Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 13 Guests are viewing this topic.

Feri

Începe să prindă contur turbionul:


Powered by API/PUM imgur uploader

Stef

UMB a cam dispărut de la Pașcani, CIS Gaz pare că lucrează la niște relocări, UMB mai decopertează cu două excavatoare. TOTUȘI turbionul prinde contur pe partea sudică, poate în două săptămâni e mai multă mișcare.


mike_us

#10967
Poate cel mai bine s-ar concentra pe Buzău - Focșani anul asta. Chiar cu costul sa meargă mai încet restul A7.
Daca anul viitor s-ar inaugura 80 km de la UMB si măcar o parte din Ploiești - Focșani ar însemna mult pentru traficul din Moldova spre București.

Ionutcatalin

Raducu are maraton cu A7, filmări cu toate loturile din sud pana la Bacău. Pentru cine e nerăbdător fuguța cu un like pe canal, filmările ca de obicei la superlativ.

voicul

Foarte mult stalpi pe amplasament (inca).
Aici cum e: in grija UMB (deci amplasamenul e predat) sau in grija statului (deci termenul contractului nu a inceput sa curga)?

GAC

Superbisime sunt filmarile lui Raducu, in timp ce progresul UMB este remarcabil.
Pe Buzau-Focsani, la viaduct peste Ramnic, au montat esafodaje pentru toate riglele de pe o cale de rulare. Asa ceva nu am mai vazut. Deci pana la Paste vom avea cel mai probabil si grinzile puse pe pozitie.
Judecand dupa cozile de camioane de la groapa de imprumut as inclina sa cred ca vor sa termine cu terasamentele Bz-Focsani pana la vara, daca nu chiar si primul strat de asfalt. Faptul ca din cele 3 viaducte mari, cel mai avansat este cel de la Ramnic, indica ca vor sa se elibereze cat mai repede de zona sudica a santierului, eventual ramanand sa mai mestereasca la podul peste Buzau, daca nu-l vor termina anul asta.

mike_us

@GAC Așa mi s-a părut si mie ca cel puțin pe prima parte Buzău - Focșani nu arata rău deloc. Plus ca mobilizarea cu sutele de utilaje deja din februarie arata ca va fi o poveste diferita anul asta.

Geri


CNAIR a aprobat o prelungire a termenului de finalizare cu șase luni pentru lotul 2. Asocierea Coni-Trace trebuie să termine lotul dintre Mizil și Pietroasele (28 km.) în octombrie 2024

CNAIR a aprobat o extensie de peste șase luni (193 de zile) pentru asocierea Coni-Trace care lucrează pe lotul 2 al Autostrăzii Moldovei (A7), iar noul termen contractual pentru lotul dintre Mizil și Pietroasele (28 km.) este sfârșitul lunii octombrie 2024. Ordinul pentru începerea lucrărilor _OIL s-a dat cu data de 11 august 2022, iar cele 193 de zile se calculează de la data de 11 aprilie 2024.

Practic, se repetă situația de pe lotul 1 Ploiești/Dumbrava -Mizil (21 km.) unde Compania de Drumuri a aprobat extensia de cinci luni pentru Asocierea Pizzarotti-Retter. Ambele loturi aveau termen inițial de finalizare aprilie 2024, dar dincolo de noile termene din contract, oficialii din Ministerul Transporturilor au vorbit despre finalizarea sigură în noiembrie-decembrie, stadiile de execuție fiind, totuși de 43 % respectiv 41 % la începutul lunii ianuarie 2024.

Întrebat dacă a fost aprobată solicitarea de extensie pentru lotul 2, Mizil -Pietroasele/Costești, directorul general CNAIR, Cristian Pistol a confirmat prelungirea termenului pentru sfârșitul lunii octombrie 2024 pe care constructorii români și bulgari au solicitat-o încă din toamna anului trecut :

,,Octombrie 2024. Din ce știu eu solicitarea a fost analizată și aprobată." a răspuns Cristian Pistol, miercuri, pe șantierul Autostrăzii București Sud. Ulterior, ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu a anunțat că săptămâna viitoare, marți, pe 13 februarie urmează să verifice primele două loturi ale secțiunii Ploiești-Buzău și loturile UMB de la Buzău la Focșani pe care le-a promis finalizate până la sfârșitul acestui an.

sursa:
economedia.ro

mdragos

Nu termina Pizza si nici Coni-Trace anul asta.

Moldovean

#10974
Câteva fotografii de astăzi de pe A7 Buzău-Focșani, lot 4, intersecție cu DJ204D. Sper că se poate observa nivelul terasamentului și se lucrează la o culee lipsă întârziată de o relocare târzie a stâlpilor de electricitate de pe traseu.

mirceaeliade

QuoteGheorghe Flutur, anunta ca propune in sedinta de Consiliu Judetean un proiect de hotarare privind aprobarea incheierii acordului de parteneriat intre Compania Nationala de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) si judetul Suceava, prin Consiliul Judetean Suceava, pentru elaborarea Studiului de Fezabilitate aferent obiectivului de investitii ,,Drum de Legatura Autostrada A7 – PTF Climauti – PTF Vicovu de Sus".  www

snake69fast

Quote from: mdragos on February 08, 2024, 01:49:42 PMNu termina Pizza si nici Coni-Trace anul asta.

Pariezi pe o suma aici pe forum?  :D

horatiu.cosma

500 de lei donație. Intri în joc? Tot căutăm oameni asumați și nu găsim  :D .

TeoH9

@horatiu.cosma tu pariezi ca se face anul asta sau nu?

horatiu.cosma

Mi-am spus deja părerea de câteva ori. Pe A7 anul ăsta, în opinia mea se deschide doar cocoașa.