News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

9 Members and 36 Guests are viewing this topic.

paulmare

#22875
in poza asta a lui rocklee
or sa mai pice dupa ce continua cu excavatul

scoty

#22876
Quote from: AlexIP on July 17, 2015, 01:15:43 AM
Pe toate tronsoanele respective nu ești în siguranță cu viteză decât dacă ai mașină mică, pe ambele sensuri erau camioane sau dube oprite pe avarii după câte o trambulină, vreo 6 în total, la unul am nimerit fix când se uita șoferul cu o privire tristă înăuntru la marfă.

La ce Km se afla aceasta denivelare? Este semnalizata? Voi trece luna viitoare pe acolo in deplasarea mea de la Sibiu spre Deva si daca tot este autostrada nu o las sub 140 km/h si vorba colegului nu as vrea sa ies ,,la aer''  :D

TibiV

#22877
Quote from: paulmare on July 17, 2015, 07:44:12 PM
in poza asta a lui rocklee
or sa mai pice dupa ce continua cu excavatul
De acord, si eu cred ca asa va fi ...
Si acolo nu sunt doar 17 piloti plimbareti, sunt mult mai multi - cred ca peste 25, dar e cam dificil sa-i numeri..

LE Peste 40... Am numarat in planul apropiat pana la 15, si nu erau decat cei de pe un sfert din lungimea afectata...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

shamanu

O căruță de bani duși pe apa Sâmbătei,  ma doare sufletul  de USB,  se apropie  falimentul

paulmare

ei faliment
poate subcontractorul care a facut pilotii
acuma o sa fie oricum tambalau, o parte din piloti par sa fie rupti, o parte fugiti

pacat ca pana gasesc vinovatul, pana ii scot pe astia, pana gasesc alta solutie sa consolideze dealul - o sa dureze
si noi speram ca astia or sa bage tare sa termine la timp fara sa faca figuri ca ceilalti

fuscobal

Zublin lucreaza acolo si sper sa aflu eu detalii saptamana viitoare. Am inteles ca-s forati la 27m dar persoana cu care am vorbit lucreaza la birou si nu stie toate detaliile (apropo, ei pot fora la maxim 36-37m cu utilajele pe care le au aici) !

Marius

Quote from: stangabriel on July 17, 2015, 05:43:41 PM
Sunt si rosturile de dilatatie la pod?

Conform Evenimentul Zilei mai e de lucru:
QuoteLucrările nu sunt încă finalizate 100 la sută. În zilele următoare mai trebuie finalizate trotuarele şi balustradele. Din cauza temperaturilor ridicate, drumarii nu au reuşit să finalizeze nici lucrările la rosturile de dilataţie ale podului (unul extrem de elastic, având o lungime de 570 de metri). Aceste operaţiuni vor fi efectuate abia la toamnă, cel mai probabil în octombrie, când se vor impune, din nou, restricţii de circulaţie.

Aici articolul complet:
http://www.evz.ro/s-a-redeschis-podul-de-la-soimus-care-face-legatura-intre-autostrada-deva-sibiu-calvarul-s-a-terminat-dar-va-reveni-in-toamna.html

padureanu65

VINETA pentru Ungaria se poate lua din vama? daca da cat costa si cu ce se plateste lei sau forinti

RaduC

#22883
Zidul format din acei piloți loți nu a fost finalizat. Grinda superioară nu a fost turnată. Se văd clar capetele de armături. Fără grinda superioara, zidul nu are cum sa se comporte asa cum a fost proiectat, chiar și cu un proiect tehnic fără cusur.

Eu  nu m-aș fi apucat de excavat fără grinda aceea turnată și întărită.

Dacă piloții au într-adevăr 27 m adâncime,   și judecând ochio-metric după înălțimea camionului, partea expusa ar fi undeva pana în 9m. La astfel de ziduri, regula simpla și brută e 2/3 în pământ  și 1/3 expus, cu variații funcție de stratigrafie. Deci aici pare a fi vorba de o eroare de execuție, nu de proiect

Nu e neapărat ca piloții sa fie fixați pe stratul de roca, întrucât aici lucrează presiunile pasivă și activa, partea care împinge zidul cu solul retinut-fiind activa iar partea care rezista acțiunii de împingere fiind pasivă. Nu exista forte verticale mari, exceptând greutatea proprie a pilotului, însă forțele laterale sunt considerabile. În cazul de fata, presiunea activata a fost  mai mare decât cea pasivă, determinand deplasarea zidului. Pentru minimizarea pagubelor, eu as fi descarcat în draci pământ în fata zidului,  oprind deplasarea,

raulbogdan23

#22884
Quote from: scoty on July 17, 2015, 07:45:16 PM
La ce Km se afla aceasta denivelare? Este semnalizata? Voi trece luna viitoare pe acolo in deplasarea mea de la Sibiu spre Deva si daca tot este autostrada nu o las sub 140 km/h si vorba colegului nu as vrea sa ies ,,la aer''  :D

Am facut ieri un drum de la Cluj la Bucuresti si am folosit din plin cele 2 bucati de autostrada Sebes - Sibiu si Pitesti - Bucuresti.

Pe Sebes -Sibiu nu avem indicatoare de drum denivelat si sunt vreo 6, 7 trambuline destul de urate (am crezut ca imi iau zborul)
Pe Pitesti - Bucuresti se asfalta pe portiuni pe ambele sensuri.

Cozak

Quote from: padureanu65 on July 17, 2015, 11:07:05 PM
VINETA pentru Ungaria se poate lua din vama? daca da cat costa si cu ce se plateste lei sau forinti

Vigneta de Ungaria se ooate achizitiona la orice benzinarie MOL din Romania, cel putin in Timisoara asa e. Deci fiti vigilenti si nu mai pierdeti timp in vama.

Hory

Quote from: scoty on July 17, 2015, 07:45:16 PM
Quote from: AlexIP on July 17, 2015, 01:15:43 AM
Pe toate tronsoanele respective nu ești în siguranță cu viteză decât dacă ai mașină mică, pe ambele sensuri erau camioane sau dube oprite pe avarii după câte o trambulină, vreo 6 în total, la unul am nimerit fix când se uita șoferul cu o privire tristă înăuntru la marfă.

La ce Km se afla aceasta denivelare? Este semnalizata? Voi trece luna viitoare pe acolo in deplasarea mea de la Sibiu spre Deva si daca tot este autostrada nu o las sub 140 km/h si vorba colegului nu as vrea sa ies ,,la aer''  :D

Doar o singura denivelare, nu am notat km exact, este semnalizata cu indicator privzoriu de limitare la 80 km/h, in rest inaintea fiecarui podet e nevoie de atentie si am fost cu un autoturism. Acest lucru m-a surprins, lipsa indicatoarelor provizorii de semnalizare a denivelarilor pe toata portiunea.

alecu26

Se pot cumpăra vignete și online? E păcat acum  a tot e autostrada sa tot oprești și sa pierzi câte 10 minute.
Drumurile noastre POATE;


florin74

Nu, doar din benzinariile MOL. Din toata tara. O cumperi cu 1-2 zile inainte, nu e nici o problema, eu asa fac si merg fara oprire in Vama.