[B] Discuții, lucrări şi proiecte diverse în Bucureṣti

Started by Ionut, September 20, 2011, 07:56:58 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

GDPR

^Cei de la Romania Fara Gropi au primit un raspuns ceva mai bun din partea Politiei Rutiere referitor la lipsa trotuarului din fata DRPCIV, fata de ce mi-a raspuns mie MAI-ul: http://romaniafaragropi.ro/wp-content/uploads/2016/04/alexandru_valvoi.pdf (btw, adresa corecta e Pipera 49 si nu Pipera 42 cum gresit am trecut in solicitare, poate din cauza asta n-au stiut ce sa-mi raspunda  :p)

133 313


In caz ca v-a scapat... de doua luni incoace...




Se modifica trama stradala pe Ziduri Mosi.

dr4qul4

Bine ai venit aici. Poti te rog sa pui si un link in google maps cu localizarea exacta a park&ride-ului?
Banuiesc ca e langa metrou.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

cezar-mario2012

 Păi nu se vede in desen, pe locul din zona interioara a giratoriului. Din punctul meu de vedere este cel mai prost design, trebuia să fie în subteran.

133 313

Bine v-am gasit. Iar pe unii dintre voi... bine v-am regasit!  :D
Exte vorba de park&ride Granitul, de la intersectia Pantelimon cu Vergului, fosta bucla a tramvaielor. Unde (pentru cine nu stie) A FOST INCEPUTA o parcare subterana, ulterior abandonata, in sensul ca se trasasera grinzile de ghidaj pentru peretii mulati si sosisera si o parte din carcasele de armatura pentru acestii. Materiale de a caror existenta nu stiu nimic in prezent, dar cu siguranta paguba la buget. 

Ionut

Pentru parcarile din oras avem thread dedicat aici:
http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=51.0

Haideti sa discutam acolo, si-asa e prea liniste. :)

133 313

Un album cu Pipera-Tunari...
https://flic.kr/s/aHskKQKmvk

Si sa vedem ce mai este pe Ziduri Mosi.

Stalpi noi!

Si putin asfalt.






Bonus: Veranda.









BOOM! Mindblown!, Asta-i noua trama stradala in fata la Veranda, se vede dupa stalpi!






TibiV

Se misca bine la Veranda pe Ziduri Mosi...
Deh, privatul are pretentii pe banii lui.

Si felicitari pentru https://flic.kr/s/aHskKQKmvk
Nu mai comentez, stii tu foarte bine de ce ai pozat toate detaliile alea....

Da' mare mirare sa nu vina jos vreo pasarela pietonala la prima vijelie... O:-)
(De acolo sunt suruburile sudate si taiate, nu ?...)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

133 313

Din toate retelele edilitare singura care arata decent este iluminatul.
Gazele... cutiile cu regulatoare si/sau contoare care pe unde apuca, pe gard la strada, pe aleile, laterale, inauntrul proprietatii, afara..
Cutiile Enel la fel, una cu picior, alta pe gard, una de un fel, alta altfel.
Capacele de canal de 4-5 feluri si alea Benito clampan la fel cum faceau pe Pantelimon.
Canalizare cu surpaturi, guri de scurgere aiurea. Caminele de racord, vizitare care cum s-a nimerit, sub trotuar, sub carosabil...
Foste LEA dezfectate, stalpi ramasi.
Netcity care iese pe garduri, la diverse inaltimi, tuburi de culoare diferita, tot ba la strada, ba pe aleile laterale, liane curse pe jos. pe unele portiuni este, pe altele nu am reusit sa-l zaresc...
Hidranti, care cum s-a nimerit, sub spatiul verde, sub asfalt, intre borduri, cu capac, fara capac, cu vana de concesie, fara vana de concesie...
Trotuare care cum se nimereste, ba mai lat, ba mai ingust, ba lipsa, ba cu zona de pietris, ba taiat din mal de pamant, care acum vine la vale peste trotuar din ce a ramas.
Pasarele alternate cu treceri de pietoni, pasarela cu o talpa de la baza scarii care nu sta pe suport, sta in aer, suruburile de prindere de la fundatii retezate si talpa piciorului sudata pur si simplu de ce a ramas din suruburi... 
Stalpi de beton vechi taiarti (sparti) si ramasa baza asa, fara asfalt pe langa.

Da' faza cea mai tare este ca pasarelele sunt ca noi, nefolosite, pline de legeni de paianjen, Le-am inaugurat eu.  :lol: Zone de trotuar idem, "virgine".
Cuvantul de ordine este haos. Ce am pozat eu este minimal. Nu poti surprinde in poze tot nici daca stai doua zile. Un contrast morbid al lucrarilor publice cu fondul locativ riveran.

dr4qul4

Veranda Obor se va deschide pe 1 noiembrie!

De asta trag tare.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Quote from: 133 313 on October 02, 2016, 10:56:28 PM
pasarela cu o talpa de la baza scarii care nu sta pe suport, sta in aer, suruburile de prindere de la fundatii retezate si talpa piciorului sudata pur si simplu de ce a ramas din suruburi... 

Deci mi-am dat seama...

Asteptam vijelia...
Daca mor si niste oameni, abia atunci suntem siguri ca cineva va lua in colimator bataia asta de joc...  >:(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

nirolf


paulmare

inconstienti, ce au facut cu pasajele acelea :( a fost in otopeni acum ceva vreme un accident cu o pasarela, dar acolo de vina a fost on sofer cretin care a condus o basculanta cu 4 axe cu bena ridicata - asta in schimb poate sa pice de la un vant mai zdravan   
"managera" de la primaria Voluntari (care a fost si in perioada cand au construit pasajul CF pipera) e la bucuresti acuma
Pregatiti-va de asemenea dezastre si aici :)

panzer

Nu cred ca aveau loc sa le faca subterane. Oricum le-au facut degeaba. Sunt 3 pasarele si 4-5 treceri de pietoni. In plus stim deja ca pasarelele nu ajuta mamele cu carucioare de copii si nici persoanele cu dizabilitati. O trecere de pietoni cinstita era de preferat. Cu limitatoare de viteza neaparat. Acum se circula haotic in zona. Bizonii au un nou loc de distractie.

133 313

Vei fi surprins dar nu mi s-a parut ca se circula bizoneste chiar deloc. Ba mai mult! Au trecut nenumarati motociclisti baraitori care in apropierea mea au incetinit si au redus baraiala. Am impresia ca au fost destui luati pe capota de riverani si au inceput sa respecte riveranii.  O:-) Sau poate era faptul ca eram imbracat complet in albastru si faceam poze...  :)