Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

AkaManah

Azi dimineata, venind pe A10 sensul Aiud-Alba Iulia, cam prin dreptul alunecarii in reparatie am sezizat o tasare destul de serioasă care se intinde pe toata latimea sensului. Are cam 50 de cm latime si s-a lasat asfaltul destul incat sa se simta bine cand treci pe acolo. Saptamana trecuta nu era sau nu am sesizat-o eu. Am sentimentul ca vor lucra mult si bine acolo si daca e o fisura si nu o tasare vom asista la excavarea zonei pana la stratul de baza. De circulat...la sfantul asteapta!

AlinC

#28501
Dealul de la Paraul Iovului:


Hercule

Mizerabila lucrare au facut Pizzarii.
Deșteaptă-te române!


mirceaeliade

Poate careva sa gaseasca filmari de acum >6 ani cand puneau straturi de balast Pizza in zona asta?  Nu cred ca erau prea multe filmari pe atunci, dar poate se vede pe filmari daca au facut ceva execrabil atunci.

AlinC

#28505
Alba Iulia Nord:


StefanCelMare

Din ce rețin din discuțiile de pe forum de mai demult, cel puțin un lucru sărea în ochi de la faza de construcție.
Faptul că la câteva sute de metri mai la nord, în același deal, Aktor făcea consolidări destul de serioase.
Inclusiv la limita dintre cele două loturi, era vizibilă o abordare mult mai relaxată a Pizzaroti pe zona dealului comparat cu Aktor.
Același deal, de ce la Aktor nu se mai plimbă nimic, iar la Pizza vine la vale treaba?
Pizza a optimizat prea mult, și asta o să îi coste mai mult decât dacă făceau de la bun început treaba.
Nu știu ce calcule și-au făcut, poate s-au gândit că trec cei 2 ani garanție sau cât e, și scapă.

AlinC


survola

^ "Dealurile de pe traseul autostrăzii A10 Sebeș – Turda le-au dat bătăi serioase de cap constructorilor, începând cu Pizzarotti, în dealul de la Pârâul Iovului, cu Aktor la Oiejdea și cu PORR, toți au avut probleme cu alunecările de teren."

"Hold my beer", zic imediat dealurile de pe traseul A3.

horatiu.cosma

In schimb debleul Gambas de pe T3 s-a comportat impecabil.

TibiV

Mai ca mi se face dor de Tirrena...

Dor de TS "de pe vremuri"!
Va dati seama ca "in conditiile de astazi" podul/viaductul de la Gilau ar fi fost inca in constructie?!?!....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

oneLess

O să plăngi după t1renna cu rizzani de eccher! Craiovenii, timișorenii și italienii! Și Bucureștii! Pasaj cu 3 niveluri !  :lol:

AlinC

#28512
Problemele de pe lotul 4:



AlinC

#28513
Alba Iulia Nord:


AlinC

#28514
Alba Iulia Nord: