[B] Discuții, lucrări şi proiecte diverse în Bucureṣti

Started by Ionut, September 20, 2011, 07:56:58 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

subway

E o intrebare buna dar nu din cauza de vaporase ci daca rezista in situatii cand ingheata baltoaca la-25*C

GDPR


TibiV

Nu doar de regula.
In absolut fiecare iarna este golit.
Altfel ar fi cam "nashpa" pentru malutile betonate...
Ar fi ca si cand ai baga in concelator o butelie din sticla plina cu apa iar a doua zi te-ai mira ca s-a umplut frigiderul de cioburi...
:lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

subway


TibiV

Pe malurile actuale intre care NU va fi apa...
Ca nu este pod de pontoane (vezi discutia de la A3 - Gilau...)
Este un podet peste apa, nu pe apa...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

al_eugen

QuoteSi, atentie, filmarea nu este facuta in "rush hour", ci undeva pe la ora 19 sau mai tarziu -

Sunt sigur ca parerile difera, dar din punctul meu de vedere rush hour e de la 16:30-17:00 la 20:00 prin locurile unde conduc eu (sector 1/2/3). Personal evit sa ies cu masina intre orele astea.

Pe Petricani sunt ore cand pur si simplu nu are sens sa fii (daca ai de ales).


dr4qul4

@TibiV, Azi la 19:10 era coada de la Parcul Kiseleff pana la Budapesta (intersectia cu Bd Marasesti). Am facut 30 min doar pentru ca am avut 3-4 benzi pe sens peste tot (doar 2 in pasaj, dar nu se pune).
Asa ca filmarea ta e relativa.
Eu voi prefera A3 in weekend macar pana la Gherghitei, decat sa mai intru prin Stefanesti. Si nu voi aglomera nimic in plus. Tot acolo ma opresc.

Fara continuare spre DN1B sau Brasov, A3 nu are de unde sa aduca trafic suplimentar. Cei care merg spre vestul si sudul Bucurestiului, tot pe DN1 vor veni.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

voicul

Orice drum asfaltat doar va duce la eliberarea si descongestionare.

Spre exemplu A3: unii din cei care stau pe Petricani o vor lua pe A3 pana in Gherghitei.

La fel de bine: cum numerele rosii de D sunt prezenta notabila in trafic, orice ... chiar orice inaugurare, nu va duce la eliberare si descongestionare.
Dar nu pentru ca se face A3 traficul va fi mai greu in B, ci pentru ca se imatriculeaza masini la greu!

Altfel: cati din tara veti veni special pe A3, doar la ore de varf, in fiecare zi, doar asa ca sa apara masini si trafic ingreunat datoria A3?

AdrianB1

Quote from: TibiV on September 05, 2017, 01:21:25 PM
Si, atentie, filmarea nu este facuta in "rush hour", ci undeva pe la ora 19 sau mai tarziu - soarele se vede printre copacii de pe malul lacului,  un pic deasupra orizontului.
Filmarea e facuta la ora de varf; aia incepe la 17:00-17:15 si se termina dupa 19:30. ora filmarii e aproximativ 18:45-19:00.

TibiV

Quote from: AdrianB1 on September 05, 2017, 11:51:17 PM
Filmarea e facuta la ora de varf; aia incepe la 17:00-17:15 si se termina dupa 19:30. ora filmarii e aproximativ 18:45-19:00.
Gresit...
Ora de varf incepe undeva inainte de 16 si se termina pe la 18.00-18.30... Inainte de 18 coada pe Petricani incepe inainte de FdG (06.30 pe filmare). Se intra de pe FdG pe Petricani "la miloaga"...
Crede-ma...
Nu este o "parere". Sunt "professional" in domeniu, sunt multe cazuri in care "indeplinirea sarcinilor mele de serviciu" depinde de traficul din oras si gasirea celor mai rapide variante exact in intervalul 16-19...

Quote from: dr4qul4 on September 05, 2017, 10:42:33 PM
Eu voi prefera A3 in weekend macar pana la Gherghitei, decat sa mai intru prin Stefanesti. Si nu voi aglomera nimic in plus. Tot acolo ma opresc.

Tu vorbesti despre iesirea din Bucuresti...
Care pe filmarea pusa de mine se vede ca este libera !
(Dar acolo blocajul NU se vede, caci la iesire blocajul este intre Doamna Ghica si Lacul Tei (benzinaria Lukoil). PANA in benzinarie. Dupa benzinarie esti "liber ca pasarea cerului" sa iesi din oras. Dar pana ajungi acolo... :( )
(Pe Gherghitei nu exista blocaj - deocamdata, caci nu are ce sa il genereze... Cateva sute de case nu pot genera trafic...)

Eu vorbesc despre intrarea in Bucuresti.

Ceea ce spuneti voi, cu iesirea din oras pe A3, este valabil fix dupa Doamna Ghica.
In mai multe ocazii am facut ~20 de minute pe Colentina de la Obor pana la Doamna Ghica (intre orele 16-18). Vreo 2 km..
(Am incercat de vreo doua ori sa "fentez" pe Masina de Paine...
Useless... Stai sa treci de Teiul Doamnei la fel de mult cat ai sta pe Colentina... )

Dinspre Pantelimon/Delfinului, recunosc ca nu a durat niciodata mai mult de 15 minute de la strada Sinaia la benzinaria Lukoil de la la Doamna Ghica/Petricani. Dar asta acum, cand nu se buluceste nimeni pe ruta asta spre A3...

Bine, s-ar putea sa fiu eu prea pesimist si prea anti-primar general care plimba autobuze dar nu incepe nici un proiect nou, doar le ingroapa pe cele existente...
Dar daca se va dovedi ca am dreptate, te bagi dr4qul4 sa platesti o lada de bere ?...
Si sa ma duci si acasa, ca eu nu ma urc la volan sub influenta alcoolului ?...
;)

Quote from: voicul on September 05, 2017, 11:26:54 PM
Orice drum asfaltat doar va duce la eliberarea si descongestionare.
(...)
cati din tara veti veni special pe A3, doar la ore de varf, in fiecare zi, doar asa ca sa apara masini si trafic ingreunat datoria A3?
Ai sa fii surprins...Mai discutam dupa inaugurare...
Nu vor veni "special doar la ore de varf". Autostrazile au trafic mult mai constant decat un DJ, caci au trafic de foarte lung parcurs. Turistul olandez/spaniol/danez stie cand pleaca de acasa, nu si cand ajunge "somewhere in Eastern Euope"... Nici ala de la Cluj nu poate estima foarte corect ora de sosire daca vine pe soselele din Romania.

Asa ca te rog sa fii pregatit si tu, la fel ca dr4qul4, cu banii pentru o lada de bere. Rece, daca se poate.... ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

TibiV, eu si de intrat tot prin Stefanesti intru. Si tot la Gherghitei voi iesi (fabrica de Ghiata- Dn Ghica).

PS. vin cu lada la deschidere. te si aduc te si duc acasa. doar sa fie in weekend.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

BIGRED1984

Eu stau in sud si numai pe A3 plec sau vin dinspre Ploiesti.
E mai putin stresant decat DN1. Nu cred ca sunt singurul.

AdrianB1

Daca stai in sud atunci A3 e oricum mai aproape decat DN1. In schimb daca stai in vest nu ai ce sa cauti pe A3 daca mergi spre Ploiesti.

BIGRED1984

Eu ma referisem la postarea asta
Quote from: dr4qul4 on September 05, 2017, 10:42:33 PM
Fara continuare spre DN1B sau Brasov, A3 nu are de unde sa aduca trafic suplimentar. Cei care merg spre vestul si sudul Bucurestiului, tot pe DN1 vor veni.
Folosesc A3 si continuarea prin oras, DNCB este o loterie pe partea de est (A3-A2-A1), poti sa mergi bine pana la Giurgiului sau poti sa stai cu orele.

Sorinus

Continuarea A3 pana la Focsani, cu tot cu ocolirea orasului, ar aduce jumatate din traficul DN2 de pe aceasta ruta. Toti vor sa scape de Voluntari, Afumati si toate satele pana la Urziceni.