Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

13 Members and 26 Guests are viewing this topic.

hefaistos

Arunca nebunul o piatra si sar toti inteleptii la ea. Nu neaparat sa o scoata.

Imi pare rau ca matematica nu se poate aplica in toate lucrarile. Eu asa am invatat.
E drept ca daca ai premise gresite...vorba informaticienilor gunoi introduci, gunoi scoti.
Dca nu va place regula de trei simpla hai s-o incercam pe cea complexa:
Daca ai nevoie de "o echipa" ca sa decopertezi 1.7km in 2 luni, de cate "echipe" ai nevoie ca sa decopertezi 17 km in 20 de luni. Raspunsul s-ar putea sa va uimeasca.
Si sa arate intentiile turcilor privind termenul de finalizare.

Am scris mesajul initial pe jumatate in gluma ca sa arat ca turcii nu sunt UMB, lucreaza bine dar nu se vor intrece cu ei isisi se depaseasca termenele.

P.S. Nici pe asta nu l-am scris prea in serios.
Astept cu nerabdare insa replicile.
:o  O:-)

   


Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

panzer

Aplica progresia ta matematica ta la Aktor pe A0. Cand termina? Pleci de la -6 luni.

Cat iti da pana la reziliere?


razvan96

Premisa gresita e de fapt ca ar fi durat 2 luni sa decoperteze pentru ca dupa 2 luni ai vazut videoul :p.

pasa_andrei

Nici macar nu s au implinit 2 luni de la prima sapa in teren. Ordinul l au primit pe 18 august.  :)

Daca ai terenul liber poti sa decoperezi mult mai repede iar logica daca 1.7km au decoperatat in 2 luni ( complet fals) , atunci 16.3 km in cate luni? Nu merge asa. Nu cred ca se asteapta nimeni ca o firma complet noua sa vina si sa lucreze UMB style.

Ionut

Tot nu v-ati lămurit cum/daca se aplica regula de trei simplă?

survola

Nimic nu e atât de simplu pe cât pare.

horatiu.cosma


marinul

La munte poate. La campie o sa fie maxim o luna, ca in anii trecuti

hefaistos

Bag de seama ca unii de pe aici ori n-au simțul umorului, ori nu citesc pana la capăt postările.
😇.
Încă ceva, nu mai folosiți cuvântul Aktor într-o discuție relaxata ca puteți provoca atacuri de panica, crize cardiace și altele. Încep sa cred ca "a aktori" va deveni verb în limba romana. Și nu cu vreun sens pozitiv.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

panzer

Ba chiar avem simtul umorului. :) Mai citeste odata mesajul meu. Mai este un cuvant cheie: "reziliere"

Sa nu imi spuna cineva ca dupa ce vede "performantele" aktorilor, nu se gandeste la reziliere? Aici pe A0 mai degraba decat pe A10.

hefaistos

Brrr! Iar cuvântul ala, am frisoane, transpirații reci, grețuri, amețeli.
Acum serios vorbind, și eu as fi vrut ca "nenumitii" sa nu câștige pe A0. Dar acum, ca e contract semnat (și probabil prost scris în sensul ca e defavorabil CNAIR) e complicat cu rezilierea dacă nu e cu acordul ambelor parti. Uită-te la LD-2, de câți ani e blocat, sau la Mihăilești unde de 3 ani nu s-a mai lucrat și de 2 e reziliat. De-abia acum se incearca reatribuirea. Deci ia tu acordul Aktorilor (ptiu drace! Iar mi-a scapat) pentru reziliere și merg pe mana ta.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

pasadia

Am impresia că nu înțelegeți: Aktor, cu tot stilul lor neînțeles și hei-rupist, tot muncește mai mult decât CNAIR.

ghrt

Rezilierea se face doar la 99%, până acolo mai avem de aşteptat.
Cont (aproape) inactiv.

horatiu.cosma

Au apărut la ANPM ceva completări la memoriul de prezentare pentru modificarea AM pe A0 Sud lot 2. Link aici. Ceva îmi spune că nu o să vedem alt AC anul acesta pe A0, însă speranța moare ultima.

NGC

#2039
"Proiectare si Executie Autostrada de Centura Bucuresti km 0+000-km 100+900, Sector Centura Nord km 0+000-km 52+770, Lot 3: km 39+000-km 47+600"

Quote from: horatiu.cosma on August 14, 2020, 01:25:28 AM
Pe lotul 3 contestația CHINA CIVIL ENGINEERING CONSTRUCTION CORPORATION se referă la descalificarea lor, ceva detaliu dintr-o solicitare de clarificare CNAIR, că nu ar fi răspuns clar referitor la terții susținători care sunt și subcontractori printr-un anume formular, o chichiță până la urmă. Posibil să fie sus de tot dacă ajunsese CNAIR să le ceară detalii suplimentare despre DUAE, terți, subcontractori.

Quote from: NGC on August 14, 2020, 08:42:26 AM
Se face o verificare preliminara a documentelor DUAE si abia apoi se trece la etapa de evaluare tehnica, asa ca eu zic ca e cam tarziu sa conteste acum cei de la CHINA CIVIL ENGINEERING CONSTRUCTION CORPORATION descalificarea.

Spuneam mai sus ca "eu zic ca e cam tarziu", dar intre timp vrabiutele au zis ca pana la raportul procedurii, nu le-au comunicat nimic, si prin urmare contestatia este legala si in termen.

Tot vrabiutele zic acum ca CNSC a admis contestatia. Printre solicitarile din contestatie era si anularea raportului procedurii. :lol:

Pregatiti-va popcorn ca va mai dura. Sa vedem daca CNAIR face acum recurs la CAB. In caz contrar, daca vor trece de etapa de evaluare tehnica (inca nu au fost evaluati tehnic), sa vedem ce oferta financiara au chinezii si cum se va rasturna sau nu clasamentul.