News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A6 București-Lugoj

Started by Ionut, July 19, 2013, 09:15:14 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tonică

Quote from: Ionut on November 20, 2013, 04:36:05 PM

Partea de la nord (orizontala) este A1. Partea perpendiculara pe ea, partea verticala, este A6. Acum e clar? :) Bine ai venit!

cu mica specificatie ca intre la km 10,5 dintr-acest a6 de pe harta nu se va face nod ci doar giratoriu iar ultimul km a cam disparut caci eu nu am vazut nimic din imaginile de pe acolo care sa arate cum ca autostrada virand spre stanga sa continue inca aprox 1 km pe langa centura...

vancouver

Quote from: Goldmund on November 20, 2013, 05:35:25 PM

Eu cred ca exista o explicatie mai simpla:
mai ales in Transilvania avem deseori(mai ales toamna) ceata care poate fi f. periculoasa, mai ales pe o autostrada(din cauza vitezei de deplasare) Ar fi f. important ca si conducatorii auto sa stie atunci cand e ceata...


Daaa, serios... pai cat de in ceata trebuie sa fie un sofer sa nu-si dea seama ca este ceata afara, si sa aibe nevoie de un panou informativ.... kmon man. Suntem in bancurile cu prosti... Plus ca ceata este un fenomen extrem de variabil, pe 100 m poate fi ceata si pe 1000 m sa nu mai fie, apoi din nou. Cum detecteaza senzorii ceata, ca doar nu sunt pusi senzori din 50 in 50 de metri. Ce facem daca fix unde este senzorul nu e ceata? Sau ne luam dupa meteo si punem "avertizare de ceata" in toate zilele de toamna??? Atunci chiar ca nu mai ajuta pe nimeni...

Dupa cum stim din alte tari mai cu apa calda si creierele care gândesc cu mai multi neuroni, in zonele cu ceata se pot pune acele panouri FIXE care costa mult mai putini bani, si care spun: 60 km/h daca sunt vizibile 2 marcaje si 40 km/h daca se vede numai unul in fata.

Iar in Germania regula groso-modo e super simpla: distanta vizibila = viteza. De ex. se vede numai pe 50m, atunci 50km/h. Dupa cum stim, noi cei care traim in Germania, pe marginea oricarui drum sunt amplasate stâlpisori reflectorizanți din 50 in 50m, si astfel putem aprecia vizibilitatea si deci viteza maxima.


Dar poate ca da, in România trebuie panouri electronice, pentru ceva care in Germania se rezolva cu o regula mai simpla decat regula de trei simple .... OOOOF VIATA MEA.... (apropo, vineri e concert Florin Salam la Frankfurt  :lol: - vine cam o data pe an, asa un succes are).
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

teocharis

sa nu comparam clima din Germania - moderat-temperata, ierni+veri fff blande - cu extremele care pot fi intalnite in Ro

Tavi

Quote from: vancouver on November 21, 2013, 01:17:02 AM
...vineri e concert Florin Salam la Frankfurt  :lol: - vine cam o data pe an, asa un succes are).

Scuze de offtopic. Tudor Gheorghe a venit vreodata pe acolo? In Bucuresti umple salile si i-am ratat putine spectacole.

MHN

@ vancouver, sincer, eu nu inteleg ce anume ai impotriva sistemului ITS. De ce te opui evolutiei?! :)

Continuarea discutiei este pe thread-ul Siguranta circulatiei rutiere in Romania, ca sa nu deraiem de la subiect.

dorum

#140
A6 ESTE GATA!!!

sensul A1 - Centura Lugoj





























dorum

#141






















stangabriel

Superb. multumim. Acum e mai clar ca se deschide Dumbrava Balint A1 si apoi Centura Lugoj A6.
Ce distanta e pe Dn si pe pe autostrada intre nod Dumbrava si Nod A6 cu centura Lugoj?

dorum

Sa vedem si celalalt sens, Centura Lugoj - A1






























dorum


dorum

...si cu asta s-a cam incheiat epopeea A6...anul asta voi mai contribui, sper, cu deschiderea tronsonului...mai departe cine stie cand se va continua acest tronson???

teocharis

cand se va deschide acest ciot din A6?

dorum

odata cu juma' din A1...cel tarziu pana prin 20 zic eu...

stangabriel

Cred ca  de la Dumbrava la Costei sa zicem pe A1 plus A6 nu se ocoleste mai mult de 1 km,insa viteza mai mare,lipsa pantelor si siguranta conteaza. Avem tot in jur de 28 de km?

dorum

da...nu se ocoloste prea mult...ce e pacat e ca nu se poate economisii mult... :)