Pe drum in Belgia

Started by panda80, July 03, 2021, 01:54:27 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

panda80

La mijloc de iunie am facut o calatorie de 5 zile prin Belgia si Olanda. Am explorat, printre altele, si zona de sud a Belgiei, langa granita cu Franta, vizitand si orasele istorice Dinant si Mons. Drumul dintre ele trece prin Podisul Ardeni, o zona de dealuri, si ofera  privelisti largi catre regiunile joase din jur. Pe drum admiram si cateva sate si orasele valone traditionale, cum ar fi Beaumont. Abatii celebre, cu productii de bere recunoscute la nivel mondial, cum ar fi Leffe sau Chimay, se afla in apropiere de traseul parcurs de noi. In cadrul filmului am integrat si clipuri video din plimbarile prin Dinant si Mons. Vizionare placuta!


panda80

Castelelul Walzin este in mod sigur unul dintre cele mai spectaculoase din Belgia. L-am vizitat in cadrul unui roadtrip, plecand din pitorescul orasel istoric Dinant, locul unde s-a nascut inventatorul saxofonului, Adolphe Sax, precum si locul unde se afla celebra abatie Leffe, faimoasa pentru berea creata aici. In cadrul filmului am integrat si cateva clipuri de la castel si din Dinant, vizionare placuta!


JohnDoe

Mare grija cand planificati calatorii in orasele Belgiene sau Franceze in zile de sarbatoare, exista riscul real sa nu gasiti loc de parcare.
Pe 15 august 2023 in Dinant nu mai era niciun loc de parcare disponibil, decat sus la Citadela.

de asemenea, la Etretat in Franta, la fel, nu sunt locuri de parcare in parcarile orasului sau in cele amenajate pe camp.
Am gasit loc de lasat masina la 2-3 km de oras, pe marginea soselei, ca multi altii.
Vin alegerile parlamentare, va dam scoli, va dam spitale.