Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 16 Guests are viewing this topic.

TibiV

Declaratiile de ieri ale ministrului Transporturilor. Just for the record...

Quote
Cătălin Drulă spune că până în anul 2024 ar putea fi gata lucrările la autostrada A7 care ar urma să lege Ploieștiul de Pașcani.

,,Pentru autostrada A7 avem totul făcut, inculsiv proiectul tehnic. Îi dăm constructorului doar schițele. Nu mai pasezi acea responsabilitate. În mai se lansează la licitație de execuție până la Buzău, Ploiești-Buzău. După 2-3 luni urmează Buzău-Focșani, după încă 2-3 luni urmează Focșani-Bacău și sper să intre tot anul asta Bacău-Pașcani. Acum vom vedea cât durează o licitație în România. În ultimii ani s-au mișcat mai repede. Există eforturi să mai eficientizăm partea de achiziții. Aș vrea anul acesta să încheiem contractele efectiv. Lucrările ar trebui să dureze în zona mai ușoară doi ani, în unele se duc spre doi ani și jumătate."

https://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/ce-autostrazi-si-drumuri-expres-vom-avea-anul-acesta-ce-se-intampla-cu-sibiu-pitesti-autostrada-moldovei-si-cea-de-pe-valea-prahovei-1457033

(Transcrierea celor de la Digi este o "sinteza". In link gasiti si inregistrarea video. Despre A7 de la minutul 20)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

road_runner

Salutare tuturor, urmaresc topicul de multa vreme si am observat ca nu prea se mai vorbeste despre cocoasa de la Focsani decat in treacat.

Scurt si la obiect: avand in vedere ca proiectarea a fost facuta pe vremea unui alt guvern, iar acum liderii locali (Vrancea), dar si cei de la nivel central s-au schimbat, se mai poate face ceva sa atragem atentia autoritatilor?
Daca da, putem face o petitie, sa discutam cu cineva in masura?

Sau poate nu mai e atat de mare problema aceasta si oamenii s-au linistit?

hefaistos

Ești nou pe aicea...
Ba s-a vorbit de cocoasa. Doar ca la acest moment e prea târziu, ar putea însemna întârzierea proiectului cu mai bine de un an. Așa-i în construcții.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

RaduG

Chiar a dat ministrul Drulă aseară la B1 cocoașa Focșani ca exemplu de ,,colaborare" cu UAT-urile locale. Se pare că rămâne așa, Focșaniul își dorește o zonă de extindere urbană acolo, și probabil ar fi fost greu de realizat cu o autostradă care taie zona în două.
Eu personal cred că s-a mai întâmplat un fenomen, s-au speculat masiv terenurile de pe traseul inițial al autostrăzii (ca peste tot în țară) și prețul lor a crescut în timp, în așteptarea despăgubirilor pentru expropriere. Pe la începutul anilor 2000 se cumpărau terenuri cu zeci sau sute de eur, azi un hectar agricol face mii bune. În schimb, acolo terenurile sunt intravilan, se vinde la m2. Probabil exista o masă critică de proprietari care nu erau dispuși ușor să renunțe la terenuri, care ar fi întârziat ani de zile exproprierile cu procese în instanță, știu că dna Ioniță de la CNAIR chiar a spus că este în negocieri cu primarul Focșaniului, se pare că în urma acestor negocieri cocoașa rămâne.

alin2pas

Focșaniul se pare că și-a dorit o semi-centură cu profil de autostradă. Cocoașa va rămâne ca învățătură de minte, iar pe viitor, unde nu vor dori să lase autostrada până în apropierea localității, să fie eventual translatată cu totul mai departe, eventual și nodurile de legătură să ocolească acele zone dacă e posibil. Știu, sunt răutăcios, dar...

Lyvyoo

Quote from: road_runner on February 24, 2021, 11:13:41 AM
Scurt si la obiect: avand in vedere ca proiectarea a fost facuta pe vremea unui alt guvern, iar acum liderii locali (Vrancea), dar si cei de la nivel central s-au schimbat, se mai poate face ceva sa atragem atentia autoritatilor?
Cel care s-a opus vehement CNAIR si a sustinut cocoasa a fost primarul Focsaniului, Misaila il cheama, a ramas in functie dupa alegeri, cu un consiliu favorabil. La CJ s-a schimbat culoarea politica, dar si acolo e la limita. Plus ca oamenii din Focsani, din ce am vazut in comentarii, isi doresc acea cocoasa. Asa ca nu avea cine sa sustina pe plan local eliminarea ei, nici inainte, nici dupa.

paullie

#5811
Eu imi doresc ca domnul Secretar de Stat Covăsnianu sa aiba o functie cât mai lunga si sa faca cât mai multe drumuri Iasi - Buc pe "cocoasa" No offence atitudinea " Nu ne mai pronuntam si noi (MVA), a vorbit destul API despre cocoasa" m-a dezamagit.

mircea

S-a discutat la momentul respectiv despre cocoașă, s-a decis ( la nivel local) că așa rămâne, acum ce ai vrea să mai facă și @cove_adrian? Să mai schiaune și el juma' de an ca o bocitoare că "vai, dar nu se poate așa ceva..."? Ca să ce? Se îndreaptă cocoașa de la lacrimile sale și nu știam noi?

paullie

Am zis eu sa schiaune acum? Trebuia sa schiaune atunci când a tipat API.

Fred

Quote from: hefaistos on February 26, 2021, 07:41:35 AM
Doar ca la acest moment e prea târziu, ar putea însemna întârzierea proiectului cu mai bine de un an. Așa-i în construcții.
Niciodată nu e prea târziu să corectezi o alegere greșită cu care vom trăi 100 de ani. Îi lansez o provocare și ministrului Transporturilor. Domnule Bode, haideți să scăpăm și de cocoașa de la Focșani (A7) și de cea de la Boița (A13)!
Acum provocarea e ca ministrul Drula sa faca ceea ce a cerut acum cateva luni ministrului Bode. Cu accent pe primele 5 cuvinte.

Sursa: https://www.contributors.ro/cum-se-manipuleaza-traseul-unei-autostrazi-cazul-cocoa%c8%99ei-de-la-boi%c8%9ba-de-pe-a13-sibiu-fagara%c8%99/

dr4qul4

Eu nu inteleg cum primeaza interesul local in fata celui national.
Chiar daca inseamna sa intarziem cu 1 an, cocoasa ar trebui indreptata. Vom ramane zeci de ani cu resurse risipite. Si de timp si de combustibil.
Si la Boita trebuie facut la fel. Stiu ca e greu, dar asta trebuie facut.

Bineinteles, intarzierea sa se faca doar pentru acel segment.  Asta e. Ne vom da jos de pe A7 la Slobozia Ciorasi (Golesti), mergem pe centura Focsani si ne urcam inapoi la nord de Focsani..

Cereti schimbarea SF-ului. Nu construiti idioteniile astea.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

mirceaeliade

care e problema cu "cocoasa" la Focsani?  e prea mare ocolul sau o ia prin partea gresita?  oricum nimic nu e perfect, si daca ne tot blocam in X km in plus ca sa redesenam planse e de rau

Fred


Drive_140

Chiar și o întârziere de 5 ani a unui segment mic nu este o problemă. Există mai mult de 400 km de lucru acolo și fără Focsani.

paullie

Pai da @mirceaeliade, hai sa nu blocam la Focsani, hai sa nu ne blocam la Boita, parca si la Mercurea Nirajului voiau A8 coctata pe dealuri. Si uite asa o sa ne numim "tara cocosoata care pâna si autostrazile le are cocosate"