[BV] Centura Brasov

Started by coco.serban, May 05, 2012, 07:31:32 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pentium10

DRDP BV:

Azi au fost deschise parcările de pe Varianta de Ocolire a Municipiului Brașov. Cele două spații de servicii permit parcarea a aproximativ 50 de autoturisme și 15 vehicule de mare tonaj fiecare. De asemenea, există grupuri sanitare inclusiv pentru personele cu handicap și zone pentru servirea mesei. Parcările beneficiază de pază și personal de curățenie 24 de ore din 24.

Facebook Video
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Sorinus

Ala e asfalt pe jos? Arata f subtire, chiar si pietonal.

pasadia

Din cate imi amintesc sunt placi de beton in parcari, nu asfalt. Dar poate ma insel...

voicul

Se vede in video ca sunt dale de beton pentru masini. Pietonii merg pe bucati de asfalt.

JohannDB

De câteva zile.... toată "tevatura" a devenit istorie...... "Am deschis" !!! În sfârșit s-a intrat într-o normalitate întârziată; imaginile din ziua respectivă sunt "caduce"............. :)
     ......Lumini aprinse; beton în parcare, curat..... Deocamdată totul ok; să vedem "civilizația"  celor ce vor utiliza parcările !!


















Powered by API/PUM imgur uploader

NGC

Quote from: pasadia on March 20, 2019, 04:48:12 PM
Mda, primaria Brasov tocmai anunta ca va mai construi un giratoriu pe centura sub pasajul strazii Institutului. Vezi Doamne vor sa creez accesele pentru spitalul cel nou:

Acum se evalueaza ofertele financiare pentru studiul de fezabilitate.

4est

Bine ca fac al 5-lea acces spre Stupini, dar catre alte localitati cum ar fi Sanpetru sau Tarlungeni ramane o singura cale, si aia super aglomerata in fiecare zi

Deja tot mai des la podul Sanpetru cozile ajung pana pe centura pe B1. In curand va fi un accident urat de tot acolo

Am trimis reclamatii la CNAIR, mi-a raspuns DRDP Brasov cum ca noaptea este gol podul. Asa ca media iese ~ok

JohannDB

.... mi-a raspuns DRDP Brasov cum ca noaptea este gol podul.   :baby: :baby: :bash: :bash:
      "Superbă" constatarea    :whistling: :whistling: :whistling:................. Oare răspunsul l-o fi dat cel ce răspunde și de "New-Jersy"-urile plantate pe DN1, la  Dealul Perșani și unde așa de bine sunt gândite lucrurile că (acum nu discutăm amănuntele) a ajuns un "biet agricultor" cu o combină să se înțepenească între parapeți, acum o săptămână (mnoh.....combina avea 3,80m lățime la roțile din față, motiv pentru care omul a fost în culpă neavând o "autorizație" care pentru lățimea lui, pentru deplasarea de pe o holdă pe alta, ar fi fost trimis (în baza autorizației) să ocolească pe la ......Vatra Dornei, ca să ajungă tot la Perșani; și de ar fi pus combina pe trailer, pe aici tot n-ar fi putut trece, nici măcar până în locul în care s-a înțepenit, pe roți fiind...........
    Asta așa "de amorul artei"...... Dar "protejăm vieți" cu sloganul "mărășeștian" din 1917, ............"pe aici nu se (mai) trece" !!
    Ca să nu mai vorbim de meschinele giratorii...........................

vladioan_bv

salutare,
nu cunosc istoricul constructiei centurii brasovului, dar pare a fi construita destul de recent. nu cunosc calitatea terenului de baza dar ceea ce mi se pare incredibil este numarul imens de lucrari cu mastic bituminos pe distante destul de importante (sper ca asa se spune corect). Care ar fi explicatia pentru acest fapt?

pasadia

Sunt 4 tronsoane diferite, construite fiecare în perioade oarecum diferite. Unul dintre ele a avut parte de 2 constructori (început de Alpine care a falimentat, terminat apoi de alții). Alt tronson a fost construit in 2 faze - mai întâi un fir de Concefa, prin 2009-2010, apoi Viarom a construit celălalt fir in 2015-2016. In total 6 constructori diferiți.

Așa că situația e firesc să fie complexă și complicata. DRDP tot anunță că face asfaltări /peticiri...

MihaiS75

Nu este o calitatea prea buna, dar informativ este ok.


mirceaeliade

tocmai am dat o tura pe centura si stiu ca erau dezbateri pe undeva pe forum ca daca e sau nu drum european sau nu.  din pacate nu am zarit decat semn de drum european la iesiri de pe centura, si confirmarea mea a fost cand am vazut cateva semne explicite cu 90 pe ora si nu cu 100 cum ar fi normal pe un drum modernizat ca centura asta

KronDrive

Tot astazi am dat si eu o tura! Ce nu inteleg: Covorul asfaltic pe sensul Triaj - Uzina 2, pe cele doua pasaje, este in degradare si in max 2-3 saptamani vor aparea craterele. Dar in acesta vara mai multe sectoare au avut reparatii capitate. imi poate explica cineva de ce acel sector se distruge la fiecare 2-3 luni?

Mersi mult

dumbravaandrei

Din cauza unor poduri prost proiectate, o sa tot sara asfaltul acolo

pasadia

Crezi că proiectarea e de vina? As tinde să zic, deși nu sunt de specialitate, că e o problema de construcție. Podul ăla fusese început de Alpine, a stat vreo 3 ani neterminat (erau o parte din piele ridicate, majoritatea grinzile erau pe câmp și nici nu au mai fost folosite apoi), iar la final Chirulli l-a terminat și e posibil sa fi sărit câțiva pași sau sa îi fi făcut greșit (hidroizolarea de exemplu).