Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 24 Guests are viewing this topic.

Feri

AUTOSTRADA A1 Sibiu Pitești | Secțiunea 5 Pitesti-Curtea de Arges | Nod rutier Bascov 17.05.2024
Mulțumim @Raducu Popa

P3trut

@danutzu_1069 aici nu conteaza ce vrea UMB, spre deosebire de A7 si altele. Aici conteaza termenele tehnice de executie si termenul de finantare din PNRR.

marius.firtonea

Astazi, fiind duminică, am urcat in zona tunelului de la Boita sa vedem ce mai lucrează turcii.
Pe scurt mai nimic, au mai racait 50m la o tentativa de drum tehnologic si au mai marcat vreo 3 locuri unde o sa faca foraje.
Geostud erau in zona, dar nu am vazut nicio foreza. Nu am mai facut nicio poza pentru ca nu era nimic spectaculos.

andreita

la cum se prezinta, sigur nu e gata lotul 2 pana in 2030 :))

noroc cu WeBuild pe lotul 3, cred ca ei o sa termine pana in 2028/29 (bine, e si mai usor)

Telvanni


rebel

Mai au un pic si ajung la jumate din tunel la Daniela, sper ca solul sa-i ajute si in cealalta jumatate si poate termina pe sfarsit de an.

Ionut

API pe Facebook

La jumătatea tunelului Curtea de Argeș de pe #AutostradaA1. Astăzi, duminică, am vizitat tunelul de 1,35 kilometri de pe Secțiunea 4 a Autostrăzii Sibiu-Pitești.

Antrenorul Porr a ajuns la 650 metri excavați pe calea spre Curtea de Argeș și la 500 de metri pe sensul spre Sibiu. S-a forat și prima galerie de legătură (pietonală), iar pe firul spre Curtea de Argeș urmează în scurt timp excavarea galeriei de trecere pentru vehicule din centrul tunelului.

În ciuda terenului foarte dificil, plin de nisip și argile, care necesită multă meticulozitate, atenție și pricepere din partea inginerilor Porr, lucrările înaintează bine. L-am întrebat pe ghidul nostru dacă se așteaptă ca a doua jumătate a excavației să fie mai ușoară și ne-a spus că sigur nu va fi.

În scurta filmare cu telefonul din capătul galeriei spre Sibiu, un tânăr operator de buldozer de 25 de ani, dar cu 8 ani de experiență, își arată îndemânarea mutând materialul proaspăt excavat în viteză, cu o precizie remarcabilă.

Lucrează nonstop, 24/24, 7 zile din 7, o echipă de experți din 11 țări condusă de un inginer cu 40 de ani de experiență în execuția de tuneluri. Sunt șanse bune să circulăm pe aici în decembrie 2026, puțin înainte de termenul contractual martie 2027.

Mulțumim reprezentanților Porr pentru acces și informații!

mirceaeliade

Poate mi-a scapat ceva, dar de pe Marginea-Holdea s-a mai intamplat ceva de pe la decopertarile din 2022?  Personal nu retin sa fi vazut vreo filmare cu progres de orice fel, macar pentru drumuri de acces. Si acolo sunt termene care par cu mult mai agresive decat pe valea Oltului