vazut stirea de azi cu noile termene. :lol: :D :yes:

alecu26

Quote from: 32hermann on April 22, 2013, 07:49:18 PM
Quote from: Ionut on April 22, 2013, 07:44:11 PM
Aha, deci pe Sibiu-Pitesti ar trebui sa ne asteptam la alunecari ca pe Sebes-Sibiu... daca inteleg eu bine. Marfa.
Nu, pe sectorul Piteşti-Rm Vâlcea.

de aia sper ca eventualel tuneluri sa fie tuneluri...nu doar improvizatii de cateva sute de metri, iar inainte si dupa viaducte si terasamente enorme. Nu prea cred ca un tunel, poate si la 100-200 metri adancime ar mai avea probleme de stabilitate si in dealurile valcene.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

alecu26

#6768
Quote from: sublimu on April 23, 2013, 12:19:50 PM
Dupa cate inteleg eu Tractebel contesta faptul ca a fost eliminata. Personal nu stiam ca au depus oferta...  :o
Isi prezinta in contestatie si portofoliu.

tractebele a fost proiectantul (in subcontractare) a lui Romstrade. Chiar nu au nici o vina. Sunt victime colaterale...asta spune ei.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

alecu26

Quote from: dorinparau on April 23, 2013, 04:11:20 PM
Dealurile alea de la Sacel sunt "atacate" , chiar am mentionat in pozele facute de mine.. de saptamana trecuta , am vazut eu utilajele , dar intr-adevar ca destul de slabute rezultate....important e ceva se face...dar nu prea vedem niciunu ce :)) ....

atacate au fost si acum 1 an sau chiar 1 an si jumatate. Daca astaldi nu primeste acolo bani suplimentari, nu cred ca va misca nimic pe cont propriu.

Deja tunelul il cam fac pe banii lor, chiar daca initial s-a prevazut debleu simplu acolo. Nu cred ca mai pot duce mai mult.

bani....se pot gasi....de exemplu sa castige un lot licitat recent de pe unul din locurile de la coada....gen 5-6-7...sau pe cat sunt.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

alin_simeriaveche

QuoteDeja tunelul il cam fac pe banii lor, chiar daca initial s-a prevazut debleu simplu acolo. Nu cred ca mai pot duce mai mult.
Din ce am vazut si filmari si harti acolo era prevazut tunel....la Aciliu era prevazut debleu

bgd77

Din cate tin minte, in SF nu era prevazut in vreun loc tunel.

teocharis

probabil @alecu26 se referea la proiectul constructorului cand spunea ca nu a prevazut tunel...initial

numai ca la fata locului au luat in piept realitatea dura a dealurilor miscatoare...

rasvan2006

#6773
Quote from: ciprebbe on April 23, 2013, 03:33:02 PM
Quote from: stangabriel on April 23, 2013, 01:41:43 PM
In privinta dealului,e imens,si ma intreb daca cumva deja au turnat  perete de beton,ca altfel ii trebuie terasare serioasa in partea de N. Stie cineva ceva de asta?
Se foreaza, se armeaza, se  toarna, stabilizare, terasare apoi coboara mai jos un nivel si tot asa. Practic vor imbraca dealul ala cu piloni pe diferite nivele de terasamente.
Anul trecut se plangeau ca dureaza peste 6 luni terasarea acolo pt ca e locul mic si nu incap mai multe utilaje.
Acum constatam ca nu sunt utilaje, ca terasarea e in faza incipienta,si sa se munceste asa si asa .......poate sunt ceva mai avansati cu forarile.

O poza mai veche (de prin toamna anului trecut), unde se poate vedea ca au forat pilonii in partea superioara.



lucianxx9o

Quote from: alin_simeriaveche on April 24, 2013, 12:13:28 AM
Pe 3 Aprilie am scris pe procetatean@presidency.ro  despre situatia acelor loturi, pt ca nu li se atribuie odata un constructor. Ieri am vazut ca am primit raspuns pe email. Cred ca in urma email-ului meu s-au sesizat si s-au si conformat...dupa cum am vazut stirea de azi cu noile termene. :lol: :D :yes:
@m trimis si eu Aline acea scrisoare daca iti aduci aminte si scrisoarea respectiv a fost trimis ministerul transporturilor si dupa cnadnr la care ei mi-au spus ca este o institutie transparta ....

sebba

e atat de pura transparenta ca e de-a dreptul invizibila :D
Sailing away! S/Y Haimana


Ionut


Eurocopter

Din pacate tehnologia m-a cam lasat balta astazi si asta e cam tot ce va pot oferi de pe Arad-Pecica.













In primele 3 imagini se observa clar ca bretelele sunt de 2 benzi pe sens.

Urmeaza diseara filmare cu Lugoj-Deva lot 1.

Ionut

Poze calde scoase din cuptor de la sursa secreta. A1 Timisoara-Arad.

Pasajul cu probleme.




Spatiul de servicii.


Ups, mai mult santier decat autostrada. E bine ca se munceste.




Atat momentan.