Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.


voicul

"Vremea nefavorabilă nu a premis finalizarea lucrărilor în luna noiembrie."

Exact BOSS!
A plouat 5 zile tot anul, din care 3 in noiembrie si EXACT vremea a fost problema pe aceasta autostrada!
Isi merita salaru', nu ca toti care vorbeste prostii la TV.

--
In alta ordine de idei: sper ca le iese deschiderea totusi in decembrie, ca e ploaie, temperaturi spre 0 pana la final de an.
Nu mai au mult, dar nici conditii nu prea mai sunt.

NGC

#18767
"Atribuirea unui contract de parteneriat public-privat pentru realizarea obiectivului ,,Autostrada Ploieşti- Brașov", în conformitate cu OUG nr. 39/2018"

Quote from: Ionut on November 10, 2018, 09:22:17 AM
Quote from: NGC on November 07, 2018, 05:45:41 PM
Quote from: NGC on November 01, 2018, 09:36:35 AM
Dupa cum se stie deja, in 19.10.2018 CNSP a lansat licitatia "Atribuirea unui contract de parteneriat public-privat pentru realizarea obiectivului ,,Autostrada Ploieşti- Brașov", în conformitate cu OUG nr. 39/2018".
Termen depunere oferte: 19.11.2018

Noul termen pentru depunerea ofertelor este 17.12.2018.

Ion Ghizdeanu, preşedintele CNSP, a explicat pentru ,,Adevărul" că prelungirea termenului a avut loc la cererea participanţilor la procedura de atribuire, ei solicitând clarificări cu privire la proiect. Adevarul




Eu vad in SICAP doar o singura clarificare legata de contractul cadru care a trebuit re-incarcat: "Contract-cadru resemnat, reincarcat in urma sesizari telefonice ce a reclamat imposibilitatea deschiderii documentului". Alte clarificari nu sunt. Or fi secrete. :lol:

Au fost modificate urmatoarele lucruri.

E3

Vechi
Quote
2.) Ofertanților li se impune/solicită să aibă un nivel pozitiv al indicatorului de cash-flow de minimum : 680.000.000 euro fara TVA pentru anii 2016 si 2017.

Nou
Quote
2.) Ofertanților li se impune/solicită să aibă un nivel pozitiv al indicatorului de cash-flow de minimum : 113.333.333 euro fara TVA pentru anii 2016 si 2017.

E4

Vechi
Quote
Contract intocmit de Parteneriat Public-Privat si/sau executia de constructii in infrastructura rutiera, similare cu cele supuse procedurii de atribuire in ultimii 5 ani

Nou
Quote
Contract intocmit de Parteneriat Public-Privat si/sau executia de constructii in infrastructura rutiera, similare cu cele supuse procedurii de atribuire in ultimii 10 ani

Asteptam cu nerabdare urmatoarea tona de clarificari. :lol:

panda_no 5

#18768
^^

Doar vremea nefavorabila :(( :lol:
Zilele la rand de asta-vara cand pe tot tronsonul de 3 km nu erau decat 3-4 muncitori cu cite o lopata nu se numara.
Daca stau sa imi aduc aminte bine mai mult a muncit Euroconstruct .
Aktor doar cu un autogreder condus de un grec si cu un compactor.
Tronsonul asta parca a fost blestemat sa aiba parte numai de constructori incapabili asistati in permaneta de autoritati si mai incapabile.

marisRO

Circulația va fi perturbata pe DN15 azi 22 noiembrie 2018, între localitățile Iernut și Cuci, în județul Mureș de lucrările de relocare a unor linii de înalta tensiune care traversează deasupra șoselei. Modificarea traseului cablurilor este necesară pentru continuarea lucrărilor la lotul Iernut – Chețani a autostrăzii A3.
Traficul va fi oprit complet câteva minute de către personalul executantului lucrării în intervalul orar 08 – 16.

Sursa: https://www.punctul.ro/trafic-perturbat-intre-iernut-si-cuci/

cosminn

Sub pod la Popasului se puneau pavele în jurul rondului. Pe Petricani era mișcare spre Fabrica de Glucoză într-o parte (cred că lucrează la un semafor) și părea ceva mișcare și pe podul de pe Șaulei.

GDPR

Incepand de maine o sa fie vreo trei zile de vreme buna, Aktor ar trebui sa profite si sa munceasca full speed in weekend. Acum ar fi momentul sa finalizeze asfaltarile, de luni iarasi se strica vremea.

cosminn

Pentru marcaje au nevoie de mai mult de 2 zile cu soare?

Sorin62


alin_simeriaveche

#18774
Confirm in direct (sunt pe tren) se lucrează la realocarea rețelei electrice. Din cauza semiîntunericului nu iese nici o poză cum ar trebui

Hef

pe pasajul de la popasului au pus panourile fonice

moarav

podul peste popasului avea marcajele gata acum pe seara.

wrumwrum

au aparut indicatoarele rutiere in capatul din Petricani.

paulmare

Am spus de Astaldi gresit ca sunt in insolventa - sunt in concordat preventiv
Trebuie sa se pronunte abia in decembrie instanta - deci pana atunci nu vor fi bani decat ce incaseaza in romania pentru lucrari sau claimuri aiuristice gen cele de la cfr

adiarc

nu stiu de CFR dar au de primit si 41 mil de euro de la Metrorex ( claim castigat definitiv in instanta )
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura