Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

oneLess

#9675
EuroOltenia Info plusează la grinzi ridicate ( a ajuns mai târziu azi  :) )

DEx12, tronsonul 1 - montare grinzi pasaj cale ferată - #StradeBauunternehmung


carutasul

mi se pare ciudat că la supratraversarea peste DN65, chiar în apropiere de actualul capăt al lotului UMB nu se face un nod (sau nu pare că se face). Mă gândeam că un traseu, de pildă Pitești-Calafat (și mai departe pe pod) ar fi, în mod rațional, coborâre pe DN56 în zona intersecției, apoi pe DN65 până la centura sud care se construiește acum. E destul de peste mână să mergi până la centura nord și apoi să te întorci, tot pe DN56 dar prin fața aeroportului, practic prin oraș... Probabil că într-o bună zi centura sud ar trebui completată până la DX12, pe undeva lângă Pielești, cred că sunt vreo trei km de făcut. Poate s-a mai discutat, recunosc că nu am urmărit cu atenție.

oneLess

^ Un Pitești-Calafat clar va trece prin Craiova!
Se va inventa cândva un A6 Alexandria-Craiova, clar la sud de DEx12. Posibil să le vină atunci idei de încă o interconectare în zona de care zici, adică înainte de nodul de la Ghercești! Dar pentru acest A6 nu e schițată nici măcar intenția de a începe un SF!

carutasul

dacă ești cu trotineta treci prin Craiova clar, dar cu TIR-ul? :)

danutzu_1069

@carutasul, ce rost are un nod acolo un spui, când exista nodul Bals Vest la doar 3 km?

oneLess


carutasul

@danutzu_1069 Da, e drept, dar acolo pare cam alambicat, aici era mai la îndemână că e intersecție oricum... mai scuteai și un sat... În fine, era doar o observație, zona asta merita o proiectare mai integrată, dar acum mergem pe ce avem, e bine că se face. (Eu mergeam pe traseul ăsta când stăteam în București, acum interesul meu personal e scăzut că practic locuiesc pe DN6, dar mă gândesc că din cauza podului ar exista o cerință de trafic destul de semnificativă pentru zona de sud și pare că DX12 are în vedere în principal traficul prin nord)

gruia88

Au în plan să facă un drum de legătură Dex12 -DN6–Fabrica Ford , așa leagă transportul Pitesti-Calafat pe Centira Sud 1 și viitoarea Centura Sud 2.
Dar momentan licitația este anulată .

oneLess

#9683
Nu este anulată! Este atribuită. SEAP CN1048320

Data Selectie castigator: 14.02.2023 13:44
Data atribuire: 23.02.2024 11:05

Ultimele info de acum 6 zile de la colegul @adyneamtu aici : Discutii, lucrari si proiecte diverse in Craiova

La a patra încercare, a fost anulată de trei ori înainte!

carutasul

aha, mereu am crezut că acest drum de legătură e bucata existentă din "centura sud". Oricum m-am uitat acum pe harta API și în punctul unde mă gândeam eu că ar trebui un nod s-ar lega "drumul expres Craiova -Tg Jiu" care ar fi implicit și o bucată din centura nord a orașului pe traseul cel mai logic. Deci pare că cineva are în plan și bucata respectivă cumva, chiar dacă nu e exprimată explicit...

Tavi

De la limita cu L2 și până la Pielesti este negru tot. Acesta este un semn foarte bun. Și restul până la Craiova arată încurajator.
Structurile, da. Aici mai vedem peste două luni unde se află ca intenție de deschidere trafic în 2024.

danutzu_1069

Cred ca motivul pentru  are nu au facut nod la intersectia cu DN6 (si l-au favut mai inainte), este...relieful local, DN-ul este in coborare acolo..

Tony7Y

#9687
Nu inteleg secretomania asta cu drumul de legatura, de ce nu sunt publicate variantele de traseu.

JohannesZu

Buna ziua,

Sunt nou si este primul mesaj dat pe acest forum, ideea de a ma înregistra pe acest forum a fost ca astazi pentru a doua oara am intrat pe drumul express de la Slatina pana la iesirea din dreptul satului Bistrita Noua. 2 mari întrebări am pentru cine cunoaste si stie răspunsurile!

1. de ce nu sau făcut iesiri in fiecare sat gen pentru oamenii care ies de la pirelli si vor sa mearga acasa pe express pana in satul Slatioara sau Criva, sau bineinteles  urmatoarea trecere care ar fii Ganeasa sau Oltisorul? Adica pe autostradă s-a putut face catre fiecare sat iesire si pe un drum express, nu?

si
2. De ce peste podul cel nou care traversează raul olt parapetii nu sunt din pexiglass sa vedem si noi frumusețea oltului si au pus acei pereti sa nici nu stii pe unde te afli, sa treci precum calul sau soriceii in labirint!?

Tony7Y

1. Autostrazile / Drumurile Express nu sunt pentru traficul local.

2. Eventual sa te si opresti putin pe dreapta, sa faci cateva poze, nu?
Tocmai deasta. Acolo esti atent la drum, nu la peisaj.