Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 9 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

Cele pe fond galben sunt într-adevăr temporare (cele albe sunt definitive, pe proiectul care presupune că tot A10 e deschisă). Galbene probabil vor pune spre Alba Nord, dacă vor să deschidă la un moment dat tot lotul fără ST2.

pelan87

Pe acel indicator scrie 130, mai jos o captura din filmarea lui AlinC, captura pe care am editat-o putin, astfel incat sa se vada mai clar ce scrie pe indicator:




Powered by API/PUM imgur uploader


toma

De cate ori vad trecerea DN peste Autostrada, zona Paraul Iovului, ma gandesc cata lipsa de viziune a avut acel proiectant.  Un drum ingust, strangulat si din stanga si din dreapta, demn mai curand de secolul 19. si nu de anii 2000. Urat, foarte urat.

ciprebbe

E acelasi DN, pe acelasi aliniament probabil dinainte de 1900 doar ridicat peste A. Dupa ce se va deschide complet A10 "va pierde" mult din trafic.

Hidro, "a la flacara" va face ca data deschiderii sa fie mai spre Craciun....
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Stefan01

Au trecut atâția ani de la demararea lucrărilor. Sunt curios când se vor găsi soluții și banii necesari pentru a reloca acel cablu torsadat de joasă tensiune ce atârnă de podul peste autostradă.

Captură din filmarea lui AlinC de astăzi

elphax

ma bucur sa vad ca presa locala ( Alin) face reclama constructorilor romani care pun osul la treaba acum. sa fie clar cine munceste acolo si cine merita laudele. si apoi poate sa ii vedem si pe alte santiere si fara intermediarii astia straini incompetenti

horatiu.cosma

Baxcom se ocupă de hidroizolație? Aveam impresia că ei sunt doar cu structurile.

Stefan01

^
Și eu stiu că se ocupă doar de structuri.

AlinC

General Membrane se ocupa de hidroizolatie. Acum am modificat

AlinC

ST1, nodul rutier Alba Iulia Nord:



Europiu

@Stefan01 Eu zic că acel cablu se va ridica pe pasaj, atunci când va fi gata.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

RaduG

#22318
Am așteptat să se încarce filmarea în 4K, ca să văd mai bine. Betonul este ud fleașcă, se oglindesc în el siluetele oamenilor.
Mă întreb dacă hidroizolația face o priză corectă pe beton, pe un asemenea grad de umiditate, sau nu? Și nu o să se scoale asfaltul după primele cicluri de îngheț-dezghet de la iarnă?




PS: Instrucțiuni tehnice aferente caietelor de sarcini generale comune lucrărilor de artă AND 590/2016, caiet de sarcini 15, Hidroizolații:
Art. 3.1:,,Se verifică umiditatea (a stratului suport - NR) în conformitate cu Normativ AND 577, care nu trebuie să fie mai mare de 6% Tramex sau 2,5% CM"
Art. 3.3: ,,Sistemul hidroizolator nu se aplică pe timp de ploaie"

pasa_andrei

Fix la asta ma uitam si eu dar dupa in videoclip pe la min 11-12 daca te uiti la DN pare uscat. Nu stiu ce sa zic.