News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 19 Guests are viewing this topic.

alecu26

Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

laszlo.robert

Lot 2 nu este Astaldi ?.Gieger este lot 1.  :o

voicul

Asa este. Intradevar am gresit eu.
Deci Gieger nu este mentionat desi a intrat in teren.
Astaldi nu a intrat pe teren, dar a prins 4%.

yetiman



Datele sunt din raportul CNAIR.
Am adaugat si celelalte loturi, chiar daca apar cu ZERO in raport.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

ciprebbe

Superba alocarea, multumim partid iubit..............
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Chiar și asa, pot scoate la re-licitare Suplacu-Bors ca pana dau contractul intram pe noul exercițiu bugetar. Pana la urma alocarea e de înțeles. Ce mizerie.

ciprebbe

Bugete multianuale :))), asa pot licita si celelalte 5 loturi lipsa :))/
Sa privim partea buna a lucrurilor, la rectificarea bugetara nu vor putea taia din aceste sume .
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Dan027

QuoteCa asa o seceta o sa fie prin zona asta dupa ce se dau in folosinta si parcarile de pe VO BV... Seceta mare si luuuuuuuuuuuuuuuuuuunga.
Sa nu uitam de Rasnov-Cristian totusi...  :D

rocklee

ca tot ati pomenit ...de rasnov cristian ....cinei castigator acolo  ???

NGC

Va referiti la licitatia "Proiectare si executie Autostrada Bucuresti - Brasov, Tronson Comarnic-Brasov, Lot 1: sector Comarnic - Predeal, km 111+300 - km 115+300; Lot 2: sector Predeal - Cristian, km 162+300 - km 168+600 si Drum de Legatura"?
Aici contractul inca nu este atribuit, dar dupa decizia CNSC din 13.03.2017 la noua contestatie STRABAG, CNAIR inca reevalueaza oferta STRABAG.
Initial a fost declarat castigator ALPENSIDE.
Va tin la curent cu evolutia telenovelei.

Hercule

Azi la un drum de Cluj am tras pe dreapta sa vad ce s-a lucrat in zona intersectiei A3-E60 intre Luna si Campia Turzii. Nu e mare lucru, doar un sant de vreo 80 m lungime x 7 m latime x 0,6 m adancime. Imaginile vorbesc de la sine:







Autostrada e pe partea cealalta a drumului fara de sant. Acesta incepe undeva unde va fi parapetul lateral al sensului spre CT. Pe un stalpisor de lemn era o foaie pe care scria "SIT 6". N -am ajuns la ea sa o pozez, noroiul era pana la gat, Scuzati calitatea pozelor, era seara si telefonul nu poate mai mult.

In rest pe intreg traseul (Campia Turzii pana la Ogra) nu se vede nici o miscare cu exceptia unei zone decopertate pe partea dreapta a drumului intre Hadareni si Chetani. Zona e de vreo 100 m x 60 m iar intr-o parte era asternut un strat de pietris de vreo 30 cm. Seamana cu o viitoare organizare de santier. Poze de acolo nu am ca nu ai loc sa tragi pe dreapta si mi-a fost frica sa ma opresc in drum.
Deșteaptă-te române!

laszlo.robert

Banuiesc ca este vorba de devierea DN-lui ?

FRS

Ce ai pozat Hercule e sit arheologic. Acolo vor lucra arheologii de la Muzeul Cluj. Se mai lucreaza la alte 2 situri arheologice, in zona Hadareni si celalalt capat al autostrazii, cu arheologii de la Mures. Intre Hadareni si Chetani va fi organizarea de santier.

Radu Boanta

#12688
Salut,

Cateva imagini de sambata h 12:00 de la km 0+:










Earthchild

Quote from: bridge on May 13, 2017, 05:29:07 PM
Dragnea despre Autostrada Transilvania:

"Este un an pierdut din păcate, în privința acestui proiect. Am discutat cu cei responsabili, s-au demarat ori reluat, acolo unde au fost întrerupte, toate procedurile blocate până acum din diverse motive... Avem resursele financiare, procedurile administrative puse la punct, în așa fel încât lucrările să înceapă...  Dorim ca aceste neajunsuri să fie eliminate pe viitor. Aceste obiective strategice pentru România vor fi tratate cu fermitate, chiar dur aș spune, de acum înainte".  :gj:  :cheers:

Bla, bla, bla... Nastase reloaded.