[B] Pasaje rutiere noi in Sectorul 3

Started by dr4qul4, May 15, 2020, 03:26:51 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dr4qul4

Pai si masinile?
Tu realizezi ce blasfemie? Nenea asta a vrut sa faca licitatie pt locurile de parcare (doar devenind un lux vom renunta la masina) si i-au sarit toti in cap.
Un pasaj atat de lung trebuie sa aiba si instalatie de ventilatie.
Metrou pe aici nu are rost. Si nici nu apare la nivel de carioca. Asa ca, pana cand se va face, vor exista solutii constructive .
Insa ramane o problema majora cu acest proiect: costul nu este de neglijat. Daca era pe bugetul PMB mai avea o sansa (ce mai conteaza 1 mld in plus la datorie), dar PS3 nu poate sustine o asemenea s]ucrare.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

nirolf

Bănuiesc (sper) că e doar o aberație de campanie, pare ceva desprins din grandomania ceaușistă. Nu văd utilitatea unui pasaj de 2 km orientat spre centru și spre o intersecție foarte aglomerată. Care ar fi economia de timp, 5 minute? Asta dacă nu se blochează Piața Unirii complet. Nu mai bine sincronizezi nenorocitele alea de semafoare? Câte miliarde ar costa? PMUD?! Stații subterane de autobuz?! Cum aștepți acolo autobuzul, cu masca de gaze pe față? Nu era mai logic și mai ieftin să pună 2 benzi doar pentru bicicliști și transport în comun la suprafață?

Duta C

de acord cu voi.......daca am fi Tokyo sa ne jucam cu banii(dar nici japonezii nu cred ca se joaca) as  mai zice.....si oricum face ca firea fara licitatii etc...negoita ne baga in faliment ca verisoara blonda!
:|

hefaistos

Nu ies la socoteala banii
Pasaj de 2000m plus parcari probabil in jur de 1 mld. Euro nu lei.
Plus ca tocmai acum in campanie i-a venit ideea...
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

dr4qul4

1. Nici chiar 1 mld E. Este totusi doar o groapa cu capac. Nu se va fora cu TBM-ul. Dar nu esti departe. Parcarea de la Decebal cat o fi costat? Vreo sansa sa atraga fonduri europene?
2. Cineva a sesizat deja pe forum aparitia unei foreze. Asadar este posibil sa se lucreze deja la SF.
3. Nu uita cat teren se va elibera la suprafata. Si in ce zona. Oare vor exista ceva terase interesate sa inchirieze? Nici parcarea nu ar trebui sa fie chiar gratis.

Cu siguranta nu este un proiect care sa poata fi facut in doar 4 ani de o primarie de sector. Si greu de crezut ca cineva va avea vreodata curajul sa sape ditamai santierul in buricul targului
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

rota

^Parcarea de la Decebal a costat in jur de 80 de mil ron din ce a spus Negoita din care: inlocuiere de țevărie(20 mil) si peisagistica (20 mil). Strict parcarea 40 mil, dar asta e ce a declarat el, pana nu vedem factura finala..suntem in campanie :)
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

Harry

Am revenit cu varianta corecta :)) Unirii in subteran in Sectorul 3


lucian

Pana la urma a fost votat? Ca l-a prima ședință de consiliu stiu ca fusese respins

dumbravaandrei

Wow... cineva de la S3 a trecut in secolul XX.
In 20-30 de ani poate trec si in secolul XXI.


E bine, e util, asa se dezvolta un oras mare, aglomerat.

survola

Mă scuzați, acest tunel este o prostie.
Parcarea subterană e ceva lăudabil, dar coadă de mașini într-un tunel - nu!

rota

Construirea a două pasaje rutiere subterane pe direcția Șoselei Mihai Bravu  la intersecțiile:
• Șos. Mihai Bravu – Calea Dudești – B-dul Camil Ressu și
• Șos. Mihai Bravu – Calea Vitan;
















Powered by API/PUM imgur uploader
sursa
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

paullie

Bun deci la primul pasaj, dupa Baba Novac intru in pasaj si ies inainte de strada Laborator, apoi imediat intru in al doilea pasaj ca sa ies in dreptul strazii Patlaginei. De ce naiba nu o tine una intr-una cu pasaj lung de la Baba Novac pâna la Patlaginei? Economiseste 100 metri de sapatura?

AndreiB

Rampele de la pasajul rutier Dristor cred ca fac un pasaj la Baba Novac imposibil. Care sunt planurile pe termen lung? Avand in vedere ca intersectiile de la Nord si Sud sunt denivelate, e probabil ca urmatorul dop sa se creeze la Baba Novac fara posbilitatea de denivelare.

Pare o intersectie prea mare pentru a se interzice virajul la stanga.

Duta C

Din cite stiu eu consilierii de dreapta nu sunt de acord si se vor opune in continuare la''Bdul Unirii in subteran''.Am pe cineva in bloc consilier pnl.E o fantasmagorie a lui betonel care costa 1 MILIARD DE LEI.Betonel si femeia cu sarma au cam aceleasi principii.
:(

hefaistos

Aceste pasaje au fost indicate intr-un studiu finantat de japonezi prin anul 2000. Si nu doar astea, ci toata centura interioara. Este bine ca dupa 20 de ani cineva le contureaza in proiecte. Sa speram ca nu e doar un powerpoint. 
Si poate ia exemplu si Primaria sector 2, care are 4 intersectii ce se blocheaza zilnic, pe aceeasi centura interioara:

- Barbu Vacarescu
- Viitorului - Lizeanu
- Ferdinand
- Iancului

Si da, unele dintre ele nu se pot face in subteran, dar trebuie sa acceptam si ideea de suprateran.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.