[B] Magistrala M6 1 Mai-Otopeni

Started by Ionut, October 03, 2011, 06:05:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Xenos

Un ministru vehiculase un fantasmagoric 30 % pe execuția M 6.1. Care o fi procentul real? Poate 3 %.

Ionut

Evident 30% e o prostie, o minciună gogonată. Spuneți cum vreți.

GIV


Xenos

Aici:
https://clubferoviar.ro/ministrul-investitiilor-este-ingrijorat-de-metroul-lui-boc/#:~:text=Ministrul%20Investi%C8%9Biilor%2C%20Adrian%20C%C3%A2ciu%2C%20se,lui%20Boc%20ar%20avea%20%C3%AEnt%C3%A2rzieri.

Ministrul Investiţiilor a fost întrebat în emisiunea România Politică de la Prima News care este investiţia care are cea mai mare întârziere în PNRR. "Metroul de la Cluj", a răspuns Adrian Câciu, el făcând o comparaţie cu alt proiect de investiţie privind o metroul, Magistrala M6, care are un stadiu foarte bun de execuţie.

"Magistrala M6, pe care acum o contractăm, este deja în stadiu de execuţie de 30%, am reuşit să o introducem în PNRR şi vom deconta banii pe ea", a spus Câciu.

florin74

Ministrii spun lucruri traznite. Noaptea mintii....
Am sters, ca ne dublam. :lol:


Xenos

Minciuni sfruntate în scop electoral, dar e bine să vadă că nu suntem retardați mental.

satanistu

Trec pe traseul magistralei foarte des.

Cele mai avansate statii - Aeroport Baneasa si Expozitiei sunt la peretii mulati.

La Tokyo (PLS - Punct-lansare-scut - statia care ar trebui sa fie cea mai avansata pentru ca de aici pleaca TBM-urle) au avut de deviat un apeduct cu care s-au chinuit o gramada, aici nici macar peretii mulati nu au fost inceputi, doar niste grinzi de ghidaj.


30% mi se pare si mie f mult.

dr4qul4

30% inseamna ca ar fi trebuit sa fie toate statiile aproape gata, la gri.
Restul erau tunelurile dintre statii, finisajele si echipamentele.
Si 3% mi se pare mult. daca nu cumva PT-ul are o pondere de 2%.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

satanistu

^

Finisajele si echipamentele nu sunt prinse din pacate in acest contract.

Doar statiile si tunelurile sunt prinse. Iar asta inseamna fara sine si fara finisaje.

dr4qul4

Chiar si asa.. tot 2-3% este real. Ei inca nu s-au apucat de sapat. Trebuie sa termine intai de deviat toate uilitatile si de forat peretii mulati
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024