News:

.

Main Menu

Recent posts

#1
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A7 Ploiești-Mil...
Last post by Earthchild - Today at 02:09:31 PM
Quote from: NoWords on May 14, 2024, 04:43:05 PMAm observat si eu chestiunea asta, au inceput sa "fure" muncitori locali de utilaje si in zona lotului 4, respectiv 3.
La cât este de lucru, ar avea nevoie din toată Moldova. Observ că au politica de a angaja direct oameni, nu subcontractori.
#2
Drumuri Expres (DEx) / Re: Drumul Expres DEx Focșani-...
Last post by Feri - Today at 02:04:49 PM
Quote𝗗𝗿𝘂𝗺𝘂𝗹 𝗘𝘅𝗽𝗿𝗲𝘀 𝗙𝗼𝗰𝘀𝗮𝗻𝗶 - 𝗕𝗿𝗮𝗶𝗹𝗮
Am primit multe întrebări despre Drumul Expres Focșani - Brăila. Vă prezint aici stadiul la zi al acestui drum de mare viteză, după cum urmează:
➡️ vinerea trecută a fost emisă decizia de mediu și urmează să se emită și Acordul de Mediu în perioada următoare (2 săptămâni);
➡️ au fost identificați toți proprietarii și a fost finalizată documentația de expropriere, fiind avizată deja de OCPI;
➡️ astăzi urmează să fie analizată în Consiliul Tehnico-Economic al CNAIR, iar în funcție de acest CTE, va intra în procedurile administrative de aprobare, urmând a fi înaintată documentația către Ministerul Transporturilor și Infrastructurii #MTI pentru avizare în CTE - MTI;
➡️ în baza acestui aviz al CTE - MTI, urmează înaintarea documentației către Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației pentru a fi avizată în Consiliul Interministerial;
➡️ după obținerea tuturor avizelor în consiliile de mai sus, urmează elaborarea proiectului de Hotărâre de Guvern privind aprobarea indicatorilor tehnico-economici, care va fi supus avizării pe circuitul intern al MTI;
➡️ avizarea proiectului de Hotărâre de Guvern privind aprobarea indicatorilor tehnico-economici în circuitul extern al ministerelor avizatoare (Finanțe, Justiție, etc);
➡️ aprobarea proiectului de Hotărâre de Guvern în ședința Guvernului României;
➡️ elaborarea caietului de sarcini pentru proiectare și execuție lucrări;
➡️ lansarea licitației pentru proiectare și execuție lucrări in aproximativ 2 luni.
Drumului Expres Focșani - Brăila va avea o lungime de 73,5 km și este împărțit în trei loturi:
✅️ 𝗟𝗼𝘁𝘂𝗹 𝟭 (28,2 km), care începe de la nodul rutier Focșani cu Autostrada A7 și se termină la nodul rutier Măicănești;
✅️ 𝗟𝗼𝘁𝘂𝗹 𝟮 (37,6 km), de la descărcarea provizorie din DJ204B, DN23B până la descărcarea provizorie din DJ255A;
✅️ 𝗟𝗼𝘁𝘂𝗹 𝟯 (7,7 km), de la nodul rutier Siliștea până la nodul rutier cu Podul peste Dunăre de la Brăila/Galați - Tulcea.
Va cuprinde:
✅️ 2 benzi pe sens
✅️ 57 structuri (24 poduri, 31 pasaje, 2 structuri casetate)
✅️ parcare de scurtă durată
✅️ spațiu de servicii tip S1
✅️ 6 noduri rutiere:
1) Nod rutier Focșani x A7
2) Nod rutier Milcovul (DN23A)
3) Nod rutier Măicănești (DN23)
4) Nod rutier Corbu (DN23)
5) Nod rutier Siliștea (DJ221C)
6) Nod rutier Brăila
📍 Traseul Drumului Expres se desfășoară pe raza teritoriilor județelor Vrancea și Brăila.
ℹ️ Sursa de finanțare este asigurată din fonduri europene nerambursabile.
I.I. Scrioșteanu FB
#3
Drumuri Expres (DEx) / Re: Drumul Expres DEx16 Oradea...
Last post by ovicor - Today at 01:52:06 PM
@marinul, ar fi interesant, daca e permis, sa filmezi din drona vama, in momentul cozii excesive, daca functioneaza toate cele 4 porti dedicate camioanelor. Si cred ca e preferabila coada de camioane pe doua randuri intre parcarea cu cantar si vama, bineinteles cu semnalizare corespunzatoare!
#4
[B] STB / Re: [B] Mentenanța, modernizar...
Last post by Earthchild - Today at 01:47:35 PM
Dar nu mai încep odată lucrările și pe tronsoanele celelalte?
#5
[B-IF] Proiecte / Re: [B] Splaiul Independentei-...
Last post by Earthchild - Today at 01:45:49 PM
Nu a putut în mandatul ăsta, mai are nevoie de unul.
Aveam așteptări mai mari de Ciucu. Între timp, m-am mutat din sector  :) .
#6
Drumuri Expres (DEx) / Re: Drumul Expres DEx12 Craiov...
Last post by gruia88 - Today at 01:40:40 PM
Da, s-a mai discutat posiblitatea asta , cu toate ca nu cred ca o sa fie :
1.Sa deschida sens Craiova-Bucuresti fara pasaj si sensul Bucuresti-Craiova sa incarce de la Albota.
2.Sa deschida sens Craiova-Bucuresti fara pasaj si sensul Bucuresti-Craiova sa il incarce doar cu venire din Pitesti , deci cine vine de la Bucuresti intoarce in Pitesti si intra inapoi pe A1 dupa pe Dex12.
3.Sa deschida doar pana la Albota si restu cand e gata pasajul .
4.Sa nu deschida nici o varianta si sa amane pe 2025 :) .

Cred ca primele 2 nu o sa le aleaga , nu am vazut de cand urmaresc sa fi facut vre-un constructor asa ceva, poate doar daca vine solutia/propunerea de la CNAIR si ii forteaza sa faca deschideri de genul .
#7
Cred ca atunci cand se va deschide si A7, parte din traficul intre Moldova si sa zicem Targoviste, se va intersecta cu traficul Bucuresti - Brasov fix pe centura Ploiestiului.
#8
Drumuri Expres (DEx) / Re: Drumul Expres DEx12 Craiov...
Last post by Earthchild - Today at 01:29:22 PM
Până în A1 fără pasaj, adică doar pe sensul Pitești-București?
#9
[B-IF] Proiecte / Re: DR: Drumuri Radiale Bucure...
Last post by Ionut - Today at 01:26:06 PM
Da, exact ăsta e motivul proiectării acelui turbion...
#10
[B-IF] Proiecte / Re: DR: Drumuri Radiale Bucure...
Last post by EugenRo - Today at 01:23:29 PM
Se pare ca l-au gandit ca nod de viteza in perspectiva inchiderii inelului sudic care ar continua de la Luica pana la str. Brasov...