Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

ciachi

Vorbim de A8 in conditiile in care "gospodarii" CNAIR nu au reusit de 20 de ani sa lateasca (extinda) cu 2 m de o parte si de cealalta, acest drum al mortii care incepe din Iasi si se continua cu DN2 spre Buc. Cu 2 metri de asfalt la stanga si 2 la dreapta si un parapet de beton pe mijloc salvam mii de vieti ........si drumul asta nu trece nici prin munti, parcuri nationale, etc ......20 nau facut nimic si noi ne imaginam acum ca vor face astia A8 .......poate dar nu in mandatul meu ,asa a raspuns DUMNEZEU intrebat fiind cand crede ca se va termina A8

dimitrie

^^Am mai văzut pe Facebook DRDPIasi că asfaltau in același mod, direct strat de uzură pe cealaltă strat, 10 Km pe DN 17 la Pojorâta și pe DN2 lângă Românești Siret.

Frezatu ca frezatu dar nu trebuie "șpreiat un strat de șmoală" - nu știu tehnic cum numește procedura...
Cum se decide frazare sau nu ?
A8 (Letcani - Motca) si A7 sunt prima prioritate dupa A3, A1 finalizate.

GDPR

In data de 15 aprilie a fost reluata licitatia pentru Executie lucrari pentru obiectivul: Reabilitare DN66 prin reamenajarea sectorului cuprins intre km 105+000- km 105+580 in vederea construirii unui pod nou peste Jiu de la Meri la km 105+250 si reamenajare sector km 106+220 – km 106+965 din zona manastirii Lainici.

Valoarea estimata este de 20.83 milioane lei, termenul limita de depunere a ofertelor fiind 25.05.2020.

minisoferul

Mai aveti ceva vesti despre "Luni, 26.08.2019, la sediul Ministerului Transporturilor a fost semnat Contractul de lucrări avand ca obiect ,,"Proiectare, Asistență Tehnică și Execuție "Modernizare DN52, Alexandria - Turnu Măgurele km 1+350 – km 44+600; km 49+194 – km 52+649"

Initial aveau 5 luni pentru proiectare , dar nu am mai auzit nimic de anul trecut.

Granata06

A început asfaltarea pe DN 75, porțiunea care trece prin orașul Câmpeni








sursa: ziarulunirea.ro

NGC

DN57

"Consolidare DN 57 km 137+500 – km 152+990 Nicolinț – Oravița (proiectare faza DTAC+PT+Asistență tehnică din partea proiectantului)"

Contractul a fost atribuit catre ROAD DESIGN cu 392.540,00 RON fara TVA.

Dominik

Lucrările de pregătire și așternere a covorului asfaltic de pe DN11 sunt în plină desfășurare pe tronsonul Târgu Secuiesc - Brețcu - Oituz, în județul Covasna.
Reparațiile vizează un sector de 23 de km și includ și refacerea acostamentelor și a marcajelor rutiere.








You're in Steelers Country

minisoferul

Referitor la DN 5 si podul peste raul Arges.

Joi, 23.04.2020, Ionel Scrioşteanu, Secretar de Stat în cadrul Ministerului Transporturilor, Infrastructurii și Comunicațiilor, împreună cu Directorul General Adjunct al CNAIR, Ovidiu Barbier, au inspectat șantierul Podului peste Argeș de la Adunații Copăceni.

Oficialii au explicat reprezentanților constructorului că în acest moment nu mai există niciun impediment din partea beneficiarului și că au tot sprijinul lor, astfel încât lucrările să se desfășoare într-un ritm alert, pentru ca circulația rutieră să fie deschisă pe pod cel târziu în luna noiembrie a acestui an.

Reprezentanții constructorului au dat asigurări că dispun de toate resursele necesare pentru a finaliza lucrarea în termen.

Muncitorii de pe pod execută în prezent lucrări de demolare a placii de suprabetonare, aceasta fiind demolată în proportie de 70%. După demolarea placii vor fi sudati conectorii, sablat și vopsit tablierul metalic și montate dalele prefabricate, mai întâi în zona pilelor și apoi pe întreaga suprafața a podului.

http://cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/inspec%C8%9Bii-pe-%C8%99antiere?fbclid=IwAR0cZ5lnTuXSOZpfVzLxajKKSRXkQ_SAOSvxQwAwKGtqeBhn5VeYKRWIgI4

TibiV

Quote from: minisoferul on April 23, 2020, 11:19:03 PM
Oficialii au explicat reprezentanților constructorului că în acest moment nu mai există niciun impediment din partea beneficiarului și că au tot sprijinul lor...

Foarte adevarat. In acest moment...  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Dominik

Lucrările de reabilitare a DN 73, între Râșnov și Bran, au continuat și astăzi cu toate că este duminică. Utilajele antreprenorului au lucrat la așternerea celui de al doilea strat de asfalt.











CNAIR
You're in Steelers Country

myid

atat de dezorganizat si murdar lucreaza Azvi, poate unul din cele mai execrabile santiere de reabilitari DN pe care le-am vazut ! :(

Pur si simplu dezastru, rigole pline de gunoaie si resturi de sparturi, inca nu au adaugat pamant vegetal dupa rigole (si sincer nu cred ca o sa mai adauge),  mizerie cat vezi cu ochii 4-5 metrii in stanga si dreapta reabilitarii. Rar mi-a fost dat sa vad asa ceva !

alexa_adrian2001

Ce se mai intampla pe Dn76? au mai accelerat constructorii viteza?

mihaimai

De pe Facebook-ul lui Irinel Ionel Scriosteanu (Secretar de stat - Ministerul Transporturilor)
https://www.facebook.com/IrinelScriosteanu/posts/1176038362736047
Este din 23 aprilie, dar acum am dat de postare, si vad ca nu a pus-o nimeni aici
Quote
Modernizare DN5 București - Adunații Copăceni

Am mers astăzi special pe șantierul lucrării de modernizare a DN5 București - Adunații Copăceni, pentru a-i solicita constructorului să acționeze cu simț de răspundere și să respecte termenul asumat pentru finalizarea lucrării: maximum 30 noiembrie 2020. Au fost multe probleme legate de proiect, oamenii din Jilava și 1 Decembrie, dar și alții care tranzitau zona, și-au exprimat deseori nemulțumirile față de derularea acestor lucrări. De când am preluat guvernarea, am deblocat tot ce se putea, am ajutat cu ceea ce a depins de Ministerul Transporturilor, Infrastructurii și Comunicațiilor.

Acum se lucrează în mai multe zone ale proiectului. În apropierea Primăriei Jilava se execută relocarea rețelelor de utilități, pentru amenajarea intersecției de tip sens giratoriu. Săptămâna viitoare vor fi demarate lucrările de amenajare bretele la intersecția DN5 – DN CB. Se lucrează la demolarea plăcii de supra-betonare la podul peste râul Argeș (placa este demolată în proporție de 70%), dar și la amenajarea taluzului pe rampa București partea dreaptă, la km 19+040 – în apropierea podului peste râul Argeș.

Proiectul Modernizare DN5 București - Adunații Copăceni vizează modernizarea a 11,6 km de drum european, precum și reabilitarea a trei poduri și a trei podețe de-a lungul traseului actual al DN 5, amenajarea a 2 intersecții la nivel și a altor 9 intersecții de tip giratoriu, precum și realizarea a 13 stații de autobuz în localități.

Scopul lucrării îl reprezintă îmbunătățirea circulației rutiere și creșterea siguranței în trafic, eliminarea zonelor de conflict și reducerea timpului de călătorie de tranzit prin comunele Jilava și 1 Decembrie, prin crearea unui sistem care permite menținerea vitezei maxime legale de 50 km/oră pe o porțiune de drum de cca 7 km în Jilava și 1 Decembrie, precum și a vitezei maxime legale de 100 km/ h pe o porțiune de 5 km între localități.

Copiez pozele aici pentru comoditate












TibiV

Multumesc pentru efortul depus cu pozele...

Eu nu as fi putut ajunge niciodata pe pod in astfel de pozitii.  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

marinul

DN 76 Oradea-Hidisel si Varfurile-Ionesti  ar trebui sa se finalizeze anul asta.Loturile PORR si ARL anul viitor probabil, iar Stei-Varfurile inca nu este contract semnat, parca a fost o singura oferta depusa.