News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 8 Guests are viewing this topic.

SILVIUFG

N-are unde sa se duca. Nu e gata autostrada nici spre Turda, nici spre Sebes. Si pe DN nu se incumeta sa plece pentru ca e ft aglomerat.  :lol: Pai studiile geo ce spun? Va sta?  :D Sau avem si aici studii ca la dealul de la Soimus....

Ionut


Daniel_I

#8672
Imi spun si eu o parere. Dealul despre care vorbim, e acelasi cu dealul de pe lotul 2, situat la ~200 metrii in directia Turda, unde Aktor a facut kilometrii de zid de sprijin. E destul de limpede ca si aici trebuie, doar pe o lungime mult mai scurta. Altfel o sa fie surprize...
On The Road

ddfab

^^^ lungimea este intradevar mai mica, dar: dealul aici este la cea mai mare inaltime a lui si este mult mai abrupt  +  sunt multe alunecari active. deci surprizele vor fi mult mai mari si mai multe... vor trebui consolidari serioase.

alecu26

Solicita cineva proiectul la CNAIR? Plansele avizate in CTE, sa nu zica ca sunt proprietate intelectuala.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

dragos76

Ok, și dacă nu sunt studii geo, oare se apucă constructorul cu soluții tehnice la nimereală? Credeți că nu ia în calcul acest risc, și să își pregătească proiectul (nu numai legat de soluția tehnică, ci și în planul de execuție a lucrărilor) în consecință?

Ionut

Quote from: alecu26 on November 07, 2017, 09:58:27 AM
Solicita cineva proiectul la CNAIR? Plansele avizate in CTE, sa nu zica ca sunt proprietate intelectuala.

Cer eu. Spune-mi exact ce sa cer. Planuri de situatie, profile de care?!...

AkaManah

In zona nodului AB nord la 4-6 metri adancime exista un strat consistent de nisip foarte instabil. Cred ca vor trebui sa adopte solutia aleasa de Aktor. Sper ca nu vor adopta si apucaturile. Azi, intre Oiejdea si capatul lotului 2 lucrau un excavator si un camion. Sunt utilaje nemiscate de saptamani in zona si din ce in ce mai putine. Cred ca ne indreptam spre o reziliere cu cantec pe L2 avand in vedere problemele existente.

gdo

ieri era destul de multa liniste in zona organizarii de santier a celor de la Aktor&Euroconstruct  si multe utilaje parcate, azi in schimb e agitatie si putine utilaje care stau. Se transporta multe agregate, functioneaza statia de betoane, e forfota.
Eu, sincer, mi-as dori foarte mult un punct de vedere oficial din partea constructorului, solicitat fie de presa sau  de API. E foarte important sa vedem si punctul lor de vedere si problemele cu care se confrunta. Spre ex poate statul platest cu foarte mare intarziere.... poate pur si simplu lotul este mult prea mare, etc.  Se tot zvoneste ca va subcontraacta o parte din lot, dar sunt doar zvonuri. Din acest motiv ar fi foarte utila o discutie cu constructorul....parerea mea..

Daniel_I

Quote from: AkaManah on November 07, 2017, 10:54:04 AM
Sunt utilaje nemiscate de saptamani in zona si din ce in ce mai putine.
Cred ca am uitat sa mentionez, Sambata cand am facut pozele, era o masina care muta din utilajele din zona Santimbru, deci da, sunt si din ce in ce mai putine... :(
On The Road

Ionut

O sa le facem o vizita oficiala celor de la Aktor. In curand...

teoneo

Quote from: Ionut on November 07, 2017, 08:51:11 AM
Care studii geo?

Am dat de un studiu Geo datand din Iulie 2013. Pun aici referatul de la inceputul acestui studiu.



In ele realizatorii studiului recomanda realizarea unor studii geo suplimentare in zonele cu risc (cum e cazul la dealul Bilag/Gurgulea din zona km16-19).
Am mai selectat cateva pasaje din acest studiu cu referire la zona nodului Alba Iulia NORD (debleu) cu concluziile si recomandarile realizatorilor.
Ciprebee si AkaManah au dreptate cand spun ca zona nodului Nord e cu risc mare de instabilitate a solului (alunecari).

teoneo

Studiu Geologic (Search Corporation) - Iulie 2013.
Zona nodului Nord Alba-Iulia (extrase din studiu):

- Investigatii Geotehnice: doc1 - doc2 - doc3
- Debleu: doc4
- Lucrari de consolidare: doc5

- Concluzii: concluzii 1/3 - concluzii 2/3 - concluzii 3/3

- Recomandari: recom 1/3 - recom 2/3 - recom 3/3

- Harta topografica cu amplasarea investigatiilor geotehnice si geofizice

teoneo

A se vedea concluzia 14 si recomandarea 18.

Ionut

^ Deci studiul zice clar ca e risc de alunecare și cere un studiu de detaliu acolo și consolidări.