Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 10 Guests are viewing this topic.

Ionut

#11730
Pentru aberații, offtopic repetat și ignorare de reguli se primește ban.

Aviz amatorilor, gen @theender.
Later edit: și @Daniel G a primit ban.

dr4qul4

Quote from: MihaiD on April 23, 2024, 11:16:03 AMSunt cel puțin trei firme din Bacău prezente la UMB pe A7 - MUV, BVA și SSAB.
Inseamna ca presiunea pusa aduce beneficii. Nu pot decat sa le urez "la mai multi". Utilaje noi nu a vazut nimeni? Ca altfel vor incepe sa se inmulteasca "penele"
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

voicul

#11732
Se pae ca se dau la greu "my 2 cents" pe aici:

Inca fan UMB, dar o sa recunosc, ca da s-au intins cam mult si e prea putin probabil sa termine in contract tot. Deci mai incet la mine cu ce tare sunt ei.
Totusi prefer varianta asta, pentru ca stiu ca o sa termine.

Acum e usor sa zici UMB nu termina, daca erau altii era rupere de nici mierea nu e asa dulce.
Sa vedem Coni, care chiar face o figura frumoasa. Termina la termen? Termina, dar cand au primit contract-ul fata de UMB?
Nurol, termina la termen? Termina ca e lot mic. Dar, sa vedem daca toate loturile erau la nivel de contestatii Nurol, deci sectiuni de 20 - 30 km alea se mai terminau in termen? Nu stiu ... paote se terminau, dar poate nu.

Macar ce stim la UMB ca in 2025 jumatate (maxim) da BZ - Focsani + PL - Bz (de la restul) ... stai asa ca aici o sa fie un lot mare si foarte util.
Acum ganditiva si la varianta in care 100 de firme lucrau pe 6 loturi la nivel de Trace si atunci ce iesea?

Discutie mare aici si fiecare are dreptate, da zic ca merit si eu my 2 cents.  :)

NoWords

#11733
Pe mine, personal, ma intereseaza ca acele lucrari sa fie si calitative. Degeaba se termina repede, daca nici peste jumatate de an apar tasari, trambuline si alte chestiuni ce afecteaza buna circulatie pe un drum de mare viteza. ( La partea cu calitate am ceva dubii momentan )

Nu-s fan UMB, sunt un simplu cetatean ce isi doreste o infrastructura moderna.

Stef

Distrigaz Sud Rețele anunță sistarea temporară a alimentării cu gaze naturale în intervalul 29 aprilie, ora 08:00 – 30 aprilie, ora 15:30, pentru un număr de 4.940 de consumatori casnici și 234 consumatori non-casnici aflați în orașul Adjud și satul Adjudu Vechi din județul Vrancea, pentru lucrări privind A7.

MihaiD

 Inseamna ca presiunea pusa aduce beneficii.[/quote]

Nu-s apărute ieri în șantiere sau recent. Se muncește, se va vedea mai bine și în teren și în %.   

mirceaeliade

Cu exceptia Buzau-Focsani2 se pare ca macar s-au atribuit contractele de supervizare UMB. Deci macar ar trebui sa fie un observator 'posibil neutru' la progresul si calitatea serviciilor UMB.

Dan_s

Quote from: StefanCelMare on April 23, 2024, 01:25:42 PMAsta cu UMB nu face claim-uri e sigur falsă.
Face, normal că face, e dreptul lor să o facă de altfel, nu i-a acuzat nimeni pe forum că o fac.

A raspuns grinda la aceasta dilema:
QuoteMai mult, ministrul Grindeanu dă exemplu compania UMB care, deși are cele mai multe contracte pentru autostrăzi și drumuri expres nu a făcut nicio revendicare de despăgubire (n.r claim) până acum, dar fără a menționa șantajul UMB din 2022 care a oprit lucrările pe Autostrada Transilvania în așteptarea ajustării prețurilor la materialele de construcții (Ordonanța 64 UMB).

https://economedia.ro/grindeanu-un-nou-avertisment-pentru-webuild-constructorul-podului-de-la-braila-se-joaca-cu-focul-sa-ia-exemplu-de-la-umb-care-nu-are-niciun-claim.html

StefanCelMare

Au făcut claim-uri sigur in trecut, poate nu au claim-uri pe proiectele in desfășurare.
S-a discutat pe forum la un moment dat, dar nu mai rețin sigur pe care din proiectele UMB a fost situația respectivă.
Au fost care au atras atenția asupra UMB atunci că ia uite, că și ei fac, dar chiar nu mai rețin când, mai demult a fost asta, acum ceva ani.

milo1981

O postare de pe canalul OL10X cu lotul 1
autoMinder - aplicație de management a parcului auto

Cetatean

Oare nici la Deva la lilieci,cimitire si stationare n-au avut claim? N-as prea crede...da ma rog,mintea scurta a romanului.

Ionut

Evident că au făcut claim-uri.
Și pe LD4 și pe A3 Gilău-Nădășelu și pe A7 la Bacău dacă nu mă înșel. Ziceți voi unde NU au făcut.

Dan_s

^^
Mintea scurta a lui Grinda  :bash: (a nu se intelege ca eu/noi credem ce spune personajul  :puke: )

florin74

Cel mai tare "claim" e scoaterea zonelor cu probleme de pe A3... 1 mld lei numai.
Ii bate la fundul gol si pe WeBuild, si pe Pizzarotti, si pe PORR, si pe STRABAG, pe cine vreti voi cu suma asta.

rocklee

claimuri au avut si ei .....dar diferenta dinte ei si ceilalti constructori a fos ....ca nu sau oprit din lucru ....cum aveau uni obiceiul.... :)