Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 26 Guests are viewing this topic.

paulmare

La pasajul peste Popasului e oprita orice activitate
Am fost si am bagat nasul, erau un excavator si un buldoexcavator care isi facusera de lucru acolo si am sperat ca se reapuca italienii de lucru - face un turc 60 de case foarte aproape de pasaj, unul decolmata valea saulei si celalalt nivela un drum, o sa mai fie o strada care pleaca din spate de la mega image 

pilonii de la pasaj au mustatile de la armaturi acoperite cu mortar, mie mi se pare clar ca se asteapta sa mai taraganeze treaba

Viny


ciprebbe

#4802
Asteptam sa apara si lista cu platile la autostrazi asa cum a aparut recent pentru DN-uri, apoi se va face upgrade-ul in "sinteza".
La ultimul update UMB-ul nu avea incasat nimic pe A3.
Accizele se colecteaza la bugetul consolidat si nu se stie exact cat e valoarea ei doar din combustibil. In total pe contul respectiv sunt incasate accize(toate) de peste 4 miliarde Ron.
Daca se dorea o evidenta clara a banilor de pe acciza pe combustibil se putea face foarte usor si le era mult mai greu sa umble la acei bani. Asa merg in diverse alte activitati. Disperarea e mare mai ales ca barilul a tot scazut, la fel si cursul de referinta pt accize(cel putin asa trebuia) si iasa rau de tot cu minus.
Probabil in 2015 o sa se urle in gura mare ca au mers pe A3 la Gilau, la Suplacu  si pe cofinantari insa nu vor acoperi necesarul.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

MNU

In care tara a scazut cursul de referinta pentru acciza? Iar acciza in sine e suma fixa/tona de combustibil, din cate stiu.

Tavi

Scuze ca intervin cu o precizare dar acciza se calculeaza la cantitate dupa formula x lei pe tona de produs sau pe mia de litri. Fluctuatia pretului barilului nu afecteaza decat marja de profit a companiilor care fac explorare si productie de hidrocarburi. Deasemenea, cursul leu/euro nu va mai avea relevanta in 2015. Urmariti zilele urmatoare Monitorul Oficial care contine aceste schimbari. Sa le vedem publicate si apoi va explic cum au reusit iar sa ne prosteasca. Scuze inca o data de offtopic.

MNU

#4805
Pai e pe tona de motorina sau benzina nu e totuna cu mia de litri.

LE: acum am gasit, sunt prezentate ambele variante cu sumele calculate corespunzator... adica X lei/tona sau Y lei/1000l.

florin74

#4806
Cam 3,1-3,2 lei / litru combustibil. (500 Euro la mia de litri pentru benzina si 470 EURO la mia de litri pentru motorina). Este valoare fixa. In prezent, la preturile actuale, a ajuns la aproape 60% pondere din pret.
Valori exacte :
acciza pentru benzina  557,91 euro/tona, respectiv  429,59 euro/1.000 de litri,
Acciza la motorina 473,85 euro/tona, respectiv 400,395 euro/1.000 de litri,
La acestea, se va adauga o acciza suplimentara de 7 eurocenti pentru fiecare litru de carburant (70 EURO la 1000 litri)

Consum :5,8-6 mil tone pe an - 2013 (inmultiti cu aproximativ 1,25 pentru a afla volumul in litri, difera la motorina si benzina)
Cred ca anul asta consumul o sa fie mai mic, spre 5,5 mil tone.


Tavi

Diferenta intre tona si 1000 l este data de densitate. Daca tot lungim off topic-ul sa mai spunem ca la acciza se mai adauga si TVA 24%. Scuze inca o data Ionut pentru devierea de la A3. Sper sa nu-mi iau ban 3 zile si promit sa dau maine o fuga in Gherghitei sa vad ce se tot aude cu utilaje in miscare pe acolo.

florin74

^ Si eu promit ca o sa aduc info de  pe Turda Sebes, o sa fac zilele astea un drum Cluj Bucuresti.  :lol:

Viny

Deci sa inteleg ca UMB nu a primit nici 1leu pt Gilau-Nadaselu... e clar... inseamna ca acciza aia ii la El in ''jeb''  :drunk:   
in 9 luni ar fi trebuit sa se stranga cativa bani...

Danny550394

Quote from: florin74 on December 12, 2014, 10:15:43 PM

acciza pentru benzina  557,91 euro/tona, respectiv  429,59 euro/1.000 de litri,
Acciza la motorina 473,85 euro/tona, respectiv 400,395 euro/1.000 de litri,
La acestea, se va adauga o acciza suplimentara de 7 eurocenti pentru fiecare litru de carburant (70 EURO la 1000 litri)


Corect. Doar ca in Septembrie se prefigura asta:
Cum cursul din 2013, de 4,4485 lei, a fost mai mic decât cel din 2012. Aşa că s-a păstrat în calcul cursul din 2012, de 4,5223 lei/euro, şi s-a aplicat acea idexare egală cu inflaţia. Media anuală a indicelui preţurilor de consum calculată în luna septembrie a anului 2013 a fost de 4,77%. Astfel, acciza a ajuns să se plătească anul acesta la un curs de 4,7380 lei pentru un euro.
Dacă leul nu reuşeşte să depăşească performanţa din 1 octombrie anul trecut, accizele şi taxa auto (pusă tot în euro, ca şi accizele) vor fi mai mici în 2015. Rata inflaţiei cu care va fi indexat un curs de sub 4,4485 lei va fi în jur de 1% (a fost 0,84% în august). Astfel, în acest caz, acciza pentru 2015 ar urma să fie calculată la 4,4930 lei, un curs cu 5,17% mai mic decât anul acesta
http://www.economica.net/cursul-la-care-se-vor-calcula-accizele-si-taxa-auto-2015-va-fi-mai-mic-decat-anul-acesta_88545.html

In Noiembrie sa ajuns la asta:
Accizele "ingheata" in 2015 la actualul nivel, calculat la un curs inexistent de 4,73 lei/euro, iar din 2016, intentia este ca ele sa fie indexate cu inflatia, au confirmat pentru HotNews ministrul Finantelor, Ioana Petrescu.
http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-18678558-accizele-ingheata-2015-actualul-nivel-din-2016-vor-indexate-inflatia.htm

Ionut

Va rog terminati cu discutia despre acciza aici. Suntem pe topicul A3.

Tavi

Nimic spectaculos in Gherghitei. Organizarea de santier (a lui Pizzarotti?) este acolo. Pazita. Bariera si amenajarea trecerii caii ferate sunt acolo. Cu paznic. In curte sunt stivuite armaturi atat din cele cu profil dreptunghiular (cum sunt cele pentru peretii mulati) cat si circular (cum sunt cele pentru coloanele forate).
Ca utilaje vreo doua automacarale.
Atentie ca Gherghitei latita este plina de gropi (tasare proasta, asfalt dus).
Poze mai tarziu. Nu rupeti F5-ul ca nu e mare lucru de vazut.

horeaa

100 de zile azi de la deschiderea ofertelor pe Campia Turzii - Ogra si tot nu stim castigatorii ...  :((
Cam mult pentru un proiect pentru care ar trebui sa ne dam si peste cap ca sa primim cati mai multi bani din bugetul 2007-2013!

Tavi

#4814
Armaturi cu sectiune circulara. Pe fundal o automacara si facilitatile organizarii de santier.

Hangar - organizare de santier.

Gard plasa metalica + material blurare

blurarea nu este pe toata lungimea gardului - o sa-l masor data viitoare

Bariera CF + paznic + ghereta

"Santier in Lucru" ... pe bune?! :)

Armaturi cu sectiune rectangulara + paznic + panou informativ (data viitoare il pozez ca acum am avut discutii cu omul negru cu care nu mi-am pus mintea ca a lui este sigur odihnita)

Atentie la gropi! Cea din imagine s-a vazut la timp. Se vede ca au reabilitat Gherghitei pe fuga pt ca tasarea lasa de dorit in multe locuri.

Civilizatie nu kko

Pipera + Turnul

Smog in oras


Atat pentru azi :)