Pe drumuri croate

Started by panda80, October 06, 2020, 08:43:15 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

panda80

Pentru prima data am ajuns sa filmez si in Croatia, o tara  cu peisaje marine superbe, cu  multe insule si drumuri de coasta unde e o placere sa conduci. Un astfel de drum este cel dintre Mali Losinj si punctul de trecere cu ferry catre insula Ilovik (Mrvatska). Suntem in zona cea mai salbatica a insulei Losinj, faimoasa pentru oraselele medievale si apa foarte limpede. In video am integrat si cateva poze din Mali Losinj si Veli Losinj. Vizionare placuta!


panda80

In continuare va propun o calatorie virtuala pe insulele croate Losinj & Cres, o zona naturala si culturala deosebita, cu plaje tip golf, o culme muntoasa inalta si cateva orasele vechi pitoresti. Vizionare placuta!


panda80

In timpul concediului din vara asta, am fost 5 zile pe frumoasa insula croata Cres, pe care am incercat sa o exploram cat mai bine. Va recomand insula pentru cei care vor sa petreaca vacanta la mare, dar si intr-un cadru natural deosebit. Filmul prezinta drumul dintre punctul de acostare al ferry-ului dinspre Istria si orasul principal de pe insula, Cres. In cadrul filmului am integrat si cateva poze din oras, cu centru istoric ce merita vizitat. Vizionare placuta!


panda80

In drum spre insula Cres din Croatia, mi-am luat timp sa explorez si zona Alpilor Dinarici la nord de Rijeka si am condus pe drumul national D3 in loc de clasica autostrada A6 pentru a descoperi mai bine regiunea. Mi-a placut foarte mult, drumul ajunge pana aproape de 900m altitudine, de unde coboara rapid spre zona litorala, cu privelisti ample spre coasta si insulele din jur. Poze din frumosul oras Rijeka sunt incluse in video. Vizionare placuta!



panda80

Fiind in zona orasului Rijeka, am condus si pe A7, o autostrada pitoreasca ce trece printr-un teren dificil in jurul orasului, prin multe tunele si pe multe viaducte. In cadrul filmului am integrat si poze din oras, cu o istorie foarte bogata si foarte interesant de vizitat. Vizionare placuta!


panda80

Krk este una dintre insulele cele mai cunoscute din Croatia. Am avut ocazia sa ajung pe acolo in septembrie, am condus pe D104 si D102, traversand insula pe directia S-N. In finalul video-ului trecem podul catre Croatia continentala, foarte spectaculos, lung de aproape 1,5km. In cadrul filmului am integrat poze din oraselele Krk si Baska, cele mai importante  si interesante de pe insula. Vizionare placuta!


panda80

D66 este un drum de coasta superb din Croatia, am avut ocazia sa-l parcurg pe zona cea mai spectaculoasa, intre statiunea celebra Opatija si intersectia cu drumul de acces catre portul de ferry ce face legatura cu insula Cres. A fost o zi superba de sfarsit de vara, o adevarata placere sa conduc pe acolo. Filmul cuprinde si cateva poze din Opatija. Vizionare placuta!


panda80

Continuam calatoria pe insulele Cres & Losinj, pe drumul principal de pe cele 2 insule, D100, ce uneste punctele turistice cele mai importante. Drumul ofera privelisti foarte interesante catre alte insule din jur (Krk, Rab, Pag, etc.) si catre Croatia continentala (Muntii Velebit). In cadrul filmului am integrat si poze din locatiile turistice Lubenice si Mali Losinj. Vizionare placuta!