[B] Pasajul Piata Presei Libere

Started by Ionut, September 26, 2011, 07:55:55 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TibiV

Nu au mutat nici un indicator.
Te "fură" unghiul si perspectiva...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Telvanni

Foarte bine rezolvat "coltul" acela, hai ca am inceput si noi sa facem lucrurile ca la carte.
Singura mare problema este ca noul pasaj pietonal este interzis catorva categorii sociale (handicapati locomotor, mame cu carucior, batrani bolnavi).

stangabriel

#197
Se zvoneste ca pe 15 iulie se deschide. Mai este mult de lucrula finisaje. Calea de rulare e terminata, dar nimic la devieri . Lucrau ceva pe Kiseleff, dar nu imi dadeam seama inca ce, poate statia de autobuz.

In giratoriu lucreaza la un camin,  e vorba de gura de vizitare de deasupra pasajului?































TibiV

Faine poze....
Mulţumim stangabriel !
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

iuli

Frumoase poze!  :cheers:
Arata destul de bine din poze. Nu e o opera de arta dar e ok. M-a uimit totusi cat de repede si fluent au lucrat. Sau e doar o impresie?

PS. Inca sunt socat de ce nebunie e cu traficul in Bucuresti si incerc sa inteleg cauza. Si incep sa cred tot mai mult ca nu neaparat infrastructura e problema.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

stangabriel

Da, au lucrat foarte repede, mai ales fara intrerupere de trafic. De la pasajul pietonal prefabricat pana la mutarea turnarii peretilor si planseului tunelului pe segmente mici.

Traficul din Bucuresti e mai ok acum fata de acum 10,15 ani, unii colegi de pe forum nu sunt de acord, dar consider ca s-au mai civilizat oamenii. Sunt pur si simplu prea multe masini. Ce vedem in rusia acum, masini pe contrasens ce depasesc coloana, a fost acum multi ani.

Sper ca indicatorul de dinaintea preselectarii benzilor de la suprafata sa aibe o imagine "3D" a intersectiei, adica: daca nu sti denumirea strazilor, dar ai idee in ce directie mergi, sti exact stanga sau dreapta.  Apoi, pentru a tempera nevoia de viteza, propun 2 seturi de 5 calmatoare albe de viteza, din acelea putin inalte, sa atentioneze  inainte de intersectia subterana, cat inca mai  avem linie intrerupta. Si cu asta putem spune ca am facut destul, cine intra cu viteza, treaba lui...

dr4qul4

@iuli, avem 1.000.000 de masini.
Asta spune tot....
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Si asta explică de ce suntem atât de mulţi interesaţi de infrastructură... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

raresc

Eu cred ca inainte petreceam mult mai mult timp in trafic. Si imi vin in minte 3 exemple:
1. traficul din zona Baneasa inainte de a fi pasajul
2. zona Basarab si podul Grant inainte de Pasajul Basarab
3. Berzei

Pasajul asta va ajuta foarte mult, dar mi-e teama sa nu apara accidente la intrarea/iesirea din pasaj.

elcraft

Quote from: dr4qul4 on June 19, 2015, 09:50:38 AM
@iuli, avem 1.000.000 de masini.
Asta spune tot....
50% e un raport normal sau chiar sub nivelul tarilor cu apa calda, la nivel national suntem aproape bananieri. Nu asta e problema, ca nici transportul in comun nu merge gol.
Problema e tot infrastructura care nu face fata densitatii de locuitori. Sa nu ai un A0 intr-o capitala UE in 2015 de exemplu, sau sa autorizezi tot felul de cladiri inalte aproape de centru... No comment.

Ionut

Va rog nu deviati de la topic. Aveti topicul de proiecte unde puteti discuta.

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

alecu26

Eu nu înțeleg de ce nu se lucrează la mult mai multe pasaje penetrării. ....etcetera. ..nu numai în buc ci și în cel puțin încă 10-20 de orașe ale tarii.
La fel...în bucurești trebuia demult începută deja licitația pt următorul tronson de metrou.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Telvanni


rocklee

revoltator ...si acele scanduri sunt puse in bataie de joc .... >:(