Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 30 Guests are viewing this topic.

zevsar68

Azi am fost eu, dinspre Moara spre Bucuresti nu se poate intra. E blocat.

horatiu.cosma

 :headbash: :insomnia: :jawdrop: :ohno: :rip: :shootme: :weird: :wtf:

Așa ceva nu există. Am citit răspunsurile de clarificări de mai sus. Pur și simplu, așa ceva nu există. Totul e negociabil, CNSP nu știe nimic, să depună constructorii o ofertă și vedem după, la dialog. Nu contează ce ofertă, pentru ce, nu contează ce clauze să respecte, că doar toate clauzele sunt negociabile. Mă duc eu să depun o ofertă de pătrunjel, 2 lei legătura, că poate negociez cu CNSP clauzele și le dau pătrunjel în loc de autostradă, mai iau și bonusul de 100 de milioane pe an pentru livrare în avans.

Deci nu există așa ceva, dacă nu ar fi pe bune, aș crede că e cea mai proastă glumă posibilă. Voi vă dați seama că în spatele acelor "răspunsuri la clarificări" sunt niște oameni care iau bani publici? Incredibil.

Eu zic că la așa nivel de incompetență nu se va depune nicio ofertă. Adică chiar nu merită contractul ăsta, sunt mult prea multe necunoscute. Dacă totuși depune cineva, ne pregătim de înșelăciunea secolului. Dar nu cred, adică nu pot secretiza contractul "negociat" la următoarele faze, va ieși mai repede sau mai târziu la iveală și semnatarii vor ajunge în secunda 2 la răcoare.

Europiu

@Gandalf: Nu sunt eu cel mai avizat să îți răspund dar, dacă iei la purecat câteva mii de pagini din urmă de-ale forumului, vei afla că răspunsul la întrebarea ta este, în esență, "cu ce bani?"

@Horatiu: secunda doi la răcoare? Pe baza căror legi? Câ vor avea grijă și de aspectul ăsta...
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

horatiu.cosma

Chiar și așa, la câte riscuri sunt, nimeni normal la cap nu ar risca pentru 1,36 miliarde euro. Chiar dacă aranjează acordul de mediu, avizele, autorizațiile, exproprierile, durata contractului, exigențele tehnice etc, legile fizicii și ale gravitației nu le mai pot rezolva.

nenea_hartia

@NGC: mulțumesc mult. N-am cuvinte să exprim cât de jos am ajuns, când credeam că nu se poate mai rău. Cei care au răspuns la clarificări ar trebui arestați pe loc.

ghrt

Haideţi să negociem, poate iese ceva! cam aşa se prognozează construcţia autostrăzilor.

Cui prodest? Nu îmi frec nici de departe coatele cu ăştia dar am văzut din ăştia. Habar nu au, dar au tupeu şi speră să iasă cumva ceva. Atâta tot. Între timp încasează un salariu şi alte sporuri, mai lucrează ce le cere şeful cel mare şi apoi ies osteniţi la pensie specială.

Ecartul pare că a ajuns într-adevăr enorm între administraţia publică pur sânge şi mediul privat, viaţa modernă în general.
Cont (aproape) inactiv.

venache

Incredibil. Joi au indepartat parapetele vechi la Moara Vlasiei, au terminat complet breteaua de acces spre Bucuresti, iar ieri inteleg ca au blocat accesul din nou.
https://www.g4media.ro/autostrada-a3-nodul-rutier-de-la-moara-vlasiei-blocat-cu-parapeti-de-beton-la-doi-ani-de-la-inceprea-lucrarilor.html
In bataie de joc a inceput constructia, in bataie de joc s-a facut deschiderea vineri si bataia de joc continua.

Ionut

Am reactionat si noi. Dati un share, e incredibil ce se intampla.




API pe Facebook

Am spus în nenumărate rânduri prin poziții publice că nodul rutier de la Moara Vlăsiei de pe Autostrada A3 București-Ploiești este gata încă din 2017, însă nu este recepționat de CNAIR din comoditate și indiferență.

În urmă cu un an și jumătate, pe 23.06.2017, scriam: "nodul Moara Vlăsiei este într-un stadiu foarte avansat și ar putea fi finalizat în perioada imediat următoare cu o mobilizare satisfăcătoare a constructorului. Actualmente, prin nod se circulă ilegal, siguranța participanților la trafic fiind pusă în pericol." (link: http://bit.ly/2S9u8cl)

În 18.06.2018 explicam ce scuze inventa CNAIR: http://bit.ly/2Ex2eDU. Exasperați de situație, cetățenii din zonă au făcut chiar un protest în 05.07.2018, acțiune la care am fost prezenți și noi. Degeaba.

Mai mult, vineri, 14.12.2018, s-a inaugurat sectorul dintre Str. Petricani și DNCB, iar nodul Moara Vlăsiei era anunțat ca recepționat și deschis traficului.

Dar surpriză, bătaia de joc a celor din CNAIR continuă! Nu numai că nu s-a deschis, însă constructorul a adus parapete din beton noi, mai mari, și a blocat și mai bine accesul pe autostradă spre București, așa cum vedeți în pozele făcute aseară.

Ironia sorții: primii șoferi care au tăiat panglica vineri pentru cei 6,5 km sunt chiar din Moara Vlăsiei. Purtătorul de cuvânt al CNAIR, Alin Șerbănescu, i-a felicitat și le-a urat să se bucure de autostradă în drum spre casă și înapoi. Incompetență crasă sau răutate și impertinență?! Probabil toate!

Solicităm oficialilor din Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere să recepționeze de urgență nodul rutier de la Moara Vlăsiei!

Ionut

Incredibila bătaia de joc cu Moara Vlasiei. Tocmai am dat un sincron telefonic la Digi24. Au zis ca merg acolo sa filmeze. M-au sunat si de la Antene, cred ca vor face și ei reportaj. E strigător la cer.

danutzu_1069

Eu nu m-as mutumi sa receprioneze pe șest nodul ci sa si dea explicatii, de fata cu constructorul, de ce nu s-a facut recepția pana acum...
Cine este de vina???
Stim ca o bucata din breteaua de iesire dinspre Bucuresti este neasfaltata.. De ce?
N-are putere constructorul, a ramas vre-o juma' de metru patrat neexpropiat???
Care este situatia??

horatiu.cosma

Breteaua aia de iesire dinspre Bucuresti nu e la Aktor, din care stiu.

Ati observat mesajul de pe parapete din pozele ASCORO?



Powered by API/PUM imgur uploader

From CNAIR, with love. Nu vor sa mearga in concediu linistiti, le place cam prea mult carnea.

venache

Mesajul de pe parapete este celebrul "UE PSD". Din cauza asta am crezut initial ca sunt aceleasi parapete care au fost indepartate zilele trecute, pentru ca mesajul a fost acolo de multa vreme cam pe toate blocurile de beton - pe ambele parti chiar. Doar ca acum parapetele par mai inalte.

Ionut

Reactioneaza si Catalin pe Facebook

Ei bine, nodul de la Moara Vlăsiei nu numai că n-a fost recepționat, dar a mai și fost blocat cu blocuri de beton pentru a nu permite accesul (deși până zilele trecute se putea folosi). Un cadou de Crăciun - blocuri de beton - pentru locuitorii din zonă care așteaptă din 2012 deschiderea oficială a acestui nod. Comunicarea mincinoasă a CNAIR și incompetența lor nu mai e demult un secret, dar aici chiar au depășit toate limitele de bătaie de joc la adresa cetățenilor. [Poza este făcută în această dimineață de un cetățean din zonă]


voicul

#19333
E blocat doar 1 sens sau ambele?

Asa miscare, doar de "ochii lumii", mai rar intalnita.

Ati remarcat ca Aktor si-a pus steag la intrare pe A3?

Ionut

Este blocat doar sensul spre Bucuresti (ambele bretele - adica breteaua de iesire la Moara Vlasiei pe sensul de la Ploiesti si breteaua de intrare la Moara Vlasiei spre Bucuresti).

Legat de steagul Aktor da, este pus cu ocazia inaugurarii.