Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Bogdan_Cluj

Multumim Daniel,
Acolo unde este acea scurgere de beton ... oare mai au de asternut 1 sau 2 straturi de asfalt?

Daniel_I

Sunt doar la primul strat in zona aceea. Pe tot lotul 1 din ce stiu eu nu au turnat al doilea strat inca si nici nu se grabesc sa o faca.
On The Road

alinuttt


Bulwyn

Din pozele lui Elion pare ca se misca pe l2. Sunt curios ce a mai facut Retter la structuri. Acum si cu Marcu pe l2 presupun ca se va vedea in curand avansul si la terasamente. Poate prin bunavointa lui @AlinC putem spera la o noua filmare, ultima e de peste o luna

tonică

Intors din trecut, râd de optimistii care erau pe la pagina 106, octombrie 2014, cand se laudau cei de la pizza c-au castigat in derimentul celor de la impregillo, multe dintre postari neluand in considerare celelalte proiecte facute in dorul lelii in tara de acestia. Dupa 5 ani, ii monitorizam pe-aici daca misca vreo roata, daca sapa vreo gaura.
Ei bine, intors din viitor rad si de mine, ca scriind ce-am scris mai sus inca mai speram la ceva bun... Tocmai ce-am trecut fugar prin februarie 2021 si pozele de pe acest lot il arata tot fara trafic, inca neterminat.  ;)

Despre Aktor, am gasit un articol postat de mariansb tot pe pagina 106, acum 5 ani care ar fi trebuit sa dea de banuit de cum vor lucra pe aici: https://www.zf.ro/constructii-imobiliare/bulgaria-reziliaza-un-contract-cu-compania-greceasca-de-constructii-aktor-implicata-in-proiectele-autostrazilor-sebes-turda-si-comarnic-brasov-13472713 Intors din februarie 2021 vad in acelasi ziar reluat articolul doar ca de data aceasta cu Romania in locul Bulgariei. Munca minima pentru ziaristi :))

Granata06

Marcu Company baga bine pe lotul II in zona Ciumbrud - Sancrai. Cara la umplutura cat n-au carat aktorii in 4 ani de zile.

luc

Hai să pariem cine finalizează primii: grecii sau italienii?

Cârcotașii (din viitor) zic ca termină împreună, că CNAIR așa vrea să dea ambele loturi împreună (nici nu pot da ST2 fără ST1)... 20-20 spre 20-21 Nod Sebeș

Ionut

Hai sa nu ne umezim prematur cu Marcu și Aktor. Grecii au ZERO sanse sa finalizeze tot lotul în 2020 (poate POATE vom avea Alba Nord-Teius daca se super concentrează și rezolva relocarile din timp).

În schimb, Pizzarotti termină în 2020, in conditii normale, chiar și cu lălăiala maximă de acum. Pizzarotti sunt la 72% acum. Aktor doar la 52%.

florin74

Nu are Aktor 52%. Sigur are mai mult, acum 2-3 săptămâni erau la 56%. Eu zic 65% ar putea ajunge lejer anul asta, chiar 70% dacă baga și Retter bine la Structuri (adică sa accepte Cnair ca subcontractant și sa îl plătească direct).

Dominik

Asta gandeam si eu, daca trag serios anul acesta si ajung la un procent de 70 % cu o mobilizare buna si anul viitor, pot termina la sfarsit de 2020.
You're in Steelers Country

Ionut

#15475
Florin, de unde stii ca erau la 56% acum 2-3 saptamani? :o Plus ca nu stiu de unde visati sa ajunga Aktor la 70% anul asta... e vreme frumoasa baieti, dar nu mai tine. La structuri sunt inca praf si pulbere, v-au luat fata cateva grinzi puse de Retter. La fel 30 de camioane de la Marcu (sau cate or fi). Grecii ma minteau in noiembrie 2016 ca termina in 2018... si in 2019 in vara nici n-au ajuns la 60%... despre ce vorbim?!?! S-a schimbat ceva intre timp si nu stiu eu?

Ce s-a schimbat oameni buni?!

horatiu.cosma

Ionut, ti-ai pus pata pe Aktor  :lol:? Lasa-i sa respire, ca abia s-au apucat de lucru  :D. Guys, zecile de basculante care cara pamant, metri de terasament care cresc de la o zi la alta iau ochii pe fiecare santier, pare ca wow, ce avanseaza, insa e pacaleala, umplutura e ieftina, se pune in opera relativ rapid cand tine vremea, cantitati mari, nu e o problema daca ai furnicute. In schimb punctele critice sunt la lucrarile mai complexe si mai scumpe, adica la structuri, unde inca Retter nu e subcontractant si Aktor nu il prea plateste. Totul sta intr-un fir foarte subtire in zona asta si oricand se poate rupe. Pot veni apoi 200 de basculante ca se vor opri in Mures, in CF, in DN etc. O alta problema pe care o banuiesc e bitumul pentru asfalt. Aktor are ceva kilometri unde au ajuns la stabilizat si s-au oprit. Nu e sanatos pentru stabilizat sa stea asa, neprotejat de asfalt. Tind sa cred ca asteapta vremuri mai bune (sa scada pretul bitumului) pentru a veni cu asfaltul. Mai e mult pana departe, final de 2020 e posibil doar daca merg toate struna in continuare. Nu prea cred.

Cristian 74

Cifrele oficiale pe iulie spun: Pizzarotti 73.5% (creștere de 2.2% față de luna precedentă și 13.5% pe tot anul); Aktor 51.84% (creștere de 0.64% față de luna precedentă și 2.85% pe tot anul). Oricum, nu știu cât de credibile sunt aceste procente.

paullie

Quote from: Ionut on August 08, 2019, 09:17:08 PM
(poate POATE vom avea Alba Nord-Teius daca se super concentrează și rezolva relocarile din timp)
Din pacate tot va trebui traversat Teiusul si Aiudul. Castigul e foarte mic cu aceasta portiune de 10km

pbh

Anul asta nici o sansa pentru Aktor. Daca luam numai declaratia sefului de la Reitter ( de acum 3-4 saptamani - nu am gasit-o acum) au planificat pentru Decembrie sa inceapa ridicarea de grinzi la podul de la Sancrai.