Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

NGC

Quote from: ultrasbz on July 23, 2018, 11:32:03 AM
Legea 101/2016 a fost modificata recent prin OUG 45/2018.

[...]

Desigur ca pot sa gresesc, dar din punctul meu de vedere, conform legii modificate dupa OUG, se poate considera ca au luat la cunostinta de desemnarea castigatorului odata cu comunicatul de presa public al CNAIR. Nu se mai prevede un mecanism prin care CNAIR sa trimita (sau nu) un raspuns.

Daca se pricepe cineva sa interpreteze as fi curios sa aflam niste opinii.

Alin. (2) citat mai sus a fost eliminat pentru ca s-a eliminat notificarea prealabila.

In principiu ofertantii sunt informati automat prin SEAP / SICAP.

Intrebarea cheie insa este cati dintre ofertanti - si nu ma refer doar la aceasta licitatie - nu stiu ca s-a schimbat legea? ;)

O sa revin zilele viitoare, ca mai am de comentat legat de A7 si VO Bacau.

ultrasbz

Pana la urma scopul OUG a fost sa accelereze procedurile. Mi s-ar parea stupid ca in continuare sa numaram zilele de la momentul primirii CNAIR a ultimei confirmari de primire ale recomandatelor trimise prin posta catre toti ofertantii... ne faultam singuri.

In alta ordine de idei, ca sa nu fiu complet off-topic, maine e iar termen pe Ploiesti - Buzau. De data asta a fost amanat doar o saptamana, asa ca, poate-poate...

Ionut

Da, si eu sunt foarte curios de Ploiesti-Buzau. Sunt curios daca o sa ia tot Consitrans, avand in vedere ca au luat Buzau-Focsani si pot da un pret bun. Bine, dupa principiul asta pot lua Focsani-Bacau... ramane de vazut.

horatiu.cosma

Pretul era dat inainte sa stie ca o sa castige celalalt lot.

Ionut

Evident. Mă gândesc că din start au mizat pe asta, ca pot lua două loturi vecine. A se vedea tactica UMB de pe LD3 si 4 si DX12.

horatiu.cosma

Pai tactica UMB nu a functionat pe LD unde au luat doar un lot si probabil nici pe DX12, unde 3 din 4 sectiuni se vor anula.

ultrasbz

Astazi au depus contestatie turcii la Centura Bacau pentru ca le-a fost respinsa oferta ca neconforma, fiind informati despre asta la data de 12.07.2018.

NGC

Quote from: ultrasbz on July 24, 2018, 09:38:56 AM
In alta ordine de idei, ca sa nu fiu complet off-topic, maine e iar termen pe Ploiesti - Buzau. De data asta a fost amanat doar o saptamana, asa ca, poate-poate...

Vrabiutele ziceau ca azi se va incheia oficial etapa de evaluare, lucru care s-a si intamplat. De aia s-a si amanat asa putin.

Ar trebui sa apara si comunicatul.

Sa vedem daca ghiciti cine a castigat.

NGC

Quote from: ultrasbz on July 24, 2018, 09:38:56 AM
Mi s-ar parea stupid ca in continuare sa numaram zilele de la momentul primirii CNAIR a ultimei confirmari de primire ale recomandatelor trimise prin posta catre toti ofertantii... ne faultam singuri.

Quote from: NGC on July 23, 2018, 10:04:21 PM
In principiu ofertantii sunt informati automat prin SEAP / SICAP.

Subliniez asta, in caz ca nu ati inteles ce am vrut sa spun. Prin SEAP / SICAP inseamna electronic, asa ca in principiu nu trebuie sa astepte dupa postalion. ;)

Problema cu recomandatele este doar la TB / CAB, unde se asteapta motivarile, iar la CNSC in principiu se poate si electronic. ;)

ultrasbz

^ Deci, in principiu, s-ar putea semna Buzau - Focsani, corect?

NGC

#1930
In principiu da, dar mai trebuie asteptat putin pentru confirmare.

Trebuie sa aflam daca nu a fost vreun uituc care a facut notificare prealabila si care inca "traieste" dupa vechea lege. Incerc sa aflu si revin daca e cazul.

Ionut


NGC

Am scris mai devreme in mesajul anterior ca etapa de evaluare financiara nu s-a incheiat oficial.

Ma refeream de fapt la VO Bacau, asa ca am sters din mesajul anterior si am scris acum separat, pentru a nu crea confuzii.

ultrasbz

A aparut pe SEAP pentru Ploiesti - Buzau confirmarea: Data evaluare financiara: 24.07.2018 11:17.
Asta inseamna ca de maine incep sa curga cele 10 zile pentru contestatie (presupunand ca oferantii sunt deja instiintati electronic inclusiv cine este castigatorul - care pe SEAP nu vad sa fie public).
Deci ultima zi pentru contestatii este:
a) 7 august (marti) - daca se considera doar zilele lucratoare (fara weekend-uri)
b) 3 august (vineri) - daca se considera zile calendaristice (inclusiv weekend-uri)

NGC

^^^ Eu ce ziceam mai sus? :p

Quote from: NGC on July 24, 2018, 06:56:19 PM
Vrabiutele ziceau ca azi se va incheia oficial etapa de evaluare, lucru care s-a si intamplat. De aia s-a si amanat asa putin.

Sunt 10 zile normale pentru contestatii, adica se considera si Sambata si Duminica.

Vezi ca au aplicat o smecherie. La VO Bacau i-au instiintat pe turci din 12.07.2018 si nu au finalizat inca oficial etapa de evaluare financiara.
Aici in schimb, au finalizat-o azi.

Stiti ca unele contestatii au fost respinse pentru ca au fost trimise prea devreme? ;)