Poduri, pasaje și viaducte

Started by davyl, October 13, 2011, 04:39:05 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

TibiV

Sigur asta e varianta care se va face ?
Cu giratoriu suspendat ? Ar fi primul în România...
Abia aştept să văd minunea !...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

pana la urma fac giratoriu suspendat?
daca iese asa arata bine.
CB e desenata la 2 benzi si avem rampe din toate cele 4 directii...

Asa ar tb sa arate un nod de DX cand ai CF langa
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

Putem face si topic separat in board-ul Bucurestiului daca s-a licitat macar sau sunt sanse sa il vedem in curand licitat.
Sau de fapt nu e nevoie de topic, putem discuta pe thread-ul CB (Centura Bucuresti).

NGC

^^^ A fost scos azi la licitatie, iar plansa este din documentatia pentru licitatie.
Daca e nevoie, pot pune plansa si in thread-ul DNCB.

Ionut

Da, pune te rog si pe threadul DNCB si discutam acolo, e un thread mult mai potrivit.

nirolf

Nu mă prind: Care e rolul celor 2 giratorii de la capete și a buclelor de întoarcere?

iuli

Si eu mi-am pus aceasi intrebare, dar m-am luminat pana la urma. Scoate din traficul din giratoriu. Cei care doresc doar sa intoarca nu mai e nevoie sa aglomereze sensul giratoriu degeaba. Eu zic ca e o idee buna.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

doryan93

Podul Dragos Voda din Oradea(care ar urma sa fie gata in luna Mai a acestui an):





Sursa

bogdymol

Un clip educativ despre constructia podului peste canalul Dunare-Marea Neagra de la Cernavoda:

http://www.youtube.com/v/WgPtcUum3uE
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele



alecu26

Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

TibiV

Din aceasta dupa-amiaza...

Quote
COMUNICAT DE PRESĂ
-03.04.2015-

Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România SA informează utilizatorii rețelei de drumuri naționale că ieri, 02.04.2015, s-au finalizat lucrările de reparații la podul peste Dunăre de la Giurgiu. Acestea au constat în eliminarea deficiențelor existente, și anume gropi și suprafața neregulată a carosabilului, prin turnarea a 100 tone asfalt pe o suprafață de 1000 m2, în vederea asigurării siguranței traficului rutier.

Menționăm că odată cu demararea lucrărilor de reabilitare, in a doua jumătate a lunii aprilie a.c., respectiv înlocuirea integrală a sistemului rutier (plăci betonate și straturi asfaltice), se va circula pe o singură bandă ce va fi in permanență supravegheată de Anteprenor pentru asigurarea condițiilor de siguranță a circulației.

Contractul de reabilitare a Podului peste Dunăre în sensul Giurgiu - Ruse a fost atribuit în luna octombrie 2014 Asocierii Collini Lavori S.p.A. - Tecnic Consulting Engineering, iar în luna noiembrie 2014 s-a dat ordinul de începere a lucrărilor. Contractul are o perioada de 16 luni, investiția fiind finanțată din Fondul European de Dezvoltare Regională prin POS-T 2007 - 2013. Din cele 16 luni, 2 luni reprezintă perioada de proiectare, care s-a încheiat la sfârșitul lunii ianuarie 2015. Precizăm că lucrările de reabilitare urmează a fi finalizate până la data de 31 decembrie 2015. 

Potrivit contractului, în afară de lucrările de reparare și consolidare a podului, se vor realiza și lucrari de reabilitare a drumului pana la punctul de acces vamal. Potrivit contractului, (FIDIC galben), responsabilitatea proiectării îi revine în totalitate antreprenorului, având o perioadă de garanție de 2 ani. 

Starea carosabilului după efectuarea lucrărilor de reparații poate fi consultată accesând materialul video disponibil la următoarea adresă: http://cnadnr.ro/video/ 

CNADNR SA
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

yetiman

la mine, daca deschid linkul catre video, imaginea e cu capul in jos....  :D
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu