Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

danutzu_1069

@TibiV, asa spunea un coleg de forum cu ceva vreme in urma....

@Earthchild, grinzile nu se aseaza in lansator. Lansatorul si le ridica de pe sol. Unde este acum punctul de incarcare, grinzile sunt aduse cu macaraua portal si asezate astfel incat lansatorul sa se pozitioneze deasupra si sa o "înhațe" de unde este :)

florin74

#24271
Quote from: paulmare on March 04, 2021, 06:16:24 PM
^florin drenuri doar in culoarul de expropiere ? sau mai trag iarasi de timp sa scoata extensie, cum au facut pe A3 la intrarea in Bucuresti cand si-au dat seama ca le mai trebuie 50 de mp de teren sa ridice reteaua de 20KV peste autostrada fix cat sa scoata extensia de timp ?

Nu reusesc sa imi dau seama  daca e nevoie de expropieri suplimentare acum. Posibil ca solutia pe termen lung sa fie indulcirea semnificativa a pantelor... Si asta sigur va necesita expropieri suplimentare. E extrem de pacatoasa geologia acolo.
• It is mandatory to install additional drains in the area where wells were already identified but also in the areas where the drainage system was not yet installed. It is highly recommended that the drains will be set at the base of the soft soil layer identified in the boreholes done in December 2020;

Apropo, chiar la limita de lot a inceput de azi Pizzarotti sa lucreze la deal... Indulciri de panta, excavari... Si pe acolo e pe muchie de cutit...

ciprebbe

#24272
Numarati si voi utilajele de pe 24Km. Nu zic sa numarati basculantele ca ii bate UMB la numar pe orice Km de santier.....

furheoughqwyiefuec aufapuod!!!! Aktor



Am inceput campania de filmari si incercam (API impreuna cu colegii de aici cu drone) sa acoperim toate santierele din tara.
Pentru cei care vreti sa ne sustineti pe mai departe nu uitati
Puteti dona in conturile API (nou deschise la BCR)

in lei: RO32RNCB0837169481960001

in Euro: RO05RNCB0837169481960002

paypal:contact@proinfrastructura.ro
Inca mai sunt valabile si vechile conturi ING.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

TibiV

Aktor a reinterpretat o veche zicala romaneasca:

"..sa te ineci ca grecul la mal..."
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Păun

tare ma tem ca nu termina anul asta. Cu nodul ala poate sa o lalae inca 1 an mult si bine sa nu mai zic de deal  :((
Auzisem ca zilele astea ar trebui sa avem un rasouns la ce se va face cu dealul ala de tot aluneca. Ceva raspunsuri?

Europiu

^ Cred că s-a spus de mii de ori până acum: citiți măcar 2-3 pagini în urmă înainte de a întreba. Vezi postarea lui florin74 fix 14 mesaje înaintea ta...
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

vladioan_bv

Quote from: florin74 on March 04, 2021, 03:23:37 PM

Avem si solutia propusa de expertul tehnic la Oiejdea... O combinatie de ridicat linie rosie (+2 m), ancore suplimentare si o drenare foarta buna a zonei...

Filmarea pe seara

^^
^am răspuns cam in același timp

elphax

nu va stresati, grecii sunt sensibili la frig. vor lucra mai tare in vara. vara lui 2022

ovicor

Mai sensibili la frig... si la munca!

ddfab

chiar voiam si eu sa intreb daca stie cineva daca au mai asfaltat pe undeva, cu vremea asta asa de frumoasa. raspunsul l-a adus filmarea... si este extrem de trist >:(
nici la nodul Teius nu rup gura targului...

Duta C

Trist!
Stiu ca e haos intern la ei dar tot se baga la licitații sa încurcă lumea!
Merită un negativ dat cu nesaț! :(

Stefan01

#24281
La nodul rutier Sebes au mai montat 2 grinzi. In total sunt 3 grinzi montate pe acea deschidere. Mai tarziu voi posta cateva poze.

Edit - pozele











naivu

Nu mai inteleg nimic, ma asteptam ca miercuri dimineata sa puna ultima grinda, nu sa puna 3 grinzi intr-o saptamana  :(

hefaistos

Pai si saptamana viitoare ca mai faceau?
O:-)
Oricum s-au miscat acceptabil, raportat la ritmul anterior (octombrie decembrie 2020).
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

Europiu

Eu cred că au o strângere de inimă că se termină grinzile alea...
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).