Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 2 Guests are viewing this topic.

filip_ciprian

Quote from: Stef on July 18, 2023, 11:45:54 AM^^^^Portocalele parcate lângă Roman sunt ale Danlin XXL, nu ale UMB. Posibil să aibă ceva șantiere pe acolo fiindcă atunci când filmam pe la Filipești, BC le-am văzut plimbându-se destul de des prin zonă.

Pe 29 august, cand am trecut prin zona(aproxim. ora 17), camioanele erau acolo, dar erau cu luminile aprinse.
Astazi, cand am mers la Piatra Neamt, din parcare au disparut multe camioane portocalii.

sillentium

o filmare din 25 august cu lotul 1 din Ploiesti-Buzau al ong-ului HaiCaSePoate


alinuttt

#10082
Pare bună mobilizarea atât la structuri, cât și la terasamente. Șanse pentru final de 2024 ar fi dacă se menține constant mobilizarea...

carutasul

da, au avut un demaraj greu dar măcar acum lucrează decent. Rămâne de văzut cum vor rezolva problemele în suspensie. Cred că va fi de ajuns lotul ăsta ca traficul spre Buzău să "basculeze" pe A7, dar evident asta va face Mizil-Buzău cel mai aglomerat drum din țară, așa că trebuie pus "biciul" pe vlaho-bulgari :)

Sorinus

 Oricum lotul 2 nu poate fi folosit integral si are o descarcare mai peste mana decat lotul 1. Eu oricum o iau pe DJ la Gherghița si acum, deci nodul 1 singur ar fi mana cereasca.

carutasul

da, și eu la ultimele drumuri în direcția asta am mers pe Gherghița, dar mai ales cei care "o calcă" preferă celălalt traseu momentan.

Mascarpone

Nu stiu daca s-a mai mentionat aici dar ce face Coni-Trace la devierea de la Baba Ana este o bataie de joc, nici pana acum nu exista asfalt pe deviere. Se circula direct pe pietris.

marius.firtonea

La Tălmaciu Porr a lasat cu pietris un an, deci se poate si la case mai mari.

shogom

Surprinzator de multa agitatie pe lotul Pizza. Sa vedem cat ii ține.
Dar cu nivelul panzei de apa freatica ce au facut? L au dat mai jos :D  :lol: ?

raulbogdan23

^^

La Nadaselu devierea UMB e de aproape 2 ani asa  :lol:

Ionut

La Pizzarotti în zona cu pânza freatică sus din apropiere de nodul cu A3 se stă că să treacă vara și să reapară apa. Consitrans dixit: "vedeți bă că nu e apă sus?" Filme cu proști...

carutasul

asta e ca în gluma aia a lui nea Mărin care cumpărase un cal chior: "el e chior pe stânga și ăla mi-l vându pe dreapta"

zone_rider

Pe lotul pizza, am văzut că au pus ceva dintr-un material textil, apoi au început sa aducă pietrișul pentru terasament. Cred ca materialul acela textil este exact împotriva apei.

Ionut

Geotextil se cheamă. Are multe proprietăți printre care da, unele tipuri ajută și la limitarea plimbării apei între diversele straturi de umplutură. Dar în special e pentru capacitatea portantă, "întărește" straturile de umplutură.

mike_us

^ Deci geotextil se pune doar in zona unde apa e mai la suprafața? Parca si UMB punea pe A3 in anumite locuri cred ca unde erau alunecări.