News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.


sebba

Quote from: TibiV on June 29, 2015, 12:08:17 AM
Sau mai bine nu plecaţi...
Grecii sunt cam nervoşi, si nimeni nu îşi doreşte caroseria " tunată " cu cărămizi sau cocktailuri Molotov...

sunt deja in Grecia, pe coasta estica, ceva mai la nord de Sporade si nu vad nici un grec nervos, cel putin nu pe turisti si nici sanse de violenta stradala nu se prevad. pote in Atena e (sau va fi) altceva dar pe aici e liniste si pace
inca nu am ajuns la un bancomat si nici la vreo plata cu cardul dar daca ajung va dau de stire ce iese....
Sailing away! S/Y Haimana

Kidu

Vezi poate-ti scuipa-n Gyros.  :lol:
Concediu placut! :)

Ionut

Sunt turisti? Adica daca e aglomerat. Sau se simte ca sunt probleme?

adiarc

Sper totusi ca măcar greci de rând sa aibă mai multă minte...momentan , doar turismul le mai aduce ceva venituri consistente....fara turiști.....asta e adevăratul faliment pt Grecia.....
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

savagedanyro

Si cand ma gandesc ca am rezervare in Hanioti pe bratul Kassandra intre 20-26.07 !!   pFFFFF!!!

Sper sa rezolve pana atunci..."criza"
TIMISOARA 2021 !

igorashu

Stați liniștiți, probleme sunt doar în Atena, în rest nu se agită.
Majoritatea grecilor sunt conștienți că au probleme din cauza unei clase politice de mai proastă calitate ca a noastră (da, se poate așa ceva!) și nu au nicio treabă cu turiștii.
Cel mai bine e să aveți cash la voi, nu vă bazați pe carduri - oricum și când o duceau bine cardurile erau un instrument al diavolului :lol:

Kidu

Ma indoiesc ca majoritatea constientizeaza situatia in care se afla altfel clovnii astia nu ar fi castigat alegerile.

igorashu

Ba o conștientizează - de prin 2010 de când a început buba am tot stat de vorbă cu diverși și toți ziceau că ai lor fură cât pot și i-au băgat datori.
În 2012 când le ziceam de unde suntem, exclamau "ah, Romania, la voi e bine cu economia..."

Acum au votat Syriza din același motiv pentru care la noi s-a votat PSD (sper să nu ne ia Ionuț la șuturi că am dat-o în politică). Oarecum din disperare.

Dar ca să revenim la subiectul inițial, nu m-aș gândi de două ori să plec în vacanță în Grecia acum. Doar că mi-aș lua toți banii cash :)

dr4qul4

mai degraba Syriza = PRM

Tzipras = "medicamente" sau DD

Asteptati-va la problema mari in Salonic. Pe 1 iulie, sau poate pe 8, DACA ii da afara din EURO va incepe adevaratul dezastru.
Nu vor avea bani sa plateasca pensiile si salariile bugetarilor iar bancile se vor inchide.
In privinta investiilor in infrastructura....cred ca isi pot lua adio pentru minim 5 ani de acum inainte. Nici pentru intretinere nu vor avea bani.

Practic Grecia de azi e in situatia Romaniei de acum 20 de ani. Doar ca noi veneam dupa o perioada mai grea, iar ei vor cadea la la 1500 euro salariu la maxim 800.
Si e foarte greu sa supravietuiesti cu bani putini, sa accepti compromisuri, dupa ce te-ai invatat sa cheltui.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

anacronox

o sa fie distractie. pe 5 (de referendum) plec in apropierea Salonicului (Porto Koufo). sper sa nu fie greva a vamesilor sau chestii de genu asta

Ionut

Va rog sa n-o dati in politica. Nu comentam politica Romaniei, nu vad de ce am face-o in cazul Greciei. In schimb, chiar va rog (cei care stiti) sa comentati lucrurile care ar influenta turismul. Foarte multi romani merg anual in Grecia, deci experienta voastra ar fi super utila!

igorashu

#4137
Și în 2010 când a fost greva transportatorilor și era o problemă cu benzina, guvernul a transportat combustibili cu vase militare. Chiar dacă ar fi greve, soluții de avarie tot vor fi.
Repet, probleme vor fi doar în orașele mari (Atena și posibil Salonic).
În rest, nu vă închipuiți că tavernele, hotelurile, pensiunile, dive center-urile și micile magazine vor fi închise ca să se ducă să protesteze în piața centrală.
Da, vor avea de suferit economic, dar n-o să-și dea singuri foc la casă - turismul e undeva la 20% din PIB-ul Greciei.

Edit: un articol Hotnews cu sfaturi pentru cei care călătoresc în Grecia în perioada următoare: http://www.hotnews.ro/stiri-international-20264583-cateva-sfaturi-pentru-turistii-care-merg-grecia-pot-astepta-cei-care-viziteaza-tara-pana-referendum.htm

dr4qul4

Cand am fost in Creta acum 3 ani, cei de acolo erau total neinteresati de politica.
De fapt singurul lucru pe care l-am auzit discutandu-se era legat de "independenta Cretei"! In rest, desi incepuse criza la ei, primordiala ramanea "siesta".

Probabil cam asa stau lucrurile in toate insulele. Daca mergeti cu avionul direct pe insule, sigur nu vor fi nici un fel de probleme.
In schimb, tb avut grija in preajma marilor orase, si mai ales, sa aveti euro la voi, inclusiv pt hotel.

Cu cash-ul in buzunar, le veti fi cei mai buni prieteni  :lol:

PS. cardul era "unealta diavolului" deoarece incasarile pe card sunt taxate. Pt plati cash nu cred ca au emis vreodata bon fiscal.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Dan74

#4139
Motive serioase de ingrijorare pot aparea doar daca guvernul grec va decide in disperare de cauza sa se "imprumute" de la greci, adica pe romaneste sa ia bani din conturile oamenilor. Probabil grecii nu cred intr-un asemenea scenariu, dar actuala conducere o vad in stare sa faca asa ceva. Exista un precedent cand a luat bani din conturile autoritatilor locale.