Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Stefan01

De la intersecția menționată anterior continuăm spre noul giratoriu de la Alba Iulia Nord - vederi spre Turda





Lucrări la iluminatul din giratoriu










Suport pentru viitorul stâlp de iluminat


Vederi spre Turda din noul giratoriu și lărgirea DN1 despre care vă vorbeam cu câteva zile în rumă




Alte imagini din noul giratoriu








Părăsim noul giratoriu și ne îndreptăm pe DN1 spre Sebeș



Stefan01

#23491
Breaking news ! Din imaginile de mai jos veți observa că se vor monta stâlpi pentru iluminat (sper ca lămpile să fie cu LED) pe toată proțiunea din DN1 aflată între cele două giratorii de la Alba Iulia Nord !  :thumbsup:

Vedere de ansamblu cu DN1 între cele două giratorii


În pozele ce urmează am încadrat într-un chenar de culoare galbenă zona unde vor fi montați stâlpii pentru iluminat. Vederi spre Sebeș.



Suntem aproape de casa aflată lângă DN1. Aici au defrișat pentru a face loc stâlpului pentru iluminat.




Aici am surprins cum va fi accesul în acea gospodărie


Continuăm pe DN1, spre Sebeș








Astăzi, duminică, o echipă de greci lucrau la montarea parapetelor. Cred că fac încălzirea pentru lotul 2.  :lol:








Două poze din sens opus. Vederi spre Turda.






dorum

Incredibile detalii... Bravo!!!
Multumim!
:drunk:

Stefan01

Am ajuns la podul metalic peste A10.

Capătul podului metalic dinspre Turda - vederi spre Sebeș




Rostul de dilatație - vederi spre Turda






Imagini de pe pod și locul de aplasare al viitorului stâlp pentru iluminat. L-am încadrat într-un chenar galben.




Capătul podului metalic dinspre Sebeș - vederi spre Turda



bacovia

Am vazut in sfarsit un utilaj pe care scrie Pizzarotti. Pot sa ma culc linistit :))

voicul

Vad ca pietonii nu prea au voie sa treca peste A10 si daca chiar insista sa fie supli (ca intre parapete si stalp nu prea e loc).

Stefan01

Culeea dinspre Sebeș - vederi spre Turda




Aparat de reazem




Capătul podului dinspre Sebeș - vederi spre Sebeș









danutzu_1069

#23497
@voicul, si chiar daca sunt suplii, nu au cum sa ajunga acolo. Pe rampe  nu au trotuar.
@alexd, stai linistit, subcontractorii trebuie sa puna stick-er cu numele antreprenorului pe utilaje / masini

kumar

@Stefan01 Cand vor sa dea drumul la circulatie pe pasaj? Nu ai intrebat cumva muncitorii?

Stefan01

Acolo am gasit oameni de la o firmă subcontractoare privată grecească. Nu i-am întrebat. La cum evoluează lucrările sper să termine înainte de Craciun dacă vremea îi va ajuta.

Europiu

Okay, deci cetățeanul militant își va putea trage o rampă betonată/asfaltată la DN1, Toskana își pot lărgi accesul dacă vor, trăgându-și gardul mai în spate. Dar, vorba lui voicul, pietonii pe unde naiba traversează A10. Ecoducte?
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

Stefan01

#23501
Vedere spre Turda


Vederi spre Sebeș














Vederi din zona casei în fața căreia a fost ridicat terasamentul DN1




Vedere din sens opus


Vederi spre Sebeș




Observați stâlpii (i-am încadrat în chenare galbene) care așteaptă să fie montați.


La giratoriul existent, în zona Alba Iulia Nord, unde se intersectează DN1, DN1 centura Alba Iulia și breteaua ce leagă A10 de DN1, au excavat asfaltul și bordurile.



dorum

Vai, vai cum poate sa arate ruginitura aia de corten... :(

ciprebbe

Doar o remarca, dpdv legal accesul pietonilor la fel ca si cel al biciclistilor si al carutelor este interzisa pe DN, indicativ E
Daca vorbim de trotuar pe pasaj ar trebui sa avem trotuar si pe marginea DN-ului.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Europiu

Și asta e adevărat...

OT: chiar! De ce drumurile noi nu au prevăzută o pistă de biciclete care să le însoțească? În preajma localităților, fie ele mari sau mici...
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).