[B] Magistrala M5 Drumul Taberei-Pantelimon

Started by Ionut, September 22, 2011, 02:29:08 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

MrConnaisseur

Stiu ca se si consolideaza, insa cele 2 operatii tehnice se executa concomitent. Fatadele se vor decontamina chimic in paralel cu consolidarea.
Posibil sa fi avut eu un puseu de standard prea inalt de corelare intre 2 proiecte derulate de statul roman si care impacteaza viata cotidiana a cetatenilor, la km 0 al Romaniei.
Statia se va executa mai mult ca sigur top-down.

danutzu_1069

Stai un pic, cum adica in paralel??
Eu consolidarea o inteleg cu "imbracat in beton ceva coloane" lucrat pe la fundatii chestii d-astea...
Cum s-or putea face astea in paralel?

MrConnaisseur

Nu cunosc ce solutie a rezultat in urma expertizei tehnice insa o consolidare clasica presupune de principiu camasuielile elementelor portante, suprabetonari in cazul in care actualul planseu nu asigura mecanismul de saiba rigida, subturnari la fundatii, bineinteles, daca executi camasuieli.
Aceste operatii nu interfereaza in acest caz cu fatada de piatra ce se va curata chimic.
Acelasi exemplu l-am avut si la Marmarosch unde in timp ce se executau lucrari de consolidare, fatadele de piatra erau curatate chimic.
Daca se desfaceau fatadele sau erau intr-o stare foarte proasta si necesitau prelevari de mulaje etc. da, atunci, nu mai aveai ce sa cureti, consolidai si refaceai fatadele cf. mulajelor.
Din cate cunosc, singurele modificari aduse fatadelor vor fi pe frontonul principal al facultatii de istorie, unde se vor realiza din nou, dupa planurile originale, basoreliefurile si bineinteles, vulturii aflati pe capetele frontonului; identic cum arata inainte de nefastul bombardament din 1944.

VladHDR

Când ajung în țară primele trenuri de metrou pentru magistrala M5

QuotePrimul tren Alstom destinat magistralei de metrou M5 va sosi în țară în ultimele luni din acest an, iar călătorii vor putea circula cu noile trenuri din primele luni ale lui 2024, au spus reprezentanții Metrorex, pentru HotNews.ro. Contractul a fost semnat la final de 2020, iar trenurile sunt produse în Brazilia.

Sursa

danutzu_1069

Pana una alta, am auzit la radio (nu Erevan,  :p ) cum ca azi ar fi fost ceva probleme la sistemele de siguranta si s-a circulat in sistem pendula (nu am retinut nume de statii)

sab

#2870
Actualizare 3
Circulatia trenurilor de metrou pe Magistrala 5 a fost reluata in conditii normale, incepand cu ora 13.00.
_____________________
Actualizare 2
Pentru o mai buna circulatie a trenurilor pe Magistrala 5, in sistem pendula, aceasta a fost reorganizata, incepand cu ora 12:10, astfel:
Eroilor 2 – Favorit, pe firul 1, in sistem pendula,
Valea Ialomitei – Romancierilor, pe firul 1 in sistem pendula,
Favorit – Raul Doamnei, fir 2, in sistem pendula.
Calatorii sunt informati prin sistemul de sonorizare din statii si trenuri.
_____________________
Actualizare
Circulatia trenurilor de metrou pe Magistrala 5 a fost reorganizata incepand cu ora 11:50 astfel:
Eroilor 2 – Raul Doamnei, pe firul 2 in sistem pendula,
Valea Ialomitei – Romancierilor, pe firul 1 in sistem pendula.
_____________________
Metrorex informeaza ca astazi, 24.08.2023, incepand cu ora 10:45, circulatia trenurilor de metrou pe Magistrala 5 este intrerupta din cauza unei probleme tehnice la sistemul de siguranta a traficului. Prin acest sistem sunt controlate semnalele, macazele si circuitele de cale. Pana la remedierea defectiunii, se incearca reorganizarea circulatiei in sistem pendula. In aceste momente, personalul specializat Metrorex impreuna cu furnizorul sistemului intervin cu celeritate pentru remedierea situatiei.
Calatorii sunt informati in legatura cu aspectele precizate mai sus, atat la intrarea in statiile Magistralei 5 de catre personalul comercial, cat si prin intermediul instalatiilor de sonorizare de la nivel vestibul si peron.
Vom reveni cu detalii imediat ce circulatia se va relua in conditii normale.
Prezentam scuze pentru disconfortul creat!


http://www.metrorex.ro/_read815-1

paullie

#2871
QuoteVenim cu vești bune de la Metrorex!
Începând de astăzi, toate căile de acces la stația de metrou Drumul Taberei sunt deschise.
Ca sa-l parafrazez pe Blaga "vesnicia s-a nascut la Metrorex"

https://www.facebook.com/PrimariaSectorului6/posts/749835987174341?ref=embed_post



jonny

putem sa spunem ca dupa 12 ani s-au incheiat lucrarile la aceasta portiune

Xenos

Foarte bine spus! Era totul gata de vreo 6 luni.

Sorinus

#2874
Cateva post-uri mai sus, era stirea ca primul metrou Alstom va sosi din Brazilia in ultimele luni ale acestui an. Ahm, inca suntem in acest termen, dar..nu se aude nimic.

Astia sigur le mai fac?  :)

L.E. Intre timp am gasit ca 'poate' a plecat prima rama din Brazilia pe 28 nov. Amu`, nu stiu daca vine la Cta, dar pana-n Europa (Germania), se fac cca 23 zile. Deci daca vine, vom afla in prima parte a lunii Ianuarie.

satanistu


dargauda

Primele imagini cu noul tren Alstom "Giurgiu" destinat Magistralei 5 de Metrou din București

,,Primele imagini cu noul Tren de Metrou. Alstom Metropolis (BM 4) 1402-2402 "Giurgiu", în Uzinele Alstom din Brazilia, pregătit pentru livrarea către Metrorex București, pentru Magistrala 5 de Metrou", a scris Vasi Mârzan, ajutor de mecanic de locomotivă la Metrorex S.A., pe pagina sa de Facebook.

La acestă postare, el a adăugat trei fotografii cu trenul care urmează să ajungă în România și într-un răspuns la un comentariu spune că va fi livrat repede în țara noastră.



Oricum trenurile fabricate de constructorul francez Alstom în Brazilia pentru metroul bucureștean ar fi trebuit să ajungă în România în iunie 2022. E vorba de 13 garnituri de tren. Până acum nu a ajuns niciuna, acesta fiind primul semnal că totuși în scurt timp vor fi livrate. Sau măcar primul dintre ele.



La sfârșitul lui noiembrie 2023, penalitățile imputate de Ministerul Transporturilor și Infrastructurii companiei Alstom pentru întârziere erau de 18 milioane de euro, dintr-un contract de 100 de milioane de euro. Mai multe detalii aici.







https://www.economica.net/primele-imagini-cu-noul-tren-alstom-giurgiu-destinat-magistralei-5-de-metrou-din-bucuresti_721472.html

Sorinus

Sunt f curios daca vor mai exercita optiunea pt 17 rame suplimentare, in conditiile in care s-a derulat contractul pana acum.

oc7avian

Când se va extinde magistrala, aproape sigur da. Iar comanda poate fi dată din timp.

Contractul nu s-a desfășurat dezastruos. Au fost probleme de ambele părți. Și dacă mergea contractul perfect, pe calendar, tot cel mai grav mi se pare că n-am reușit să licităm metrourile din timp și am afectat întreaga rețea ca frecvență ani buni.

Valentin

Sa nu uitam de prima licitatie pentru trenuri M5 care s-a incheiat cu niste dosare penale, pentru care daca nu s-ar fi facut alegerea firmei castigatoare pe "ochi frumosi" am fi avut trenurile la un timp rezonabil fata de PiF. Ce inseamna coruptia...