Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 31 Guests are viewing this topic.

rezin

@reed,
 
 da, să vedem totuși și cât de solidă va fi soluția de stabilizare!

mdragos

Sa radem putin : as propune un viaduct de minim 1 km pentru ocolirea zonei.  :lol: .

dr4qul4

va faceti griji degeaba. E o alunecare normala. Acolo oricum mai au de sapat, dar vor rade dealul cu totul, nu fac debleu
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

alecu26

Pe lotul 4 un buget foarte serios este pentru consolidari
Sunt piloti forati foarte multi prevazuti inca de la SF si de la licitatie.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

cosmin_sb

Hello la toți ,
va urmăresc de mult timp dar astăzi mi-am făcut curaj să fac prima postare. Sunt pe drum pe Valea Oltului acum iar in dreptul haltei de la Raul Vadului era 2 excavatoare ( malul stang al raului) care lucrau bănuiesc la drumul tehnologic, altfel nu știu de ce ar fi fost pe versanti

a.l.x

Tunelul Poiana, lot 3


Mulțumim Radu Ignat !

a.l.x

Lot3 defrișări , organizare de șantier


Mulțumim Radu Ignat !

a.l.x

Lot 4 , nod rutier Tigveni


Mulțumim Radu Ignat !

mike_us

Foarte frumos s-au mișcat PORR si aici si pe lotul 1. Se vor încadrat in termene sigur, poate chiar sfârșit de 2026. Cred ca era bine sa se fi dus si lotul 2 la ei.

TibiV

Ar fi fost PERFECT sa fi luat tot ei si Lotul 2, dar din pacate astia de pe forum nu avem drept de vot la licitatii... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Da, dar oare ar fi putut sa "ducă" atâtea tuneluri / viaducte?
Și dacă DA, pe câți bani?

Se știe ca totul este ... până la bani

pasadia

Cum ar fi putut sa se duca lotul spre ei daca ei nici macar nu au depus oferta? Sau, ca sa fie si mai clar - decat sa vorbiti despre "ce bine era daca avea PORR lotul 2" nu ar fi fost mai indicat sa va intrebati "din ce cauza nu a licitat PORR pentru lotul 2"? Si dupa aia sa intelegeti cat conteaza SF-ul si pregatirea unui proiect (mult mai mult decat constructia in sine, de altfel). Si sa considerati ca e normal ca durata in timp alocarii pregatirii unui proiect sa fie MARE, si sa considerati ca poate ar fi mai ok sa studiem acele proiecte mai mult decat sa adunam like-urile la filmari, si tot asa mai departe...

Radu_A

Se stie ce tehnologie o sa fie folosita de We Build la cele 3 tunele care le au pe lot? dar de Mapa? vad ca lotul turcilor e complicat din punctul asta de vedere

mdragos

Din cate am inteles de la oameni care se pricep exista o singura varianta care face sens : NATM. Sunt prea mici tunelurile pt TBM

ijwtsh

Mici? Nu e vorba ca sunt prea scurte si nu are sens din punct de vedere financiar sa le atunci pentru o lucrare atatica?