News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

In ultima perioada, mi se pare ca sunt tot mai multe cazuri in care nu vad/vedem pozele puse de colegi. Plus ca daca ma loveste nostalgia si vreau sa ma uit peste imagini mai vechi, sansele sa nu le vad sunt peste 50%. Eu folosesc imgur si pot sa vizualizez toate pozele ce le-am postat pe forum. Nu ar fi o idee buna sa facem o lista de provideri de online image sharing si sa mergem toti pe mana lor? Ca altfel ajungem sa construim reguli de genul: pozele lui x nu se vad pe firefox, ale lui y nu merg pe mobile, ale lui z merg doar cu quote si copy image location intr-un nou tab etc.

cristi5

^^ daca ramai 5 min in masina, risti 5 min. Daca iesi din masina risti cateva secunde pana ajungi pe margine sau pe mijloc. In plus, masina te protejeaza oarecum, dar poate sa ia foc, etc. Deci eu nu cred ca e deloc 50-50. Motiv pentru care se si recomanda sa iesi.

adiarc

Probabil o sa ma întorc si eu pe imgur,pana se poate

Într-adevăr ,in ultimele zile,mai multi colegi nu au văzut pozele mele puse de pe Google plus,pt ca nu se vad decat de pe Chrome
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

GDPR

Vad ca Flickr chiar n-are probleme, cel putin pana acum.

TibiV

Pana acum imgur s-a dovedit perfect de incredere. Eu intr-un an si jumatate nu am pierdut nici o poza.
Dar daca va duceti pe forum pe diverse topicuri in urma cu un sau mai mult veti gasi o gramada de "gauri" in loc de poze...

In alta ordine de idei...
Quote from: cristi5 on February 02, 2016, 06:01:53 PM
^^ daca ramai 5 min in masina, risti 5 min. Daca iesi din masina risti cateva secunde pana ajungi pe margine sau pe mijloc. In plus, masina te protejeaza oarecum, dar poate sa ia foc, etc. Deci eu nu cred ca e deloc 50-50. Motiv pentru care se si recomanda sa iesi.

Puns aici cateva capturi dintr-un video al unei televiziuni slovene cu "parcul auto" al dezastrului.
Evident ca nu erau toate in halul asta, dar am zis ca e bine sa le vedem intai...
















Nu stiu ce credeti voi, dar pentru mine este clar...
In caz de Doamne fereste... Iesi urgent din masina si fuuuuugi cat te tin picioarele dincolo de parapeti !!!...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dorum

perfect de acord...
+1 (100 daca s-ar putea)
nasol... pacat... dar se intampla si de astea, important e sa reactionam cat mai intelept!
iar intelepciunea e: RUN AS FAST AS YOU CAN!!!!

Dani_el

Ceata + Oboseala = Accident ! Un alt "inconstient" care a vrut sa treaca PTF Nadlac 2 "fortat"  :lol: :|

Pozele sunt de la un prieten:






danutzu_1069

Cred ca ar trebui sa puna cate un NJ paralel cu latura mica a containerului. Parapetii aia curbati sunt o gluma si nu protejeaza cu nimic.

istvan78

#5648
Quote from: TibiV on February 02, 2016, 08:48:40 PM
Nu stiu ce credeti voi, dar pentru mine este clar...
In caz de Doamne fereste... Iesi urgent din masina si fuuuuugi cat te tin picioarele dincolo de parapeti !!!...

Reactionezi la poze tipic emotional.
Probabil ar trebui acum cineva sa posteze si cum arata corpurile unor oameni prinsi in afara masinilor alora intre fiare... aia care au iesit din masina imediat ce au oprit...  :((

Cine a invatat ceva risk management, sa aplice metoda. Atunci cand probabilitatea unui eveniment periculos este foarte mare, nu te concentrezi sa eviti evenimentul ci sa-i supravietuiesti. Daca tornada e in fata casei nu mai incerci sa fugi ci te ascunzi in pivnita. Acelasi principiu si aici.

BTW, Horatiu, ai facut o "statistica" pe un caz? Bravos!  :lol:

Referinta: oamenii astia de la AAA s-ar putea sa stie cate ceva despre accidente: http://www.freep.com/story/news/local/michigan/2015/01/10/aaa-says-stay-car-pileup/21570429/
QuoteStay in your vehicle, and keep your seat belt on

Sau astia (la asiguratori statisticile se fac pe mii de cazuri, nu pe unul): https://www.insurancehotline.com/what-to-do-in-a-multiple-car-accident/
QuoteUnfortunately, many people over the years have exited their cars thinking an accident was over when they are suddenly struck by another vehicle. Do not leave the car and make sure your seatbelt is fastened in case your car is struck again. You should leave your vehicle only when a public official tells you that it is safe to leave.

Astea fiind spuse, odata ce lucrurile se linistesc in jurul tau, pentru ca "frontul" accidentului avanseaza inapoi pe masura ce mai multe vehicule opresc pe drum, poti evalua situatia din mai multe puncte de vedere: daca de exemplu e pericol de incendiu (masini zdrobite rau in jurul tau, miros de benzina, etc...), probabil ca ar fi bine sa te departezi de drum. Daca vremea e foarte rea afara, trebuie sa pui in balanta si cum vei rezista ore in sir afara in viscol.

In final, trebuie sa iei decizia la fata locului si Doame-ajuta in caz de ghinion sa fii prins in asa ceva!

Idee mea e ca reactia "run like hell, no matter what" e fara cap si in foarte multe cazuri iti agraveaza expunerea la pericol, mai ales in primele minute dupa oprire.

yetiman

Din pacate nu exista o solutie universal valabila. Am cautat si eu pareri pe net, si sunt cam impartite. Sunt mai multe variabile de luat in calcul si trebuie decis in consecinta.
Unii sustin sa ramai in masina, alti sa fugi dincolo de parapeti cat mai urgent. Ce e sigur - daca cobori din masina NU STA PE CAROSABIL! (si nici apropae de parapeti, evident).

Singura concluzie certa este ca trebuie sa iei o decizie in cateva secunde (sau fractiuni de secunda). Si sa nu te intereseze ce e in fata ta ci ceea ce vine din spate. In aceste cazuri, de aici vine pericolul urmator.

Recomandarea care pare sa fie preferata ar fi: Daca esti SIGUR ca poti ajunge dupa parapeti, intr-o zona sigura, fara sa fii ranit, FA-O (nu stii ce mai vine din spate). Dar daca nu esti sigur, mai bine STAI in masina, cu centura pusa si ghemuit. Ai ceva mai multe sanse decat pe drum deschis.
Cam asta reiese si din citatul de mai jos.

Quote
Ten Things To Do When You Find Yourself In A Pileup
10.) Stay in the car
If it seems safer than opening the door, just stay where you are. Your car's safety features will be less effective once you're stationery or the airbags have been deployed in a crash, but if you grab the seat belt tight and duck a little, you still have a much better chance than on the open road.
9.) Or get out of the car if it's safer
If you can make it behind the wall or into a safe area without the risk of getting hit, go for it. You never know what could still come from behind.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

mikidutzaa

Eu zic ca daca reusesti sa ajungi pe banda de urgenta cat mai in dreapta te poti da jos cu mare mare atentie in mod organizat prin dreapta.

Eventual soferul sta cu ochii in oglinda si coboara pasagerii si apoi pasagerii se uita in spate de la loc sigur si anunta soferul cand e safe sa coboare.

De pe banda 1 sau 2 nu cred ca e safe sa te dai jos pana nu ai patru-cinci masini oprite in spate. Eventual sa dai usor in marsarier ca sa lasi spatiu fata de masina din fata ca sa nu fii facut armonica.

mhCoder

Chiar daca nu sunt cel mai mare fan al lui Moise Guran, un sambure de adavar cred ca este in filmuletul de mai jos

Pentru cine are rabdare  sa urmareasca de la 02:07 http://www.biziday.ro/2016/02/02/biziday-marti-2-februarie-2016/

adiarc

Felicitări Curții de Conturi pt sesizările penale......dar cele cateva luni posibile de pușcărie sunt parfum pt acestia

Sa-i lase doar cu hainele de pe ei...si atunci se face dreptate.....pana atunci doar se aplica legea,ceea ce la noi nu e totuna cu a se face dreptate,in multe cazuri.

Totusi oricum ai lua-o cifrele sunt năucitoare...2,3 mld de lei....in fondul de urgentă....folosiți pt orice alt ceva ,in afara de urgentă.

Aici sunt îngropate ( si dărâmate ) ,autostrăzile dumneavoastră
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

nicolaem

un mare + pt Curtea de conturi, pacat ca Parchetul General doarme adanc. incredibila diferenta intre DNA si PG, cat de mult face un om

horatiu.cosma