News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 18 Guests are viewing this topic.

cutter

1. Păi și de ce nu se numește "Servicii pentru Elaborarea Studiului de Fezabilitate pentru Drumul de Legătură al DN1 la A3 în zona Comarnic Nord"?

2. Autorizația aia de construcție pentru Drum de Legătură în zona Comarnic Nord e pentru 70 de metri de drum.

3. În altă ordine de idei în caietul de sarcini este următoarea propoziție:
Proiectul Lot 1 [...] va include: [...] - conexiuni cu drumurile existente: la începutul și la sfîrșitul secțiunii de autostradă (cu DN1);
Probabil va fi prima sursă de clarificări și contestații în curînd.

4. De observat că nu e deloc ușor de făcut acest "drum de legătură" care trebuie să treacă peste Prahova și peste calea ferată care e lipită de DN1 în acea zonă.

5. Pentru clarificare din estimările mele aici (vedeți pe Street View) se va termina autostrada dincolo de Prahova: https://goo.gl/maps/peICX

cutter

Quote from: horatiu.cosma on July 16, 2015, 11:53:30 AM
Daca au licitat si pentru Busteni, poate o sa apara cat de curand licitatia si pentru centura Busteni din A3.

Varianta de ocolire la care se gîndește CNADNR-ul pentru Bușteni e pe străduțe pe Zamora cu unghiuri de 90 de grade, etc, n-are nici o legătură cu o autostradă.

pasadia

Cautand in caietul de sarcini descarcat de aici, in pdf-ul denumit "Caiet de sarcini - lot 1", la pagina 23 avem asa (punctele e si f):



Pe pagina urmatoare mai avem urmatoarea precizare:



Am incercat sa intru si in documentatia tehnica, dar unele din acele arhive nu le pot deschide, imi da eroare. Ar trebui sa fie specificat drumul de legatura printr-unul din avizele de mediu (cel putin).

Acum, eu inteleg din toate acestea ca acel drum de legatura / nod Coamrnic Nord va fi executat in cadrul acestui contract. Cel putin asa mi se pare mie logic. Daca voi insistati ca cei din CNADNR sunt atat de prosti, o sa va cred pe cuvant caci ii cunoasteti mai bine.  O:-)

cutter

Quote from: horatiu.cosma on July 16, 2015, 11:58:29 AM
Pana la urma cred ca putem trece peste motivele si dedesupturile politice, atata timp cat se face ceva in teren.

Putem să trecem (sau nu) atîta timp cît se face ceva cu cap în teren. "Bine că se face ceva" ne-a adus în situația actuală cu idioțeniile de pe Centura București nord precum hobanatul de la Otopeni și multe altele, prea multe să le înșir aici că ar fi off-topic.

horatiu.cosma

#6904
^ Si asta e drept, adica poate ca se doreste aceasta autostrada, dar nu putem trece peste anumite aspecte legate in primul rand de mediu. Oricum daca e cofinantare europeana, nu prea cred ca o sa se poata face in bataie de joc.

Ionut

Nu e nicio cofinantare europeana, asta zicea NGC. Buget plus "alte surse", adica imprumuturi. Sunt super super super curios daca Vinci-Aktor-Strabag vor licita. :D Prietenii stie de ce.

NGC

#6906
Quote from: pasadia on July 16, 2015, 12:01:01 PM
Am incercat sa intru si in documentatia tehnica, dar unele din acele arhive nu le pot deschide, imi da eroare. Ar trebui sa fie specificat drumul de legatura printr-unul din avizele de mediu (cel putin).
Acordul de mediu este din 2007, dar s-au contractat deja anul trecut "Servicii privind revizuirea Acordului de Mediu emis de ANPM cu nr. 01/20.03.2007, pentru modificari ale proiectului "Autostrada Bucuresti-Brasov, tronsonul Comarnic - Brasov" – refacerea raportului privind impactul asupra mediului, realizarea studiului de evaluare adecvat, elaborarea unui raport pentru carnivorele mari" la SC EPC CONSULTANTA DE MEDIU SRL ([180178] / 22.07.2014).

horatiu.cosma

In Masterplan apare ca e si cofinantare europeana, poate ei nu vor sa ne finanteze autostrada asta, in modelul in care se face. Sa vedem daca "alte surse" or sa doreasca.

TibiV

Quote from: cutter on July 16, 2015, 11:59:37 AM
4. De observat că nu e deloc ușor de făcut acest "drum de legătură" care trebuie să treacă peste Prahova și peste calea ferată care e lipită de DN1 în acea zonă.

5. Pentru clarificare din estimările mele aici (vedeți pe Street View) se va termina autostrada dincolo de Prahova: https://goo.gl/maps/peICX

Mission impossible !
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

pasadia

NGC, am vazut ca raportul de mediu e cel din 2007, dar nu pot deschide pdf-ul denumit "Completari la raportul de mediu_Anexe 1-15". Vad ca documentul e recent, cu data de 9 iulie 2015. Poti sa-l deschizi tu?

NGC

#6910
^^^ Da, il pot deschide, dar nu am gasit vreo anexa sau aviz din 2014 sau 2015 (desi si fisierul cu avize apare creat in Iulie 2015). ??? :o

TibiV

Presa nu a descoperit inca subiectul.
Sa vedeti furtuna mediatica cand va intra vreun jurnalist pe forum... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

Poate o sa avem si aici probleme cu carnivorele mari (vedeti mai sus privind actualizarea acordului de mediu).  :lol:

horatiu.cosma

E si in lista de comunicate de presa a CNADNR, dar poate pentru ca e joi si se apropie weekend-ul, timpul de reactie al presei e mai mare :).