Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

Ionut

Inca o data promisiunea ca in iulie avem castigatori pentru A7 Ploiesti-Pascani. De data asta de la ministrul Sova. Azi, promisiune la CM POIM. Mai vedem.

yetiman

Tu inca mai crezi minciunile astora????

>:(
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Ionut

Wait, what?! Am zis eu ca le cred? :lol: Am pus "for the record", sa stiti ce se promite.

Allex

Si inca o promisiune neindeplinita (oau, nu ma asteptam  :lol:) si anume anuntarea castigatorului pentru Centura Bacau. Teoretic maine e termenul limita dar stim cu totii ce se va intampla. Nu stiu ce sursa au la CNAIR cei de la Ziarul de Bacau dar in articol scrie asta:

QuotePotrivit unor surse din CNAIR, nici acest ultim termen nu va fi respectat, iar o decizie și anunțarea câștigătorului licitației sunt așteptate pentru mijlocul lunii iulie 2018.

Parca erau ceva contestatii pe aici, nu? Daca e asa atunci nici mijlocul lunii iulie 2018 nu pare real. Macar 2018 sa fie real.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

NGC

Cu contestatiile in principiu s-a rezolvat si sunt sanse pentru anuntarea castigatorului initial in urmatoarele 3 saptamani.
O sa revin.

Ionut

S-a terminat de câteva luni cu toate contestațiile. Teoretic și în mai sau iunie puteau anunță câștigătorii. De-asta tot i-am tras de urechi ca o lălăie. Un an de evaluare oferte. Cu CNAIR care a contestat deciziile CNSC! Rusine.

NGC

^^^ Vezi ca se referea doar la VO Bacau.

Ionut

Eu vorbeam de licitațiile de SF+PT. Vedeti primul meu post din pagina.

Ionut

Quote from: Ionut on June 06, 2018, 07:04:55 PM
Pozitia promisa. Like/share pe Facebook, conteaza!




API pe Facebook

Astăzi, 06.06.2018, alături de asociațiile civice Impreuna pentru A8 și Moldova vrea autostrada, Asociația Pro Infrastructură a participat la o primă întâlnire cu responsabilii CNAIR în frunte cu Directorul General Narcis Neaga cu scopul de a cere răspicat deblocarea proiectelor de autostradă care trebuie implementate în Moldova: A8 Târgu Mureș-Iași-Ungheni, A7 Ploiești-Buzău-Focșani-Bacău-Pașcani și Varianta de Ocolire Bacău.

Legat de Varianta de Ocolire Bacău, am fost asigurați că evaluarea celor 4 oferte depuse pe 12.02.2018 se va finaliza în această lună, iunie 2018. Așadar, conform declarațiilor oficialilor CNAIR, până pe 30.06.2018 vom avea desemnat constructorul care va executa prima bucată de autostradă din Moldova (aproximativ 16 km), după ce (în aprilie 2017) turcii de la Eko Insaat au cerut rezilierea contractului în urma problemelor financiare.

Si realitatea:

1. Avem doua contestatii, dupa cum vad eu in SEAP (una din 12.06 si alta din 18.06). Una este de la Tehnic Assit si una de la Phoenix. Daca au contestat astia doi, inseamna ca UMB sau Ictas Insaat sunt ramasi in cursa. Sunt doar 4 oferte depuse. @NGC, stii detalii?

2. Data limita de 30.06 pentru evaluare ramane pentru moment neschimbata in SEAP. Probabil se va actualiza saptamana care vine.

Ionut

API pe Facebook

Ieri, 30.06.2018, a expirat termenul înaintat de Directorul General CNAIR Narcis Neaga legat de anunțarea câștigătorului pentru proiectarea și execuția Variantei de Ocolire Bacău, o investiție cu un cost estimat de 167 milioane de euro care conține primii (aproximativ 16) km de autostradă din Moldova, parte din A7.

La întâlnirea din 6 iunie, șeful CNAIR ne asigura că evaluarea celor patru oferte depuse pe 12.02.2018 se va finaliza în iunie 2018 (link: http://bit.ly/2Km6XLS). Desigur, nu suntem surprinși că ni se promite marea cu sarea și rezultatele sunt (aproape) zero, ca de obicei.

Realitatea: două din cele patru asocieri participante la licitație au depus contestații în urma descalificării ofertelor. Din fericire, conform ultimelor informații obținute pe surse, se pare că aceste contestații sunt pe cale de a fi rezolvate și sunt șanse să avem un câștigător desemnat în următoarele 3-4 săptămâni.

Bineînțeles că nimic nu este cert, iar deznodământul se poate amâna. Va trebui să ne declarăm norocoși dacă vom avea contract semnat până la finalul acestui an. Moldova mai așteaptă.

Allex

Centura Bacau:

Data limita de evaluare a ofertei: 20.07.2018 18:00
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Ionut

Au prelungit cu fix 3 săptămâni.

Allex

Pai de prelungit era logic ca vor prelungi. Dar vor da gata cu contestatiile pana atunci?
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Ionut

Una teoretic este respinsă (parca zicea NGC ca nu se merge la CAB) și cealaltă... vedem.

NGC

^^^

VO Bacau

Quote from: NGC on June 29, 2018, 08:19:10 PM
Cu contestatiile in principiu s-a rezolvat si sunt sanse pentru anuntarea castigatorului initial in urmatoarele 3 saptamani.

Quote from: Ionut on June 30, 2018, 10:58:22 AM
1. Avem doua contestatii, dupa cum vad eu in SEAP (una din 12.06 si alta din 18.06). Una este de la Tehnic Assit si una de la Phoenix. Daca au contestat astia doi, inseamna ca UMB sau Ictas Insaat sunt ramasi in cursa. Sunt doar 4 oferte depuse. @NGC, stii detalii?

Am spus deja acum cateva zile ca ambele contestatii sunt rezolvate, dar inca nu era public.

TECNIC a renuntat iar contestatia asociatiei conduse de TELOR a fost respinsa, iar sansele la CAB sunt nule.

Vrabiutele zic ca in principiu Luni o sa devina public.

Raman in cursa financiara asadar doar turcii si UMB.